Жените в Света на Диска: от клишета към вдъхновение
Сюзън Сто Хелит – мрачно очарование и детско вдъхновение
Не се е случвало неин ученик да каже, че кучето му е изяло тетрадката за домашна работа. Кучето по-скоро носеше молива в уста и гледаше жално докато детето не си напише домашното
Родителите на Сюзън са Изабел и Морт, съответно дъщерята и чиракът на неповторимия Смърт. Като наследник на подобно удивително семейство, тя се отличава с интересни умения, прилягащи на произхода ѝ, но и допълващи добре професията на детска учителка.
Госпожица Сюзън взе картонения часовник от бюрото, показа го и попита:
— Кой може да ми каже какво е това?
Вдигна се цяла гора от ръце.
— Да, Миранда?
— Това е часовник, госпожице.
Госпожица Сюзън се усмихна, постара се да не забележи ръката, размахвана от момче на име Винсънт, което мучеше настървено „уу-уу-уу“, и избра ръката до неговата.
— Почти вярно — отсъди тя. — Да, Самюъл?
— Това е само картон, направен да прилича на часовник — заяви момчето.
— Точно казано. Винаги виждайте само каквото наистина има пред очите ви. А пък от мен искат да ви науча да познавате колко е часът с помощта на това. — Госпожица Сюзън се усмихна презрително на картончето и го захвърли. — Да опитаме ли по друг начин?
— Да! — дружно пожела класът.
После се чу общо „Аах!“, щом стените, подът и таванът останаха някъде под тях и чиновете се зареяха високо над града.
Само на няколко крачки беше огромният напукан циферблат на часовника върху кулата на Невидимия университет.
Децата развълнувано се побутваха с лакти. Фактът, че подметките на обувките им се намираха стотина метра над устойчивата земя, изглежда не ги притесняваше. Странно, но нямаха и изненадан вид. Просто им се случваше нещо интересно. Държаха се като познавачи и ценители, които вече са виждали други интересни неща. Ами да, щом бяха в класа на госпожица Сюзън…
С готическата си мрачност и земна прагматичност, които са съчетани с невероятно успешни и интелигентни образователни подходи, Сюзън е един от най-интересно изградените персонажи. Описанието на разговорите ѝ както с децата, така и с нейния дядо, са истинско удоволствие, а начинът, по който отстоява позицията си, може да послужи за пример на всеки.
— Ъ-ъ, не… ъ-ъ… макар че госпожица Смит ми каза… децата от вашия клас били… ъ-ъ, размирници. И твърди, че умението им да четат било твърде развито за нещастие…
— Госпожица Смит смята, че хубава книга е онази, в която се разказва за едно момченце и неговото кученце, което гони голяма червена топка. А моите деца свикнаха да очакват сюжет в книгите. Нищо чудно, че губят търпение. В момента с тях четем „Мрачни приказки“.
— Сюзън, това беше много груба забележка.
— Напротив, мадам. Беше изключително учтиво изказване. Щеше да е грубо, ако кажех, че цял кръг на ада е отделен за учителки като госпожица Смит.
Острият ѝ ум и уверено самообладание са само част от причините да се влюбим завинаги в тази жена. Лично аз обожавам подхода ѝ към обучението и непоклатимото ѝ убеждение, че най-добрият начин да възпиташ интелигентни деца е да не ги подценяваш и да се отнасяш с тях с уважение и на нивото, на което заслужават, без да ги лигавиш или да притъпяваш усета им с удобни лъжи за света.
Освен че присъства в едни от най-философските и увлекателни романи за Света на Диска, Сюзън е отличен пример за второстепенен образ, който въпреки доста спорадичните си появи е носител на толкова ярка индивидуалност, че не оставя и капка съмнение за важността си в историята.
Тя винаги ще е някъде там, за да възпитава и наглежда младото поколение, докато свършекът на света не вземе да почука на вратата. Тогава знаем със сигурност, че силното чувство за дълг ще накара оправната и решителна Сюзън да грабне косата и да се захване със семейния занаят без капчица колебание. Защото знае кога работата трябва да се свърши и няма да позволи на някакъв си апокалипсис да ѝ попречи.
С това приключвам този задължително кратък обзор, но бъдете уверени, че в Света на Диска има още много забележителни героини, сред които Захариса, Адора Бел, Конина и, разбира се, Тифани. Очакват ви!
Поздравления 🙂 Само бих добавил и един епизодичен, но впечатляващ персонаж – Бабата на Брута от „Малки Богове“
„… всичко, което имаше Брута, беше неговата баба, а тя също Вярваше. Тя вярваше така, както желязото вярва в метала. Беше от онзи тип жени, от които се ужасява всеки поп в паството; от онези, които знаят всички псалми, всички служби. В Омнианската църква жените се допускаха в храма само от немай-къде и трябваше да пазят абсолютно мълчание, добре прикрити в собственото им отделение зад амвона, за да не би зърването на половината от човешкия род да накара мъжките членове на паството да чуят гласове, не по-различни от онези, които тормозеха Брат Намрод през всеки един час от денонощието. Проблемът беше, че бабата на Брута притежаваше такава индивидуалност, която може да се проектира през лист оловна ламарина, и дълбока набожност със силата на диамантен свредел. „
Здравейте! Радвам се, че статията се е харесала!
Поздравления от мен за чудесното включване с бабата на Брута. Тя действително е много интересен образ, който има огромно влияние върху историята без изобщо да се появява на практика.
чудесна статия. би било интересно да развиете обзора си и да включите други неспоменати образи (примерно от „Чудовищна команда“, която по мое мнение доразвива одновите, положени в „Еманципирана магия“).
*основите
Това с бабата на Брута подсеща и за мисис Кейк :).
http://www.lesedwards.com/imagebank/9/7/5/975822.jpg
надписа на вратата на Пощата
DONT ARSK US ABOUT:
rocks
troll’s with sticks
All sorts of dragons
Mrs Cake
Huje green things with teeth
Any kinds of black dogs with orange eyebrows
Rains of spaniel’s
fog
Mrs Cake
…и оная Агнес, дето сама си вика „Пердитаксъ“ 🙂
Но да, като става въпрос за жените при Пратчет, Баба Вихронрав и Леля Ог някак си крадат прожекторите, поне за мен.
Баба Вихронрав, Сюзън и Ангуа са любимите ми образи. Но, както вече казахте, Светът на Диска е пълен с интересни женски образи. Само можем да гадаем, каква би била съдбата на Анкх Морпорк без Лейди Марголота- наставникът на Лорд Ветинари- просветения тиран. А кралят- тоест кралицата- на Джуджетата? Келдата на волния народец?
Чудесно представени образи! Чета и препрочитам Тери Пратчет и винаги намирам нещо ново!А Баба Вихронрав и Леля Ог ми са любими!
Чудесен обзор! Четох с удоволствие! Накара ме да искам да отворя наново книгите, обръщайки повече внимание на характерите и ценностните системи на героите.