Автор: К. Дж. Чери и Джейн Фанчър

Издателство: DAW

Карълайн Чери е от авторите на фантастика, за които мнението на българските читатели сериозно се отличава от това на западните фенове на жанра. Tова се дължи основно на родните издатели. Първият от нейните романи, появил се на нашия пазар, бе спечелилият наградата Хюго Downbelow Station, издаден на български като Светът на Пел. Макар той да е едва 432 страници в оригиналното си издание, тук бе издаден в два тома, а в превода имаше някои доста странни решения. Няколко години по-късно от Бард решиха да издадат другия спечелил Хюго роман на Чери – Сайтин. Но го направиха по такъв начин, че по-добре въобще да не се бяха захващали. Българското издание е безобразно орязано. В оригинал Сайтин е 332 000 думи, а българското издание е 200 000 думи. Почти половината от обема на творбата е орязан, а това е един от онези романи, в които няма абсолютно нищо излишно, всичко е навързано, и дори една липсваща страница може да го осакати сериозно. Нищо чудно, че отзивите на българските читатели и (подозирам) продажбите не бяха никак добри, макар в оригинал Сайтин да е шедьовър. Оттогава насам от Чери не е издадено нищо, което е жалко, защото тя е един от титаните на жанра, а освен това е и много продуктивен автор с над 70 издадени романа досега.

Alliance Rising представлява завръщане на Чери (този път в съавторство със съпругата ѝ Джейн С. Фанчър) след 10 години отсъствие от света, в който се развива действието на голяма част от най-известните ѝ творби, включително гореспоменатите два носителя на наградата Хюго, а именно – Alliance-Union вселената. В нея човечеството постепенно колонизира най-близките звездни системи посредством кораби, движещи се със скорост, близка до тази на светлината. След около столетие колонизация са създадени станции в орбита около няколкото най-близки звезди, както и около две новооткрити планети, годни за обитаване от хора – Пел и Сайтин. Дългите години, необходими за пътуване между звездите, водят до това, че екипажите на космическите кораби, извършващи тези преходи, развиват своя уникална културна идентичност. Те започват да раждат и отглеждат деца по време на пътуванията и отказват да се върнат да живеят на Земята или на космическите станции. Всеки от тези кораби става дом на едно голямо семейство и тези семейства извършват цялата търговия, позволяваща на космическите станции да оцеляват и да се развиват. Поради огромните разстояния и свързаните с тях закъснения в комуникацията, заповедите и наредбите на земната мегакорпорация – финансирала и организирала първите етапи от колонизирането на космоса и номинален собственик на по-ранните станции – почти не се спазват, особено на по-далечните колонии като Сайтин.

В ситуацията обаче настъпва коренна промяна след откриването на метод за хиперпростраствен скок, благодарение на който времето за пътуване между намиращите се на няколко светлинни години една от друга колонии се скъсява до няколко месеца. През следващото десетилетие семейните търговски кораби получават оборудването, нужно за извършване на тези скокове, и обемът на търговията между станциите, Сайтин и Пел се увеличава сериозно. Земята остава изолирана, понеже към началото на Alliance Rising все още не е открита точка в близост до Слънцето, от която може да се извършва хиперпространствен скок. Всички обаче са наясно, че е само въпрос на време това да се случи и огромните ресурси на Земята да променят коренно ситуацията в колонизираните звездни системи. Това е сериозно притеснение или източник на надежда за почти всички в тях, в зависимост от позициите и интересите им.

Действието в Alliance Rising се развива на станция Алфа, която е в орбита около звездата на Барнард. Тя е най-близката до Земята звездна станция и това ѝ дава специален статус като мястото, където пристигат стоки от Земята. Те биват транспортирани от кораби от старото поколение, а от нея се разпределят към другите станции чрез хиперпространствени скокове. Проблемът за станцията обаче е, че в последните двадесет години, вместо да праща подходящи за търговия или потребление от местните жители стоки, земната компания е фокусирала целия си износ до Алфа в изграждането на гигантски космически кораб. Пристигането на Алфа на най-големия и модерен търговски кораб и планът на неговия капитан за създаване на сдружение на търговските семействата, води до криза на станцията и до сблъсъци между различните фракции.

