Режисьор: Алън Тейлър

Сценарий: Кристофър Йост, Кристофър Маркъс, Стивън Макфили, Дон Пейн

В ролите: Крис Хемсуърт, Натали Портман, Том Хидълстън, Кристофър Екълстън, Антъни Хопкинс, Джейми Александър, Рене Русо, Идрис Елба, Кат Денингс

THOR00След внушителния боксофис успех на Тор: Богът на гръмотевиците и особено на Отмъстителите, нямаше как да не очакваме нови филми за русокосия мускулест мъжага с голям чук. Той се завръща на екран без отмъстителните си приятели, но все пак с достатъчно обемист състав от богове и хора, достойни да осигурят двучасово забавление.

Тор: Светът на мрака има редица недостатъци, но все пак успява да бъде страхотен като за това, което е – неангажиращо пъстроцветно удоволствие. Сюжетът е твърде хаотичен и нещата неведнъж се случват по доста удобен за героите начин, главният злодей е изключително посредствен и банален, голяма част от персонажите се появяват за броени секунди, след което отново потъват във всеобщия хаос… И все пак, все пак! Все пак филмът е разведряващ, двата часа минават почти неусетно, публиката в залата се смее, епичните декори на Асгард впечатляват, а силният бог на гръмотевиците и изящната му любима са несъмнено приятна гледка. Тор: Светът на мрака не е някое изискано ястие, приготвено от кулинарен виртуоз и поднесено с изключително специфичен сорт вино. Той е пуканки с кола. Но пък е сред най-яките пуканки, които ще намерите тази година.

Актьорският състав е общо взетоTHOR01 стабилен. Крис Хемсуърт се завърща за трети път в ролята на Тор и смея да кажа, че костюмът му приляга все по-добре. Този Тор не е бурният младеж с гореща кръв от първата част, нито лично засегнатият по-голям брат от Отмъстителите. Вместо това виждаме един улегнал млад мъж, който е абсолютно убеден в собствената си сила и не се чувства длъжен да се доказва пред никого. В битките е твърд и целеустремен, а не избухлив и податлив на провокация. Тази еволюция на персонажа може би не е особено изтънчена и деликатна, но все пак е реализирана от Хемсуърт по доста качествен начин. Натали Портман, принудена от договора си с Marvel, се завръща като изследователката Джейн Фостър. Актьорските заложби на Портман не подлежат на съмнение, но е спорно доколко тя въобще си дава усилие да направи нещо с героинята. Ясно е, че ролята не е особено дълбока – говорим за гадже на главния супергерой, но и Портман по-скоро покрива минимума необходимо старание, вместо да се опита да допринесе за развитието на образа. В този филм стои по-добре отколкото в първия, признавам, но все пак си остава далеч от нивото на Гуинет Полтроу в Железният човек или Хейли Атуел от Капитан Америка: Първият отмъстител. А най-яркият диамант в колекцията за пореден път е несъмнено Том Хидълстън. Той отново не просто играе, а се потапя в ролята на Локи. Закачлив, накърнен, развеселен, разгневен – Хидълстън с внимание към всеки детайл преживява всички лица на бога-мошеник. Дори смятам, че екранното му време беше престъпно малко. Антъни Хопкинс, Джейми Александър, Рене Русо, Идрис Елба и Кат Денингс също представят стойностна и плътна игра, но, уви, участието им във филма е доста оскъдно. За Кристофър Екълстън в ролята на злодея Малекит не мога да кажа абсолютно нищо, тъй като персонажът му беше абсолютно никакъв.

THOR02И въпреки огромното удоволствие, което лентата ми достави, все пак ще кажа, че Тор: Светът на мрака е стъпка назад в сравнение с останалите филми от поредицата. Цялото нещо е доста готино, да, но не и изключително. Няма го онзи специфичен детайл, който всеки от самостоятелните Marvel филми притежаваше – реалистичният технологизиран свят от Железният човек, стилната ретро атмосфера от Капитан Америка: Първият отмъстител, шекспировата епичност в братовото съревнование от Тор: Богът на гръмотевиците. В новия филм няма нищо ново, затова и по-добро название би било „поредния” филм. Някои моменти бяха страхотно отработени – като например една въздействаща асгардска церемония, но цялостното съчетание беше по-скоро случайно. При все яките си моменти, Тор: Светът на мрака се усеща като епизод-пълнеж в гигантския сериал на Marvel. Филмът го осъзнава напълно и в нито един момент няма претенции да бъде повече, отколкото е. Но все пак можеше да си зададе по-високи критерии, можеше да направи повече, можеше поне да се опита да бъде изключителен.

Толкова от комиксовото кино за 2013-та. Ако трябва да правя сравнение, бих сложил Тор: Светът на мрака под Железният човек 3 и над Човек от стомана. За догодина имаме Captain America: The Winter Soldier,THOR03 X-Men: Days of Future Past и Guardians of the Galaxy. Ако последното заглавие не ви говори нищо, ще видите нещичко любопитно, когато останете за сцената по средата на финалните надписите. А ако Тор: Светът на мрака ви е зарадвал искрено, останете и след края им за втората.

Оценка: 7.5/10