Слепоглед
Автор: Питър Уотс
Издателство: Изток-Запад
Цена: 16.90 лв.
Брилянтно разсъждение върху съзнанието и Аз-а. Това е Слепоглед. Звучи префърцунено, предвид неопределимостта на самата дума съзнание, ала „роман за първия контакт“ е пределно плитко описание на творбата на Питър Уотс. Така че ще го оставя така, непохватен опит да обхвана многоликия образ на Слепоглед.
Годината е 2082-ра. 65 536 звезди изгарят за секунди в земната атмосфера. Изгарят с писък, засечен по всяка радио честота. Звездите са сонди, извънземни пратеници, които правят снимка на всеки квадратен метър земна площ и изпращат информацията към неизвестен слушател, преди да пламнат и окървавят изгревите в ръждива, желязна пепел. Щастлива случайност позволява на хората да засекат сигнал от Пояса на Кюйпер (пространството, започващо от орбитата на Нептун и стигащо на около 55 астрономически единици от Слънцето). Изпратени са три вълни разузнавачи, а ние, читателите, ставаме свидетели на съдбата на Третата Вълна – корабът Тезей и петчленния му екипаж.
Юка Сарасти – вампир, лидер на борда на Тезей. Представител на изчезнал и впоследствие съживен подвид на homo sapiens. Същество, чиито аналитични възможности и интелект превъзхождат в десетки пъти тези на всички останали членове на екипажа. Събрани заедно.
Аманда Бейтс – представител на вече почти ненужната военна клика. На практика – пацифист, който осъзнава минорната си роля на спусък за бойноботите под нейно командване.
Айзък Спиндъл – биолог, натоварен със задачата да изучава извънземните, стига те въобще да попадат в определението живи.
Бригадата – четири съзнания в едно тяло, ъпгрейдвана и контролирана шизофрения, която влиза в ролята на лингвист, преводач, контактъор с извънземните.
Сири Кийтън – нашият славен разказвач и главен герой, жаргонавт, синтезист или по-простичко – наблюдател, чиято задача е да съзерцава максимално безпристрастно и с минимална намеса хода на мисията и да докладва видяното.
Пояснявам, че описанието на петимата протагонисти е жестоко осакатено, но едва ли ще мога да нарисувам пълнокръвна картина на тезеевия екипаж с наличния си речник, дори ако те бяха замръзнали в пространството. А те не са – динамиката в групата е зашеметяваща и често прилича повече на война, отколкото на сътрудничество в името на обща цел. Сблъсъкът с Роршах, извънземният еквивалент на Тезей, довежда тези личности до самия ръб, че и отвъд. Демоничните форми, убийствената, параноична, сякаш излязла от ада вътрешност на чуждия конструкт, тайнствените му обитатели и неясните им мотиви превръщат срещата на Роршах и Тезей в напрегната игра на котка и мишка, която хората едва ли могат да спечелят.
Романът разглежда огромно количество философски и/или научни постановки, проблеми, експерименти и хипотези, като започнем от парадоксa на Ферми, продължим с теория на игрите, обърнем сериозно внимание на Китайската стая, минем покрай котката на Шрьодингер и се загубим из купищата синдроми в медицината или психологията.
Подобно на повечето твърди фантастики, читателят-лаик в дисциплини като физика, химия или биология ще се спъва в текста, както го направих и аз. Непознатите думички са като водопад, а бележките под линия заемат голяма част от книжното тяло на романа (благодаря на преводач и редактор за добрата им работа). Уотс рядко предлага помощ във възприемането на Слепоглед и началото ме удави почти до степен да зарежа книгата. Е, спокойно мога да кажа, че усилието си заслужаваше и не съм бил толкова възхитен от фантастика от Илион на Дан Симънс досега.
Плюсове:
+ Оригинално разсъждение върху Първия контакт.
+ Майсторски представени теории от почти всички научни сфери.
