Дивата магия: Обетът
Автор: Яна Хараланова
Издателство: Фондация "Буквите"
Цена: 15 лв.
Благодарение на Дивата магия: Обетът от Яна Хараланова на картата на българското фентъзи освен град София (Софийски магьосници) се разкри и морската столица Варна. От „скоростните“ преследвания с трамваи и тайните бирарии на „Големите пет“ знам колко приятен гъдел е да четеш за места, които обитаваш. Връзката с романа и с героите става някак по-емоционална.
Яна Хараланова не е дебютант в писането и ако приемем на доверие мини биографията, която е отпечатана в края на книгата, тя измисля истории, откакто е родена. Сега, това си е сериозна заявка, която завишава очакванията към автор и книга. Дивата магия: Обетът е първият ѝ роман и едновременно с това книга първа от поредица.
За мой ужас бих описала историята като „грабваща“. Ужас – заради клишето, което се налага да ползвам, грабваща – защото когато трябваше да оставя книгата, си мислех постоянно за нея, въпреки че беше горе-долу ясно какво ще се случи. Бих казала, че книгата притежава някакво je-ne-sais-quoi, което я прави интересна и открояваща се в съзнанието – немалък подвиг за опит в толкова популярен жанр.
Всичко в този роман е на бързи обороти. Събитията се случват едно през друго, провокирани от смъртната опасност, надвиснала над главната героиня. Романът има да разкаже толкова, че почти се задъхва от ентусиазъм и нетърпение. Развива се в една Варна, която жужи с интензивна магическа активност. Загатнати са политически интриги между магьосници, змейове и самодиви, борба за власт и черен пазар на артефакти. Независимо от многото подробности и конструктивни елементи, светът, който романът изгражда, си остава понятен. Не се затваря във Варна или дори само в България, а си поставя амбициозната задача да вплете в сюжета хем типични за българската митология създания и сюжети, хем елементи от фолклора на други нации и географии. Това свидетелства за голям размах на въображението, а също и за голяма любов към изградения свят, в който е вложена такава мисъл към детайла, че когато четеш, да се чувстваш на реално място. Освен това, тази книга беше повод да си припомня колко интересен и богат е българският фолклор и колко много потенциал има в неговите истории и символи.
Няколко думи за героите. Люба е нещо, което бих описала като магически полицай – участва в мисии под прикритие, арестува магьосници, преследва артефакти и работи за магическа бюрокрация. Самата тя не е магьосница, но притежава умения, които я правят ценен и уважаван кадър. Пада си малко мъжкарана, но това може би си идва с професията. Това, което си личи е изразителното лично отношение на авторката към този образ. Дори на моменти ми се струваше, че чета за реален човек. Филип е неин колега, той е красив и мил. Това е всичко, което можах да разбера за него. На този герой му липсва плътност, използван е предимно за нуждите на сюжета. Няма лошо, разбира се, стига и останалите герои да не страдаха от същите недостатъци. Между него и Люба има мигновено привличане, което тя отрича през по-голямата част от книгата. Когато динамиката между главните герои е такава на заяждане и противопоставяне, аз лично осезаемо се напрягам. Нереалистично ми се струва при целия битуващ конформизъм и общоприети социални норми на поведение да изпаднеш в положение още при запознанството с някого да изпиташ нужда да се заяждаш с него. Удивително, това не е недостатък само на тази история, но и на много други, дотолкова че се е превърнало в клише за сериали и книги от целия спектър на жанровете. Останалите герои могат да бъдат описани според функциите, които изпълняват: жертвоготовната най-добра приятелка, която е винаги позитивна и успокояваща; готината шефка, която си затваря очите в правилните моменти; старият мъдрец, който разкрива мистерията; влиятелната съюзница, която приютява и прикрива бегълците. Всеки си изиграва надлежно сюжетната ролята, но не изненадва с нюансираност или развита история. Поне засега, може тяхното време да дойде във втората част.
Самата история обаче е интересна. Няколко месеца след прочитането подробности и герои са все още в съзнанието ми. Целият сюжет се завихря около Люба, така че е закономерно тя да е и най-подробно развитият герой. Люба трябва да се справи с няколко мистерии едновременно и да съумее да не умре, да прецени на кого си заслужава да довери сърцето и живота си и да подложи на съмнение всичко, на което е разчитала досега. Всяка загадка се оказва само парченце от много голяма картина.
Книгата съчетава доста прилично фентъзи, криминални и любовни елементи. В никакъв случай не бих казала, че историята не е занимателна, но големият ѝ недостатък е, че е твърде щрихирана. Пълна е с готини идеи и описания, мини сюжети и фолклорни препратки, които, уви, също са недоразвити. Според мен тази книга трябваше да е в двоен обем и да отдели повече време на описанията, на допълнителните истории и развитието на самите герои. Въобще, оставя впечатлението, че всичко е претупано. Личи изключителен потенциал, но той е представен в много суров и необработен вид. Например, в сюжета са включени самодиви и змейове, както и митични същества от чужд фолклор, които остават просто споменати, без да се използва символният и сюжетният потенциал, който предоставят. Потенциалът на споменатите локации също е пропилян. Развръзката пък се случва толкова бързо, че човек дори няма време да се наслади на разкритието и по-скоро остава объркан. Главният злодей е скандално недописан, действията му/ѝ просто не са достоверно мотивирани и това осезаемо разбалансира самия сюжет. Надявам се всичко това да бъде поправено във втората част.
Дребнавата ми душица не може да отмине и факта, че корицата категорично не прави комплимент на книгата. Първо, избраните цветове са много неприветливи и блудкави, за което допринася и това, че самите образи са размазани. Не мога да си обясня защо. Второ, опитът да се акцентира върху това, че романът хем съдържа фолклорни елементи, хем е ситуиран във Варна, излиза малко пошъл. А всички се досещаме какво една добра корица може да направи за иначе посредствен роман. Kогато ситуацията е обратната, е просто жалко. Всеки си има очи обаче, пък моите са си късогледи, така че не ми се предоверявайте.
Като тегля чертата обаче, книгата е добро попълнение към българския фентъзи жанр. Има хора, които обичат да пишат и имат търпението да го правят, но има и други, които носят таланта в себе си. Яна Хараланова е от вторите. За мен беше удоволствие да я чета и искрено очаквам продължението. Надявам се тази първа част да генерира достатъчно интерес и във втората да бъдат вложени повече усилия.
Оценка: 7/10