Номинации за „Игра на годината“
Българска игра на година
Започваме с първата категория, в която се състезават както оригинални български игри, така и локализирани заглавия. Важното е да са на български език, а целта на категорията е да препоръча леки и лесни за навлизане игри, подходящи за начинаещи играчи, семейства или компании, които търсят да се разтоварят.
Мандала
Тази абстрактна и красива игра е локализирана версия на Mandala Stones и вече сме я разглеждали подробно тук. Отличава се с лесните си правила, които обаче предоставят на играчите интересен пъзел и избори. Основната идея е, че се стремите да съберете различни комбинации от цветни пулове с един от два възможни мотива и да ги поставите оптимално на собственото си табло. Играчите се редуват да взимат чипове и да правят оценяване на личните си табла. Вече оценените чипове се подреждат в спирала на отделно табло, което служи за таймер на играта, така че при достигането на определен маркер идва време за последни ходове и играта приключва. Мандала е типичен представител на голямото семейство от абстрактни игри, което има много почитатели и следва пътеките, прокарани от флагманите в жанра като Азул. Освен достъпно описаните и лесни за обяснение правила, Мандала печели симпатии и с красивите си, ярки цветове и изключително качествени компоненти.
Нидавелир
Едно от най-нашумелите заглавия на 2021 получи заслужено локализация на български език тази година. Нидавелир ни потапя в нордическата митология, като ни праща да наемаме джуджета воини за приключенското ни party. Много приятната комбинация от декбълдър и събиране на комплекти като основни механики се отличава със свеж обрат в традициите на жанра, като заменя картите с монети. По този начин всъщност не подобрявате тесте с карти, а съдържанието на торба с пари, сдобивайки се с все по-големи номинации за наемане на все по-силни герои. Различните категории джуджета се точкуват различно и играчите имат много интересни избори кои от тях да наемат във всеки един ход. Нидавелир е от игрите с прости правила, но голяма дълбочина и е много подходяща и за начинаещи, и за опитни геймъри. Качествените компоненти и красивата презентация на играта добавят още към чара и огромния ѝ потенциал.
Силвър
Силвър – Амулет е локализирана игра от едноименната популярна поредица (съвместими една с друга) игри. Като типичен представител на семейните/парти игри, Силвър се отличава с бързи за обяснение правила, динамичен геймплей и солидна порция обрати. Всеки от играчите е кмет на отделно село и разполага с пет карти, представляващи различни персонажи от селото с разнообразни стойности и умения. В началото на всеки играч са известни само два от петте му героя. Един ход обикновено протича по следния начин: активният играч тегли карта от общото тесте и избира от няколко възможни действия с нея. По време на играта участниците се стараят да използват оптимално ограничената информация и чрез специални умения на персонажите, добра памет и малко късмет да се отърват от високите стойности (тъй като те репрезентират колко примамлив за нашествие от върколаци е персонажът) и да предизвикат разкриване на картите на масата в подходящия момент. Играта е динамична и предлага много възможности за действие благодарение на различните специални умения на персонажите. Има си доза късмет и изисква добра памет за картите, но играна с правилната компания, може да се превърне в истински хит за парти играчите.
Stella: Dixit Universe
Несъмнено Dixit е една от най-известните парти игри, която, с красивите си абстрактни картини и прости правила, е преминала през редица издания и експанжъни и до ден днешен се радва на голяма популярност. Stella: Dixit Universe използва класически Dixit карти (тестето може да се имплементира във всяка Dixit игра и обратното), които с красивите си и чудновати картинки все така радват окото. Но благодарение на новия и свеж поглед над правилата Стела е по-разчупено, по-разнообразно и най-важното, по-неангажиращо от първообраза си заглавие. В играта има един общ набор карти, видим за всички, и веднъж на рунд се изтегля на случаен принцип дума, която играчите трябва да се опитат да асоциират с абстрактните картинки на масата. След това всички сравняват картите, в които са припознали въпросната дума, и в зависимост от това дали и други играчи са посочили същите карти се печелят различен брой точки. Добавянето на думи, с които трябва да се асоциират картинките, сваля напрежението от това човек да измисли подходяща дума за собствените си карти и това прави Stella: Dixit Universe по-лесна за игра, ненатоварваща и забавна за цялото семейство.