Разработчик: Antoine Bauza и Bruno Cathala

Издател: Repos Production

boxЕдва ли има човек, интересуващ се от хобито, който да не е чувал за хитa на Antoine Bauza 7 Wonders – една от най-достъпните като правила и механики настолни игри. Освен красивия арт на картите и компонентите, сред големите плюсове на 7 Wonders е, че може да се играе от голяма група хора (7 с основната игра и 8 с разширенията). Големият минус е, че играта за двама е доста… счупена (да, има си официални правила, но просто не работят достатъчно добре). Е, за радост на почитателите на вселената на 7 Wonders, Antoine е обединил сили с Bruno Cathala и е създал 7 Wonders: Duel. Както подсказва името, този път играта е предназначена само за двама играчи и доста бързо се превърна в един от фаворитите вкъщи.

Гемплей

7-Wonders-Duel-Wonders-Statue-ZeusНай-лесният подход за дизайнер и издатели би бил да изкопират 7 Wonders и да се опитат да пооправят това-онова в съществуващите вече правила за двама. За късмет обаче, Antoine и Bruno са решили, че като ще е гарга, да е рошава, и са създали практически нова игра, като общото между Duel и оригинала са единствено трите епохи и наличието на 7 чудеса.

Всеки играч започва с 4 чудеса, като разпределянето става чрез елементарен драфт – първоначално се раздават 4 чудеса и първият играч си избира едно, вторият взима две, а последното отива при първия. Следва раздаване на нови 4 чудеса, но този път пръв избира вторият играч. Наличието на 12 карти с чудеса осигурява доста голяма преиграваемост и гарантира, че комбинациите всеки път ще са различни. Важно е да се знае, че в рамките на играта могат да се построят само 7 чудеса, така че един от играчите накрая ще е прецакан. Преди да започне същинската игра, се изтеглят на случаен принцип пет токъна за прогрес (от десет налични), които се слагат на игровото табло. В средата на таблото, на полето се слага военният маркер, а от двете му страни се добавят специално обозначените други маркери.

7-Wonders-Duel-Wonders-Hanging-GardensСтроенето логично изисква ресурси, а ресурсите се набавят от съответните карти. В рамките на своя ход, играчът трябва да избере една от достъпните карти (за това след малко) и да извърши с нея едно от три възможни действия – да плати цената й и да я изиграе, да я дискардне за пари  или да я използва за построяването на чудо. Тук идва и първата и много съществена разлика с оригиналните 7 чудеса. Драфтинг механиката е променена изцяло и вместо едновременно да избират карти от раздадените ръце, играчите се редуват да избират от тези, предварително подредени на игралното поле (под формата на пирамиди в първа и втора епоха и под формата на осмоъгълник в последната епоха). Тъй като само част от картите са разкрити и достъпни (т.е. не са затиснати под друга карта) има доста добър елемент на изненада и на тактическо мислене, кога е най-удачният момент да се вземе дадена карта и дали отварянето на нова няма да даде предимство на опонента ни.

layout

civilian-buildingsСамите карти са 7 вида (усеща се някакъв уклон към числото 7) – кафяви (естествени ресурси: дърва, глина и камъни), сиви (преработени ресурси: стъкло и папирус), сини (цивилни сгради, които носят точки победа), зелени (научни сгради, които освен точки победа дават и съответен символ за открита наука), жълти (търговски сгради, които носят пари, ресурси, променят правилата за търговия, а понякога дават и точки победа), червени (военни сгради, които носят точки атака) и лилави (гилдии, които се появяват само в третата епоха). Понякога на картите има специални символи (обикновено на сините, зелените и червените), които дават възможност за безплатно придобиване на карта, ако символът на нея съвпада с този на използваната. Всички ресурси са достъпни за играча до края на играта.

commercial-buildingsАко решите да строите чудо, просто взимате една карта от достъпните (без да плащате цената й) и я слагате с лице надолу под картата на чудото. Разбира се трябва да имате и съответните ресурси, които се изискват за построяването му (или да си ги купите с пари на не винаги изгоден обменен курс). Построяването на чудо дава два типа екстри – моментални (пари, спъване на опонента, допълнителен ход и т.н.) и такива, които се случват в края на играта (точки победа).

scientific-buildingsСтроенето на сгради и чудеса е достойно занимание, ще си кажете вие, но как точно се печели играта? Благодаря, че попитахте. По подобие на доста цивилизационни игри, и в 7 Wonders: Duel победата може да се постигне по един от три начина – с наука, с война и по точки. Научната победа е свързана със зелените карти, за които стана дума по-горе. На всяка от тях има символ на една от шест вида науки, а ако в някакъв момент един от играчите събере и шестте символа, автоматично печели играта. Ако пък има два еднакви символа, веднага получава правото да вземе един от петте токъна за прогрес. Последните са доста ценни, защото дават някакъв бонус от типа по-малко ресурси при строенето на чудеса, точки победа, 7-ми символ за наука, който го няма на картите и т.н.

Ако не сте от научния тип, може да се пробвате да спечелите с груба сила. На всяка от червените карти има изписана стойност и след като платите цената за изиграването й, местите военния маркер с толкова полета по посока на противника си. Ако го приближите достатъчно и стигне до един от двата специални маркера, вашият опонент ще изгуби съответната сума пари. Ако го вкарате в столицата му, веднага печелите играта. На хартия звучи лесно, но всъщност не е точно така, защото ако противникът ви също изиграе червена карта, може да го премести във вашата посока. Дори и да не успеете да спечелите със сила, военният елемент не бива да се пренебрегва, защото може да донесе доста точки в края на играта (и да ви коства победата, както се случи в последната ми игра). Третият начин за победа е чрез сбора от точките на всичките ви сгради, токъни за прогрес, чудеса, военни постижения и пари в съкровищницата ви (по 1 точка за всеки три монети). Най-често ще печелите по този начин.

military

Финални мисли

Още след първото изиграване, 7 Wonders: Duel се нареди сред любимите семейни игри. Правилата са страшно лесни (и понеже съм готин, най-отдолу съм ви добавил видеото на Родни Смит от Watch It Played!, така че може да си спестите четенето на книжката), геймплеят е бърз (една игра трае около 30 минути), компонентите са качествени, а илюстрациите са страхотни. Тестетата за първата и втората епоха имат по 23 карти, но всеки път се махат три на случаен принцип (а към последната епоха пък освен махането на три карти има добавяне на три случайни гилдии), така че всяка игра е различна (за чудесата и токъните за прогрес споменах по-горе).  Добавете към всичко това и щипка стратегия – дали да взема тази карта, която много ми трябва, при положение, че така ще отворя на противника пътя към нещо, което на него му трябва, или пък напротив: да взема карта, която не ми е нужна, за да му попреча да получи предимство? Всеки ход ще трябва да взимате подобни решения и да следите внимателно какво се случва не само във вашия, но и в противниковия град. Минутка невнимание и после ще трябва да догонвате.

Ако си търсите настолна игра за двама, която да предлага много възможности за преиграване и същевременно не е времеемка, 7 Wonders: Duel е перфектният избор, а удоволствието от победата над другарчето е гарантирано (или поне така съм чувал, понеже още не ми се е случвало). Играта се намира по родните ширини в Boardgames.bg.

Оценка: 9/10