Топли тела
Режисьор: Джонатан Ливайн
Сценарий: Джонатан Ливайн, Айзък Марион
В ролите: Никълъс Хоулт, Тереза Палмър, Джон Малкович, Дейв Франко, Роб Кордри и др.
На пръв поглед Топли тела е зомби филм, който се майтапи със зомби филмите. На втори, трети и дори енти поред поглед вероятно ще си остане в същата категория. Като такъв, филмът е порядъчно забавен и нацелва добре баланса между взимането насериозно и склонноста към сравнително елементарен, но ефективен хумор. Още по-хубавото в случая е, че лентата прави и няколко ситни, но уверени крачки в нестандартни за жанра посоки, все така без да претендира за кой знае каква тежест.
Р (Никълъс Хоут) е един от стотиците живи трупове, които кръстосват полубезцелно изоставен от живите летищен терминал. Ден след ден. Докато един ден не спасява живото момиче Джули и не се влюбва в нея. Както сами виждате, история стара като света. За Зомби Апокалипсиса и причината да се случи не се споменава много – нещата просто са такива каквито са, живите бавно и постепенно отстъпват пред тътрещите крака орди от празногледи бивши човеци, а последните са движени от постоянен глад за поредната доза жив мозък. Тук идва и новаторският елемент в Топли тела, а именно концептуализацията на зомбитата. Филмът хем третира този кино троп по-реалистично от повечето други произведения, хем в подхода има огромни примеси на наивистичност, което ясно индикира, че лентата не се притеснява да използва жанровите трикове, за да забавлява и да се самоиронизира едновременно.
Дозата реализъм идва на първо място от избора на немъртъв за главен герой, което автоматично задължава сценария да отговори на въпроса какво аджеба означава това да си зомби. Ходещите трупове уж вече не са хора, но въпреки това са способни да извършват базови човешки функции като вървене, ядене, координация на мускулите и прочие. Съответно зомбитата трябва да са запазили солидна част от когнитивните си способности в относително добро състояние, освен ако телата им не се управляват от, да речем, нацистка сателитна мрежа, изобретена от тайния щаб на SS на Венера. Героят на Хоулт е способен да мисли, дори понякога успява да комуникира с други зомбита, макар и рядко с повече от няколко изсумтявания. Взимайки това като база, вече имаме предпоставки за една най-малкото свежа история, показваща изтъркания троп отвътре-навън.
Реализмът на филма бързо бива разбит на пух и прах, когато например става ясно, че зомбитата наследяват спомените на хората, чийто мозък току-що са изплюскали. Това ми подейства по-скоро разочароващо, тъй като вместо филмът да се окаже сериозна деконструкция на жанра, замаскирана под автоосмиването и неглижираността, получих по-скоро риборако преживяване, което обаче все пак успява да бъде поне малко повече от поредния филм на тази тема. И макар Топли тела далеч да не е от най-смешните филми, хумор в него има достатъчно и достатъчно добре рапръснат във времетраенето, за да работи на този най-повърхностен слой за жанра. Има го, както споменах вече, и малко по-дълбокото трениране на жанровите особености, залитащо в прикрита рефлекция: каква функция изпълняват зомби филмите, как могат да са по-добри, за какво са метафора и доколко подобна метафора е добре и възможно да се екслоатира и иронизира.
Преди всичко обаче Топли тела е излян в жанровия калъп, наред с всичките елементи на свръхестествения романс. С всичко това филмът като че ли е напълно наясно. И както зомбито може да се разглежда като груба метафора, построена върху реалния живот, така и филмът може да се възприема като евтина версия на потенциално страхотен зомби филм. Примери много. Евтини алюзии към Ромео и Жулиета, главна героиня, играна от по-евтината версия на Кристен Стюарт (Тереза Палмър), евтин Джеймс Франко в лицето на брат му, Дейв Франко, евтин Джон Малкович в лицето на Джон Малкович, евтини CGI злодеи, сравнително евтина развръзка. Само че евтини по премерен и целенасочен начин, в смисъл на „Ами, да, твърде трудно би било да направим филм, който хем да е забавен, хем да третира тези въпроси по сериозен, драматично впечатляващ и особено проницателен начин, затова просто направихме нещо малко по-различно и умерено забавно.“
В идеалния случай подобни филми ще продължат да се появяват и ще надграждат един върху друг. Веднага се сещам за Зомбиленд, който успя да придаде съвсем ново измерение на жанра. Хубаво е стари и добре отработени идеи да бъдат изтупвани и префасонирани в нещо малко по-смело, пък дори и крайният резултат да не е ослепителен. Понякога изненадата от крайния продукт може да е много по-голяма от предполаганото. Топли тела не е филм, който ще ви изненада чак толкова, но едва ли ще успее да ви отегчи. Никълъс Хоут, чудесно подбрана музика, умилително забавни диалози между зомбитата и щипка оригиналност – достойнствата му са достатъчно, за да му се даде шанс при наличие на два свободни часа.
Оценка: 6.5/10