Автор: Сатанасов

Илюстрации: Сатанасов

Издателство: Vision Books

Формат: 208 страници, цветни, меки корици

Миналия месец ви разказахме за Bion –– новоиздаденият български комикс от автора и художника Сатанасов. Днес ще ви запознаем и с DragonLast – друг интригуващ проект на същия автор, който може да се намери в ново издание по книжарниците.

Историята се завърта около популярен за фентъзи литературата мотив, който харесвам много – идеята за края на епохата на магията и идването на новото време. Началните страници на DragonLast ни разказват за свят, който в миналото е бил управляван от дракони. Те били могъщи създания, надарени с интелект и магически способности. Но въпреки своите дарби били егоистични и груби, което довело до борба за надмощие помежду им. В течение на векове те се избивали безмилостно, а кървавите им жестоки войни носели нещастие на всички други същества на земята. Така от богове, драконите постепенно се превърнали в зверове, като в тяхната сянка се надигнала друга раса – хората. С хитрост и лукавост хората успели да унищожат някогашните властелини на света. В центъра на историята са двама легендарни герои, родени от сблъсъка между двете раси, чиято мисия е да променят съдбата на света и да установят новия ред.

Редица жанрови заглавия използват подобна завръзка и аз винаги съм я намирал за изключително примамлива. В днешното модерно и технологично общество не е трудно човек да остане с усещането, че магията е изчезнала от света. И всъщност това едва ли е отличителна характеристика само на нашето време. Струва ми се, че това е постоянно човешко чувство, което може да бъде забелязано във всяка епоха. Хората усещат своето време като твърде обикновено, романтизират миналото – дори когато знаят, че то е било жестоко и безпощадно – и си казват, че в предишните епохи е имало нещо по-особено, нещо магическо и вълшебно. Може би фентъзи литературата от самото си начало е родена именно от човешката носталгия по несъществуващи вълшебни времена. И редица заглавия адресират точно усещането, че магията е била в твоя свят, но си е отишла – поредицата Realm of the Elderlings на Робин Хоб говори за свят, в който драконите са отдавна изчезнали, Мъглите на Авалон на Марион Зибър Брадли разказва за време, в което „светът на феите се отдалечава все повече от света, в който Христос е господар„, Winternight trilogy на Катрин Ардън разказва за това как домашните духове и митичните създания изчезват от света, защото хората вече не вярват в тях.

DragonLast подхожда по интересен начин към тази тема, като свързва магията и жестокостта на миналото в един общ образ – свирепите дракони. Мотивът за контраста между миналото и настоящето е реализиран на няколко нива, включително в начина, по който е разказана историята – основният сюжет на комикса е всъщност легенда, която мъдър старец предава на група деца. Похватът е използван успешно, защото не просто дава рамка на историята, а ѝ придава и емоционалност – виждаме реакциите на различните деца и начина, по който те преживяват тази история.

Рисунките на Сатанасов са страхотни. Личи си силното влияние на мангата и особено на японските бойни игри – екшън сцените са като извадени от аниме игра. Цветовете са ярки, добре съчетани и изключително красиви. Те придават страхотна плътност на историята. Рисунките са динамични, създават усещане за подвижност. Дори в моментите, когато сюжетът е една идея по-накъсан, отколкото би ми се искало, артът успява да осигури нужната свързаност между отделните части. Във всеки панел видимо е вложено много старание – както за самата рисунка, така и за оцветявката – и за мен беше истинско удоволствие да разлиствам страниците и да се наслаждавам на финалния резултат.

Тъй като комиксът е излизал под друга форма и преди, важно е да се направят две уточнения. Настоящото томче включва всъщност пет броя, които по-рано са издавани самостоятелно. Това не е краят на историята, дори напротив, така че искрено се надявам да видим втори том сравнително скоро. Освен това настоящото издание е на английски, поради интереса към заглавието от чужбина. Много бих се радвал, ако този комикс действително успее да достигне до чуждестранната публика, тъй като определено има какво да ѝ даде.

Ако харесвате манга и имате интерес към творчеството на българските автори на комикси, то определено ви съветвам да дадете шанс на DragonLast. Аз лично съм благодарен, че успях да се запозная с тази история, която по различни причини бях пропуснал досега.