Angry birds: Филмът

3055972-poster-p-1-defuses-any-hopes-it-will-be-another[1]

Обичам анимациите и гледам съвестно повечето. Но тази почти бях отписала – не само защото не съм фен на игрите, но и заради глупавия трейлър и съмнителнатата идея да се прави филм по мобилно приложение като последен опит за измъкване от блатото на забравата. И най-вече заради ОНАЗИ реклама, която въртяха по кината – който е пропуснал, нека ѝ се наслади няколко пъти един след друг и ще ме разбере. Още на третото повторение човек изпада в гневен пристъп като пилето на екрана и спешно има нужда от терапия.

Сюжетът също не предполага особено високи очаквания. Ред е червено избухливо пиле, отхвърлен от съостровитяните си и принудително записан на програма за справяне с гнева. Междувременно на острова пристигат зелени прасета. Е, ние още от Оруел знаем, че Прасе=Зло, миналата седмица и Warcraft: Началото ни припомни, че Зелено=Зло, следователно Зелено прасе=Голямото Зло! Но пилетата не разполагат с тази важна информация и са запленени от новодошлите. А те се оказват същински шоумени и предлагат много невиждани дотогава джаджи и забавления. Единствен Ред се усъмнява, че нещо не е наред, и се оказва прав. Целта на прасетата са птичите яйца, които в крайна сметка успяват да откраднат. И така, ядосаните птици, начело с Ред вече в ролята на лидер и герой, атакуват острова на прасетата, за да си върнат отнетото.

Въпреки негативните си очаквания, или по-скоро благодарение на тях, бях приятно изненадана – изходният материал е доста рехав и не предоставя много поле за изява, но създателите на филма някак са успели да направят съвсем прилична анимация, която да става и за възрастни. Най-приятни ми се сториха първият половин час и финалът с голямата битка на острова на прасетата. Един другар ми сподели, че при атаката различните птици използвали буквално скиловете си от играта, което за феновете сигурно увеличава удоволствието от гледането.hqdefault[1]

Има сносни шеги (и още повече глупави, но добре се връзват с цялостната концепция), много игри на думи – къде успешно, къде не (bird control, bird watching, eggcellent…). Не липсва и просташкият хумор, на места е буквално кенефен. Помислено е и за порасналите зрители – плакат на Кевин Бейкън в ролята на Хамлет виси в прасешкия кабинет, две прасенца, затворени в тясна стая, са облечени като близначките от Сиянието, има свежи препратки към забавни екшън сцени, като тази на Куиксилвър в Х-мен. В кораба на прасетата пък на заден фон се вижда книга, озаглавена „50 нюанса зелено“ и прочие. Все пак във филма, с известни уговорки, можем да открием и разни по-сериозни теми и послания, като например отчуждението и отхвърлянето на различните в обществото, колко лесно се манипулират масите, как гневът, ако е насочен правилно, може да е много полезен, негативните страни на напредъка, доколко е вярна максимата „Помогни си сам, за да ти помогне и Бог(ът Орел)“ и т.н. Под прицел бяха и някои често обсъждани напоследък въпроси, като глутена и естественото раждане вкъщи.

Като цяло учудващо приличен филм, от който човек може и да остане доволен, ако подходи с правилната нагласа и си затваря очите тук-там. Освен това има и приятен бонус – Питър Динклидж в ролята на Орела!

Любопитно: Повече пари са отишли за маркетинг кампанията, отколкото за направата на самия филм.