+ Взаимоотношенията между хора и извънземни, и между членовете на Тезей са главозамайващи.
Минуси:
– Трудна за възприемане без подходяща подготовка, началото е особено трънливо.
Слепоглед беше трудна за мен книга и без съмнение съм пропуснал доста от вложените сред пластовете й идеи, препратки и внушения, ала я препоръщам горещо на всеки, който търси нещо повече от неангажираща литературна дъвка. Романът изисква пълно внимание и се отблагодарява подобаващо за него.
Оценка: 8/10
съвсем умишлено не прочетох цялото ревю за да не си оспойля самата книга. Така отгоре-отгоре тематиката ми се струва сходна с идеите заложени в Битие на Бдин, незнам доколко съм прав, но ако се доближава като стандарт до Бриновото Битие значи си струва да се прочете
Не съм чел Битие, но от ревюто на колегата Random останах с впечатление за нещо доста мащабно, разгърнато. Слепоглед е по-камерно изпълнение и въпреки лавините страхотни идеи, все пак действието почти изцяло се развива на борда на човешкия и извънземния кораб. Като се замисля, книгата страшно ми напомня за „Сфера“ на Майкъл Крайтън, само че няколко пъти по-добра (;
Нищо особено. Така и не намерих никакъв смисъл в книгата. Героите са безпредметно осакатени и не разбрах защо екипаж от подобни и толкова потентни характери е в постоянен конфликт. Идеята за „Небесата“ беше недоразвита. Сири Кийтън изнервя с пасивността си. Не беше ясно защо Сарасти го нападна. Изобщо бяха хвърляни идеи и водопад от думи, които в крайна сметка не водят до удовлетвореност у читателя,а най- лесното оправдание за ревюиращия или снобара-читател е,че не сме дорасли и за това хейтваме.
rhinswind, пасивността е първа точка в трудовия договор на Сири Кийтън и е многократно споменато, че той като наблюдател трябва минимално да „замърсява“ събитията, на които става свидетел. А Сарасти в прав текст обяснява нападението си.
Между другото, това за ревюиращия не знам дали конкретно към мен беше насочено, но съм отбелязал много ясно, че съм лаик в почти всички сфери, в които романът се потапя. На мен не ми попречи да му се насладя, но вкусове всякакви. Благодаря за мнението!
Нищо подобно. Извинявам се, ако съм те обидил. Просто толкова хора я похвалиха, че най-вероятно съм тръгнал с огромни очаквания! Поздрави и благодаря от сърце на целият Ви екип. Продължавайте в същия дух.
Книгата е много добра 🙂 … доста сложна и въобще не е лека за четене, което може на някои да им развали удоволствието от четенето. Но на мен дори и това ми допадна 😀 …
Много силни персонажи, много реалистична, и много технически издържана. Последното най-много го ценя в романа 😎 😉 …
(Евала и на преводача, направо се е справил блестящо 🙂 …)
Доста прехвалена книга, която всъщност е нищо особено.
Прекрасна книга, отдавна не бях чел истинска твърда фантастика без скучнотиите на Брин. За мен е ново литературно събитие в „умиращия“ както твърдят някои жанр на твърдата научна фантастика.
Книгата е невероятна, но извън контекста на следващата паралелно историята (и развиващия след това) Echopraxia, може да изглежда незвързана и незавършена.
Въобще – това е проблем напоследък с поредиците книги, хората се опитват да ги разглеждат самостоятелно. Blindsight е част от дуология заедно с Echopraxia и дори съпътстващата мини-новела The Colonel. И е много, много добра книга, също както поредицата му книги от серията Rifters. Модерна фантастика, която иска нещо повече от Великото Заключение на Последната Страница.
Малко като някакъв тип в Goodreads, който се възмущава ,че първата книга на трилогия в high epic fantasy стил била много скучна и твърде голяма част от нея била за развиване на света, в който се развиват действията, продължаващи във втората и третата книга.