Marvel NOW! и The New 52 – За добро или лошо
Материалът на: Høstvind Roland
Много шум се вдигна покрай The New 52 – продажбите на DC скочиха до небесата и за един немалък период от време отделните им броеве продаваха тройно и четворно повече от тези на Marvel. За тяхно съжаление обаче, изглежда 2013-та ги изправя пред урока, който Marvel научиха през 90-те – когато редакторът се меси твърде много в историите, те излизат зле. Шефовете на DC се месят толкова нагло в поредиците си и до такава степен не зачитат историите, които екипите им са планирали, че половината им серии пострадаха от внезапно напускане на авторите, на които просто им писна да толерират това незачитане на креативността им. Междувременно, в началото на 2000-те, Грант Морисън демонстрира нагледно на Marvel и света, чрез зашеметяващия си рън на New X-men, че когато дадеш пълна свобода на един автор, комиксите му се продават и от цялата работа печелиш ти.
Има го и разбира се моментът с това, че светът на Marvel е нашият собствен, със събитията, които познаваме от ежедневието си, само че с добавени свръхчовеци. Което е невъзможно за DC, чийто свят е изпълнен с измислени държави и основните им локации – Готам и Метрополис – са фикция, която дори не отговавя на конкретни американски градове. За съжаление този проблем се пренася и в способността им да отразяват важни събития от нашия свят. Когато Marvel обявиха сватбата на мутанта Нортстар и неговия приятел Кайл, това беше не само нормално развитие на история, започната още през 90-те, но и съвпадна (умишлено) с историческия момент, в който за първи път американският президент се изказа в подкрепа на еднополовите бракове.
Отговорът на DC? „СКОРО! ЕДИН ОТ ОСНОВНИТЕ НИ ГЕРОИ ЩЕ СЕ РАЗКРИЕ КАТО ГЕЙ!“ Множество повдигнати вежди и нервни гримаси по-късно – в крайна сметка основните герои на DC до един са твърде очевидно, дълбоко и традиционно хетеро, за да ги променят на този етап – полуфабрикатът започна да се разкрива. ЗЕЛЕНИЯТ ФЕНЕР!!! Обаче… не баш най-главния (те са много). И не баш в основната поредица. И не баш в основната реалност. В крайна сметка резултатът беше видимо скалъпен набързо, недомислен и дразнещ с изкуствеността си, докато Нортстар и Кайл кротко си се омъжиха без да подразнят когото и да е. И в тотално разминал се с пулса на хорското настроение изблик на гениалност, от DC взеха, че наеха бесния хомофоб Орсън Скот Кард да им пише поредица за Супермен, баш когато американският върховен съд е на път да премахне няколко от най-сериозните анти-гей закони в САЩ, като по този начин показаха за пореден път, че бизнес моделът им е недомислен, дистанциран от феновете им и без ясно разбиране на пазара, на който продават..
Друг сериозен проблем на DC и новите им поредици е това, че липсва консистентност. Всички серии са рестартирани… освен тези, въртящи се около Батман и Green Lantern… които също са донякъде рестартирани… ама не наистина. В базовата Batman поредица на Скот Снайдър (безспорно най-добрата от новите серии) получаваме много ясно усещане за дълга и богата история… но в новата вселена на DC супергероите са се появили едва преди шест години. И така нататък. По някакъв начин историята на Батман се е случила изцяло… но избирателно… и компресирано в последните шест години.
Междувременно Marvel са фенове на така нарeчения „soft reset“ – рестартиране на определени сегменти от поредиците им, винаги вътресюжетно (т.е. като част от някаква история) и без да нарушават цялостта на останалата част от вселената. Така например през 2007 г. великолепният рън на Джей Майкъл Страчински на Amazing Spider-man приключи безславно в неимоверно дразнещ рестарт, който изтри практически всичко, случило се през последните няколко години. Причините са редакторски и повечето фенове бяха недоволни, но целостта на общата вселена не беше нарушена и дребните инконсистентности бяха прежалими. Пък и новият рън на Дан Слот в крайна сметка се оказа повече от успешен.
Затова и не беше изненада, че Marvel избраха вместо да рестартират вселената си, да направят ново начало – събитията от десетилетията натрупана история са си там, но всяка поредица има нов сюжет, в който е лесно човек да навлезе със съвсем малко допълнителна информация, често налична в самите начални броеве. Дали резултатът ще е успешен? Аз мисля, че по-скоро да. Marvel са майстори на маркетинга, филмите им са грандиозен успех и много по-тясно свързани с комиксите от спорадичните попълнения на DC, а всякаквите им алтернативни корици и други подобни джиджавини правят навлизането в Marvel NOW! наистина лесно и привлекателно. Много от новите серии са писани от all-star екипи и засега началото е обещаващо. Да видим какво ни чака в бъдеще.
Материалът на: Høstvind Roland
Честит ви прощъпалник на секцията!
И статията беше интересна.
Да, честито и от мен! 🙂
От известно време цъкам на „Комикси“ в очакване да намеря нещо тук и когато най-сетне го направих, много се зарадвах. ^_^
Статията наистина е страхотна, а Thor God of Thunder звучи адски добре!