Alliance Rising е роман, чиито основни сюжетни теми обикновено се игнорират във фантастиката – търговски маршрути, икономически интереси, логистика, борба за влияние между бюрократи и т.н. Тук обаче те са представени по увлекателен начин. Не се задълбава прекалено в детайлите, но е дадена достатъчно информация, така че да направи сетинга пълнокръвен. Чери винаги е била сред най-добрите автори в жанра по отношение на политическите интриги и машинации, и макар тук ситуацията да е доста по-малко заплетена отколкото в по-ранните ѝ шедьоври Сайтин и Светът на Пел, съдържа достатъчно обрати, предателства и фракции с коренно различни интереси, за да се поддържа интереса на читателя.

Макар действието на Alliance Rising да се развива почти изцяло на станция Алфа, романът умело показва начина на живот на хората, живеещи на семейните търговски кораби. Главните герои представят гледните точки на три от основните фракции в тази междузвездна цивилизация, които не са в пряк конфликт, но интересите им далеч не са еднакви. Стилът на Чери е доста самобитен и изисква известно време да се свикне с него, но е много ефективен, особено по отношение на диалога. Измислените от нея думи за описание на уникалните елементи в света са винаги на място. Съавторката ѝ Джейн Фанчър очевидно познава толкова добре начина на писане на Чери от годините им съвместен живот, че ако не го пишеше на корицата, дори нямаше да ми хрумне, че романът не е написан единствено от Чери. За читатели като мен, които от години са сериозни фенове на този свят, купищата нова информация за историята му е сериозен плюс.

За съжаление обаче трябва да отчета и няколко слабости. Първата половина на романа е доста мудна и изцяло посветена на светоизграждането. Светът действително е изключително интересен, но неговото представяне можеше да е по-ефективно и елегантно. Макар културата на обитателите на семейните търговски кораби, създадена от Чери, да е много интригуваща, в един момент инфодъмповете на тази тема идват малко в повече, както и тези за историята на станция Алфа. Героите не са особено интересни, като единствено Рос, млад член на екипажа на един от търговските кораби на Алфа, претърпява по-сериозно развитие. А най-сериозният проблем е, че това е началото на поредица и развръзката на романа е сравнително неудовлетворителна и оставя твърде много отворени въпроси.

Понеже действието в Alliance Rising се развива десетилетия и дори столетия преди това в другите Alliance-Union романи, той по никакъв начин не изисква да сте чели някой от тях преди. Но не съм сигурен дали той е най-добрата отправна точка, ако искате да подхванете романите в този свят (не казвам поредица, защото повечето от тях нямат нищо общо помежду си от гледна точка на сюжет и герои). Светът на Пел и особено Сайтин са доста по-добри и могат спокойно да се четат самостоятелно (Сайтин има продължение, неиздадено на български, но то далеч не е задължително, понеже самият Сайтин е много по-самодостатъчен от Alliance Rising). От друга страна, запознаването със сетинга е по-лесно в Alliance Rising и може би точно това е идеята на бавното темпо и сериозното количество инфодъмпове в първата му част. Изборът е ваш, но моята препоръка е да започнете със Светът на Пел, за предпочитане в оригинал (но в никакъв случай, освен ако не сте краен мазохист, да не си причинявате българското издание на Сайтин). Този подход има и предимството, че ако ви хареса Alliance-Union вселената, има още 6-7 романа в нея, които може да прочетете преди Alliance Rising. Докато го направите, Чери вероятно вече ще е издала втората част –надявам се развръзката на тази поредица – и ще може да ги прочетете наведнъж.

Оценка: 7/10