Автор: Шонън МакГуайър

Издателство: Tor.com

Цена: $19.99

Ако сте чели материала ми за поредицата Wayward Children на Шонън МакГуайър, знаете колко интензивно обичам тези повести. Тъй като ги открих едва в края на миналата година, имах удоволствието да изчета четири от тях накуп. Но историята за децата в училището на Еленор Уест не е приключила и петата част, Come Tumbling Down, излезе в началото на януари.

 Макар и самостоятелни, повестите в тази вселена са в хронологическа последователност и не препоръчвам да се четат в разбъркан ред. Съответно, ако не сте чели предишните четири части, този материал не е за вас.

Към момента, Wayward Children книгите следват определен ритъм: всяка нечетна част е „приключенска“, а всяка четна е „origin story“. Приключенските се развиват в наши дни и следват едни и същи персонажи, докато ретроспективните истории разказват за първото пътешествие на герои от Every Heart a Doorway в някой магически свят*. Come Tumbling Down следва този принцип и ни връща в училището на Еленор, но само за момент. Още в самото начало, в мазето се отваря врата към Тресавищата и от нея се появява Джак Уолкот. Изпаднала в несвяст и носена на ръцете от два пъти умиралата ѝ любима Алексис, тя е попаднала в ужасяващ капан и без помощта на приятелите си не само няма да оцелее, но смъртта ѝ ще доведе до края на всичко, което обича в Тресавищата.

Down Among the Sticks and Bones – историята за произхода на Джак и Джил – е любимата ми част от поредицата. Завръщането в дивата реалност на Тресавищата, обагрени в кръв от чудовищата, бродещи из тях под надзора на червената луна, повече или по-малко означаваше, че нямам избор дали да харесам повестта, или не. Макар и да е „приключенски“ наратив, Come Tumbling Down продължава да развива темите от хипнотичната втора книга, този път контрастирайки ги с персонажи, които са минавали през други врати. Също като в останалата част от поредицата, идентичността е в основен фокус, било то концепцията за героизма или чувството да си отхвърлен от дадена група, та до невероятно интимното усещане, че собственото ти тяло е капан, от който искаш да избягаш. Същевременно, МакГуайър не се опитва да назидава – тези теми са неотменимо централни за нейните персонажи и историята не може да бъде разказана без тях.

Като казах персонажи, Come Tumbling Down съпоставя кошмарния свят на Тресавищата с герои, които не сме свикнали да виждаме в тях – Кейд, Кристофър, Кора и новосъживената Суми*. Макар и сюжетно те да се връзват перфектно с повествованието, книгата малко се дъни с някои от тях, например Кейд и Кора (които на този етап заслужават свои собствени книги) или Кристофър (който става все по-дразнещо „нормален“ и мрънка все повече с всяка следваща част). От друга страна, първото приключение на Суми демонстрира точно колко плашеща е тази бонбонена принцеса-воин, и колко опасна може да бъде, ако не е на твоя страна.

Стилът на МакГуайър е изключителен. Лекотата, с която комбинира приказното повествование със съвременно разказвачество, ме изпълва с кротка, но грозна завист, а ритъмът на Come Tumbling Down е перфектен за целите на историята, която се опитва да разкаже. Ако повестта се дъни някъде, това е в гледната точка, която е „всезнаеща“, т.е. не е заключена в нечия глава, а се разхожда из перспективите на всички персонажи. Което само по себе си е чудесен похват за света, който МакГуайър изгражда, но скоковете често са твърде внезапни и изхвърлят читателя от действието.

Това обаче е бял кахър. Петата Wayward Children повест държи нивото и се нарежда на второ място в личната ми класация за поредицата. Продължението на историята на Джак Уолкот е едновременно впримчващо и ужасяващо, героично и трагично. В добавка, разкошните илюстрации на Ровина Кай подсилват атмосферата. Ако сте чели предишните книги, скачайте смело на тази. Ако не сте, какво за бога чакате?

Оценка: 9/10