Настолни игри за начинаещи Или как най-добре да се хвърлим в Хобито
Зарчета за теб, зарчета за мен…
Познавате ли чувството на надежда и огромните очаквания, заложени в малките пластмасови кубчета? Зарчетата са един от най-емблематичните символи на настолните игри и базираните основно на тях са изключително популярни, най-вече защото са бързи, лесни за усвояване и рядко изискват особена стратегическа мисъл. Това ги прави чудесен избор за лека игра, не само за начинаещи, но и за разпускане между по-тежки заглавия. Ето и любимите игри със зарове на екипа.
Age of War
Ако имате поне бегла представа за доста популярната и в България игра Генерал, то в общи линии знаете основното за Age of War. Просто си представете Генерал на стероиди и ситуиран в древна Япония. В доста компактната кутийка има 14 карти със замъци (разделени между шест клана), листовка с правилата и 7 специални шестстенни зара. В началото на играта 14-те карти се поставят в средата на масата и първият играч хвърля седемте зара. Целта е да изпълни комбинацията от символи на дадена карта, за да завладее съответния замък. Изискванията са на редове, в рамките на хвърляне се запълва само един и се маха зар, ако не може да се изпълни никое условие. В общи линии, това е. Бърза и лесна игра за всички възрасти. Повече в подробното ни ревю.
BANG! The Dice Game
Няма как да сбъркате с BANG! The Dice Game, приятна комбинация между игрите с щастливо мятане на зарове и игрите с тайни самоличности, посипана със страхотна щипка уестърн. Дизайнерите Майкъл Палм и Лукас Зах са свършили невероятна работа по геймплея и той успява да предложи достатъчно пространство за мисловна дейност, без обаче да затормозява и бави играта и без да изключва онези запомнящи се моменти, в които някакъв извънземен зар потопява половината маса в скръб или пък кара целия отбор да изригне в бурна радост. BANG! е лесна за научаване, протича бързо (и яростно), позволява повече хора от обикновено да се включат в патакламата, а картите с персонажи приятно разнообразяват всяко завъртане. Експанжънът Old Saloon пък е пример за това как се правят смислени продължения и вдъхва много свежест в така или иначе жизненото тяло на оригинала.
King of Tokyo
Едно от най-популярните настолни забавления, дело на легендарния Ричард Гарфийлд, King of Tokyo печели симпатии със своята достъпност и пристрастяващ геймплей. Макар да си остава основно игра със зарове, тя предлага немалко решения и възможности хитро да отмъкнеш победата. Темата също е забавна – играчите влизат в ролята на огромни, симпатично изобразени чудовища, които се млатят за контрол над японския мегаполис. King of Tokyo, подобно на мнозинството масови игри, може да се похвали с няколко добри продължения и спин-оф (King of New York) за любителите на по-ангажиращите надпревари. Може да откриете пълното ни ревю тук.
Celestia
Celestia e чудесна комбинация от приказна тематика, лековатост и забавление. Играчите се редуват да са капитани на въздушен кораб, който пътува между световете. Успешното преминаване напред зависи от това какви зарове ще хвърли настоящият капитан и ще има ли съвпадащи карти в ръката си. Има и лек хазартен елемент, защото на играчите непрекъснато им се налага да преценяват какви са шансовете капитанът им да има подходящи карти, за да ги изведе напред или е по-добре да напуснат кораба навреме за по-малка, но сигурна печалба. Като всяка игра със зарове, и тази не е особено стратегическа, но е красива, бърза и лесна за обяснение. Подробното ни ревю може да прочетете тук.
Camel Up
В играта Camel Up влизате в ролята на богаташи, които залагат на състезание между пет камили (представени в различни цветове). Обикновено това е за текущ водач, но също така и за краен първи и последен в състезанието, както и колко камили ще стъпят на дадено поле. Камилите се придвижват по веднъж на рунд и в случаен ред, в зависимост от това в каква последователност бъде изтеглен техният зар за движение. Когато две от животните попаднат на едно и също поле, те се нареждат едно върху друго, като това по-нависоко е по-напред. Така наредбата им е винаги точно дефинирана. Тук идва най-оригиналният елемент в играта – когато дадена камила се движи, тя мести със себе си и всички, които са на гърба ѝ. Това позволява в почти всеки момент дори най-последната камила да стане първа в рамките на един рунд! Всичко е възможно, като може да пресмятате вероятности или просто да вярвате в късмета си. Camel Up е бърза игра, а прескачащите се камили постоянно водят до неочаквани и забавни обрати. Възможно е и да играете повече поредни състезания, сумирайки резултатите, за по-дълго вживяване в ролята на богатия шейх с мания по камили.