Upright Women Wanted
Автор: Сара Гейли
Издателство: Tor
Класически прийом на всяка една диктатура е да вкара населението в калъп. Да зададе параметри на „нормалност“ и да елиминира всякакъв опит за мисъл или действие извън тази „нормалност“, било то чрез прилагане на физическа сила или чрез контрол върху съзнанието. Тема, добре позната от класики в жанра като Дневниците на прислужницата и 1984. Upright Women Wanted върви смело по стъпките на предшествениците си, но този път разказва за живота на хора със сексуалност, която няма място в официалната доктрина. И също така е… уестърн.
Историята в романа се развива в неуточнено бъдеще, в което голяма част от Щатите са под управление на диктатура. Държавата е въвлечена във война и всичките налични ресурси са впрегнати в името на победата. Естър, главната героиня, е дъщеря на висш функционер, така наречения управител на Югозападните територии. Отраснала във високоморално семейство, стожер на новите ценности, които Щатите иска да излъчва, тя се бори с, по нейни думи, тъмнината в душата ѝ — фактът, че изпитва греховни чувства към човек от нейния пол. Беатриз, любимата ѝ, увисва на въжето за притежание на бунтовна литература и „девиация“, а Естър бяга от къщи, убедена, че тя и нейните чувства са причина за смъртта на любимата ѝ. Единствената ѝ надежда са Библиотекарите, стожерите на новия морален ред, и тя се скрива в един от техните фургони с мисълта, че те могат да излекуват това, което не е наред с нея.
Библиотекарите са почти монашески орден, съставен изцяло от жени. Тяхната роля, в този свят, в който горивото и технологиите са подчинени изцяло на войната, е да кръстосват пустошта на Средния запад и да разпространяват „одобрени материали“ от правителството. Те са моралният бастион, на който нацията се крепи, разпространителите на пропаганда, пример за всяка жена и… убежище за всички онеправдани и преследвани от режима. Всъщност, както Естър бързо разбира, Библиотекарите са верни на принципа, че ако трябва да се скриеш от властта, най-добрият начин е да го направиш в някоя мощна властова структура; и освен одобрената литература пренасят и не дотам одобрена, както и изобщо не одобрени хора.
Споменах, че Upright Women Wanted е уестърн и това е една от отличителните черти на книгата. Действието се развива в Дивия запад, отново подивял благодарение на войните, водени от правителството на Щатите. Пустошта отново е дом на беззаконието и на отдалечените общности, които се опитват да оцелеят сами за себе си. Петролните продукти, модерните оръжия и съвременните машини са кът и отново на сцената се появяват добрите стари коне и фургони. Книгата е всичко, което може да се очаква от един уестърн, с пустинните пейзажи и престрелките от гърба на коня, но с лек обрат. Класическият уестърн в основата си е white male power fantasy – необузданият Запад и цивилизованият бял мъж, който идва да го усмири. Е в тази книга, Западът е поле на действие на онеправданите. Огромната пустош, ангажираността на правителството във военни действия и недостигът на ресурси прави мястото идеално за бунтовници и хора бягащи от диктатурата. А в ролята на каубоите са жени, способни да се бият, когато се наложи, които кръстосват териториите, яхнали своите коне, и подриват установения ред.
Upright Women Wanted е приятна, но за жалост кратка, история за себеосъзнанието, примесена с класическата уестърн приключенска история. Естър е много добре изграден образ, който показва стремежа на човек да намери своята идентичност и щетите, които обществото може да му нанесе, дори и да не го заплашва смъртна присъда, ако се опитва да бъде себе си. Веднъж освободена от оковите на общественото мнение, тя първоначално не може да осъзнае как така високо моралните Библиотекари разпространяват греховни модели на поведение и откровено бунтовни материали, но бързо намира своето място в тази среда. Водачи на фургона са Бет и нейната приятелка Леда – типичните уестърн герои, бързи с револвера и още по-бързи с хапливия език. В истински ментор на Естър обаче се превръща Сай, които в пустинята използват местоимението „те“, но в града са „тя“, защото както те казват – в града не им е позволено да съществуват.
Книгата определено би спечелила от по-детайлно развитие на диктатурата и на войната. Изолацията в дивата пустош е добър похват, защото сме отдалечени от властовите центрове, но ми беше трудно да приема идеята, че толкова важна структура като Библиотекарите е оставена без никакъв надзор. Бих направил паралел с лелите от Дневниците на прислужницата, но тяхната роля беше да подчинят останалите жени на диктатурата и малцината лели, плащаха за свободата си с цената на много съсипани животи. В случая организацията на Библиотекарите звучи като рай за преследваните, без недостатъците. Действието се развива в пустошта, далеч от всякакъв център на власт и съответно светът е съвсем бегло щрихиран. Ясно е, че става въпрос за диктатура и че се води война, но дотам. Искаше ми се да разбера малко повече за този свят и как функционира.
В крайна сметка, Upright Women Wanted разказва една чудесна история за социално неравенство, хитроумно замаскирана под формата на уестърн в бъдещето. Кратка е и не оставя много място за светостроене, но има много потенциал за бъдещи продължения.
Оценка: 7/10
Може да се направи интересен паралал с филма Seven Days in May:
https://www.themoviedb.org/movie/23518-seven-days-in-may?language=bg
https://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Days_in_May
Интересно, че Пентагонът отказва да съдейства на кинаджиите при снимането,
а те искат да снимят сцена там и устройват следното – закарват с кола Кърк
Дъглас до входа (той е с униформа), той излиза от колата и тръгва към
входа. Някакъв случаен – но истиснки – младши офицер излиза, козирува му
и се разминават, а Кърк Дъглас прави кръгом и го снимат все едно че е
излязъл от сградата и се отдалечава от нея.
Колко е вярно един господ знае, но ако е, то сцената показва, колко
различни са били ония времена, сега едва ли е възможно просто ей така да
се приближи човек до входната врата на американското военно министрерство,
още повече с кола и скрита камера.