Разторг
Автор: Антон Фотев
Издателство: MBG BOOKS
Цена: 12,90 лв.
Романът на Антон Фотев Разторг представлява поредния опит за качествено родно фентъзи. За щастие доста от клишетата за жанра са избегнати – няма го клетият овчар с добро сърце, тръгнал да освободи света от злото, няма го безсърдечния владетел на мрака, целящ световно господство, няма я клетата принцеса в беда, чакаща да бъде спасена. Дори е налице желание за обогатяване на магическата система чрез вплитане на елементи от славянската митология. Крайният резултат може да не е брилянтен, спиращ дъха епос, но определено има своите предимства.
Едно важно уточнение, което се чувствам длъжен да направя още в началото, е това, че книгата не е за деца. Казвам го, тъй като смятам текстът на задната корица за леко подвеждащ. Там се говори за две деца на седем години, чиито съдби ще се пресекат и сплетат. Това създаде у мен очаквания за по-лековато тинейджърско четиво, за история за съзряването и порастването, изпълнена с юношески приключения. Е, определено не бях прав. Разторг е свирепа и жестока книга. Натуралистичните описания изобилстват в редица сцени, а кръвта се лее като из ведро. И всъщност не визирам само езика на повествованието. Самата душа на романа сякаш е мрачна, героите са мрачни, мислите им са мрачни, делата им са мрачни.
Всъщност цялата тази кръвожадност е едно от нещата, които по-скоро ме отблъснаха. Болшинството мъжки персонажи, начело с главните двама – Горян Мъката и Разторг Мече Лице, постоянно се чудят как да издевателстват един над друг и как да си нанесат възможно най-тежки телесни и душевни травми. Има и някои по-смирени люде, като елфа Уидън, но те по-скоро остават на заден план. Но агресията при мъжете обаче бледнее в сравнение с бясната свирепост на 99% от женските персонажи. Жените на Антон Фотев са кръвожадни, алчни, властни, отмъстителни и стократно надминават по арогантност дори най-високомерните Айез Седай от Колелото на времето. От жестокостта на героини като Елена Синевата и Биляна Радивой просто ме побиваха тръпки. Принципно едва ли има читател, който повече от мен да се радва на силните и независими женски персонажи във фентъзи романите, но цялата тази свирепа необузданост ми изглеждаше малко тенденциозно преекспонирана. Единият процент женска доброта се концентрира в образа на Калина, която с лекота стана най-любимият ми персонаж в романа. И неслучайно нейната сюжетна линия ме остави с най-хубави спомени.
Едно от най-приятните неща в книгата беше вплитането на някои традиционни славянски мотиви в митологията и магическата система. Различните родове с имена на животни, познатите названия на географски области, препратките към реални славянски богове – всичко това придава много атрактивна атмосфера. Естествено, митологията в Разторг има едва леки допирни точки с вярванията на истинските славяни. Но може би именно в това е чарът на тази нова вселена – тя е разположена далеч в бъдещето и е частично базирана на легенди за миналото, без да претендира за историческа или културологична достоверност.
Стилът на романа е в голямата си част добър. Фотев пише четивно, текстът върви леко, архаизмите са вплетени добре, без нито да изглеждат като кръпки, нито да бъдат превръщани в основен акцент. Направи ми впечатление обаче един доста дразнещ похват, който аз възприемам по-скоро за редакторска, отколкото авторова грешка. Всички герои имат по четири-пет названия, чието постоянно редуване понякога е изключително объркващо. Говоря за сцени, които звучат горе-долу по следния начин : „Разторг, Уидан и Райно вървяха през планината. Елфът беше най-отпред, следван плътно от гладиатора и войника. Мече Лице крачеше с по-уверени стъпки, а младият мъж често се обръщаше назад. Дребният човек се заприказва с чернокосия си спътник. Лечителят изглежда не обърна внимание на разговора им. Изведнъж Кроткия погледна към небето.” Ясно, че целта е била да се избегнат повторенията, но постоянното редуване на разнообразни имена и названия за едни и същи персонажи едва ли е възможно най-доброто решение.
В крайна сметка Разторг не може да се нарече връх във фентъзи литературата. Но все пак опитът не е лош и си струва да бъде проверен. Вярвам, че ако всяка година се издават по три-четири такива книги, това би създало много благодатна почва, от която един ден да поникне нещо истински страхотно.
Оценка: 6/10
Няма ли хората да престанат с това: “не е за деца“?! Прочетох “Песента“ на 13 години и се изкефих на макс на Червената сватба и други такива неща. И на странична бележка: не харесвах и още не харесвам детски фентъзита. Винаги съм харесвал по-зрели и мрачни. Това: “не за деца“ е глупаво, иначе ревюто е добро.
Не е групаво, предвид, че повечето деца може би не харесват кофи кръв.
По същата логика има и възрастни, които не харесват кофи кръв. Е? И какво от това, значи не е и за възрастни, така ли?
Значи, че има смисъл да има предупреждение.
Между другото, елфът Уидън (Уидан?) е основен герой в следващия роман, който Антон подготвя. И там кофите с кръв са избегнати, за сметка на израстването на персонажите. (Аз също не издържах „Разторг“ заради жестокостта – по-точно, усещането ми, че авторът се кефи на тая жестокост. Като фетиш.)