Жените в Света на Диска: от клишета към вдъхновение
Лейди Сибил Рамкин – жената, която знае какво иска
Намираме Сибил в една пристройка до имението на края на града, да се суети около дузина болни дракончета. Облечена е в яки дрехи, които носят на мръсотия и изгаряния, нахлузила е дебели ръкавици и е запретнала ръкави, потънала в работа. Не, това не е картина на отрудена бедна жена, която се прехранва с къртовски труд. Това е професионалист, който се занимава с това, което обича.
Лейди Рамкин е последната потомка на влиятелен благороднически род. Описана е при първата си среща с Ваймс като същинска валкирия.
Дори и лишена от пластовете ѝ защитно облекло, Лейди Сибил Рамкин си оставаше внушително висока. Ваймс знаеше, че варварските народи от централните земи имаха легенди за огромни, облечени в ризници, в метални сутиени, яхнали яки коне девици, които се спускат над бойните поля и отнасят мъртвите воини, щом паднат, в един величествен, разгулен нов живот, докато пеят с приятно мецосопрано. Лейди Рамкин можеше да е една от тях. Тя би могла да отнесе цял батальон. Когато заговореше, всяка дума беше като мощен удар по гърба и звучеше с аристократичната самоувереност на съвършеното добро възпитание.
Сибил е изключително земна и трезвомислеща жена, която не се интересува от хорското мнение, но умее да поддържа прекрасни дипломатически отношения с всички, благодарение на вече споменатото аристократично образование и възпитание. Тя е ярък пример за уверена дама, която знае чудесно какво иска от живота и постига целите си с финес или пък с тежък труд – зависи какво изисква случаят.
Трябва да отбележим, че в самото начало тя е описана като типична стара мома и човек е готов да я съжали моментално. Ужасна първосигнална асоциация, плод на поредното клише, което Пратчет взима и преражда в силен и вдъхновяващ образ.
От момента, в който става част от живота на сър Самюел Ваймс, тя буквално го спасява от бездната на алкохолизма, самоненавистта и общото огорчение от света, към която той уверено крачи в началото на Стражите! Стражите! Със своята рафинирана интелигентност и деликатен подход, Сибил се превръща в опора и съюзник, а не просто в съпруга. Това е може би най-красивият пример на Пратчет за великолепна жена, която заема дейна и съществена позиция не само в семейството, а и в обществения живот на града.
Но не оставайте с впечатлението, че валкирията от предишния текст се е кротнала и покорно домакинства. Сибил Рамкин е потомка на пълководци и благородници и остава такава – вярна на себе и абсолютно вдъхновяваща.
— Следва да сте пред Университета след половин час. Лейди Сибил благоволи да ми напомни, че ако не сте там в уреченото време, ще използва вашите тънки черва вместо градински маркуч, сър.
— Усмихваше ли се, като го каза? — смънка Ваймс, залитайки по посока на димящия леген на поставката за миене.
— Съвсем леко, сър.
— О, богове…
— Именно, сър
Поздравления 🙂 Само бих добавил и един епизодичен, но впечатляващ персонаж – Бабата на Брута от „Малки Богове“
„… всичко, което имаше Брута, беше неговата баба, а тя също Вярваше. Тя вярваше така, както желязото вярва в метала. Беше от онзи тип жени, от които се ужасява всеки поп в паството; от онези, които знаят всички псалми, всички служби. В Омнианската църква жените се допускаха в храма само от немай-къде и трябваше да пазят абсолютно мълчание, добре прикрити в собственото им отделение зад амвона, за да не би зърването на половината от човешкия род да накара мъжките членове на паството да чуят гласове, не по-различни от онези, които тормозеха Брат Намрод през всеки един час от денонощието. Проблемът беше, че бабата на Брута притежаваше такава индивидуалност, която може да се проектира през лист оловна ламарина, и дълбока набожност със силата на диамантен свредел. „
Здравейте! Радвам се, че статията се е харесала!
Поздравления от мен за чудесното включване с бабата на Брута. Тя действително е много интересен образ, който има огромно влияние върху историята без изобщо да се появява на практика.
чудесна статия. би било интересно да развиете обзора си и да включите други неспоменати образи (примерно от „Чудовищна команда“, която по мое мнение доразвива одновите, положени в „Еманципирана магия“).
*основите
Това с бабата на Брута подсеща и за мисис Кейк :).
http://www.lesedwards.com/imagebank/9/7/5/975822.jpg
надписа на вратата на Пощата
DONT ARSK US ABOUT:
rocks
troll’s with sticks
All sorts of dragons
Mrs Cake
Huje green things with teeth
Any kinds of black dogs with orange eyebrows
Rains of spaniel’s
fog
Mrs Cake
…и оная Агнес, дето сама си вика „Пердитаксъ“ 🙂
Но да, като става въпрос за жените при Пратчет, Баба Вихронрав и Леля Ог някак си крадат прожекторите, поне за мен.
Баба Вихронрав, Сюзън и Ангуа са любимите ми образи. Но, както вече казахте, Светът на Диска е пълен с интересни женски образи. Само можем да гадаем, каква би била съдбата на Анкх Морпорк без Лейди Марголота- наставникът на Лорд Ветинари- просветения тиран. А кралят- тоест кралицата- на Джуджетата? Келдата на волния народец?
Чудесно представени образи! Чета и препрочитам Тери Пратчет и винаги намирам нещо ново!А Баба Вихронрав и Леля Ог ми са любими!
Чудесен обзор! Четох с удоволствие! Накара ме да искам да отворя наново книгите, обръщайки повече внимание на характерите и ценностните системи на героите.