Дизайнер: John Yianni

Продължителност: 30-45 мин.

Брой играчи: 2

Механика: абстракна стратегия, зарове

Издател: Gen42 Games

tatsu-boxЯпонска легенда разказва за велика битка между армиите на двама могъщи повелители на дракони, нейде над върховете на планината Хотака. Драконите се борели за ръката на принцеса Кушинада, най-малката и най-красивата от осем сестри. Битката била толкова свирепа, че хората от близките села, уплашени за живота си, платили на могъщ магьосник. Той направил заклинание и затворил повелителите и армиите им в магически кръг, от който биха се освободили едва след като битката приключи. Съперничеството им продължава и до ден днешен, макар принцесата и историята за тяхното противоборство отдавна да се е превърнала в легенда.

Звучи епично, нали? Почти може да си представите огромната дъска и множеството детайлни миниатюри на дракони, картите с магии… Все неща, които няма да намерите в последното творение на дизайнера John Yianni. Което не бива да ви притеснява, защото Tatsu е прекрасна, абстрактна стратегическа игра за двама, базирана на популярната по света и у нас табла. Разбира се, при Tatsu има няколко важни промени в правилата и е добавена азиатска тема, под формата на драконите и йероглифите по игралното поле и прекрасните бакелитени пулове. Ако имате някакво базово понятие от играта на табла, то запознаването с Tatsu ще ви отнеме не повече от 5 минути. Виж, овладяването ѝ и превръщането в майстор е друга тема.

Първата разлика с таблата започва от игралното поле – при Tatsu то е съставено от две платна, по които можете да движите пуловете си. Основно се използва вътрешното платно, но ако на дадена позиция вече има поставен пул, играчът просто поставя своя на задното платно. Освен платната на полето има и две други важни зони – резерв (в ъгъла на полето) и рогозка (под игралните полета маркирани с 1, 2 и 3). Резервът е мястото, където се намират наличните ви пулове, а рогозката е мястото, на което ги поставяте, щом ги вербувате.

Втората съществена разлика спрямо класическата табла е, че всеки играч разполага с три вида пулове (или дракони) – 4 горски дракона (зелени), 3 водни дракона (сини) и 2 огнени дракона (червени), които имат различни специални умения. Горските дракони оплитат чуждите пулове и им пречат да се движат, водните ги изблъскат от игралното поле обратно в резерва на играча, а огнените дракони директно ги унищожават. Именно специалните способности на драконите водят и до двата различни начина за победа в играта на Tatsu. Играчът печели, ако успее да унищожи всички противникови дракони от един вид (примерно водни или горски) или ако успее да върне всички пулове на противника в резерва, така че той да няма как да вкара нови дракони.board
В началото на играта двамата противници поставят три горски дракона във вътрешното платно на игралното поле над номерата 1, 2 и 3. Придвижването става с хвърлянето на два зара и подобно на класическата табла, играчът избира дали да мести един или два пула с получения резултат. Заровете се използват поотделно, тоест ако хвърлиш 4 и 6, не местиш директно десет полета, а избираш дали първо ще са 4 или 6. Играчът, избрал черните пулове, се движи по посока на часовниковата стрелка, а играчът с белите – обратно на часовниковата стрелка (за улеснение на полето има нарисувани дракони в съответните цветове, които показват посоката).

В шестте ъгъла на игралното поле има сегменти, на които са изобразени различните дракони. Ако ваш пул завърши движението си на такова поле (независимо дали като част от резултата на един или два зара), веднага вербувате пул в същия цвят от резерва си и го слагате на рогозката. За да го вкарате в игра, трябва да имате резултат от зара 1, 2 или 3 и свободно поле във вашата част на дъската над (или върху) съответната цифра. Пример: хвърлили сте 4 и 2. С 4 придвижвате вашия горски дракон до ъгъл, изобразяващ воден дракон и веднага поставяте един такъв пул на рогозката. Позицията над цифрата 2 е свободна и ако искате, може да използвате втория зар, за да вкарате нововербувания дракон в игра.

Няколко думи за специалните умения на трите вида дракони. Ако горски дракон се окаже на поле зад противников пул, той го оплита с лиани и пулът е блокиран. За да го освободи, в рамките на своя ход опонентът ви трябва да жертва по-големия резултат от двата хвърлени зара и да го придвижи напред с по-малкия. Ако воден дракон се окаже на поле зад противников пул, той го избутва от дъската и го връща в резерва. Огненият дракон директно унищожава противниковия пул и вие го прибирате и поставяте в десния ъгъл на игралната дъска (отбелязан е с йероглифи, така че няма как да се объркате). Играта продължава, докато се изпълни някое от двете условия за победа.

tatsu-piecesTatsu се оказа една от най-приятните изненади на годината и бързо се превърна в един от фаворитите ми сред игрите за двама. Вярно е, че наличието на зарове вкарва известен случаен елемент, но също както и при прародителя ѝ таблата е вярно, че добрият играч на Tatsu ще побеждава начинаещия по-често дори и при не твърде хубав зар.

В заключение, няколко съвета за начинаещи: Стремете се да защитавате собствените си пулове. Специалните умения действат само върху противника, така че няма как да се самоубиете, а когато сте заели и двете места от дадена колона (на вътрешното и външното платно) противникът няма как да блокира или ликвидира някой от вашите дракони. Избягвайте да завършвате хода си на някое от полетата над цифрите 1, 2 и 3 в противниковата половина, защото специалното умение на драконите се задейства веднага щом влязат в игра, и ако над тях има ваш пул, може да се прецакате доста лошо. Играйте разнообразно и не се съсредоточавайте само върху една тактика. Губил съм спечелена игра само защото бях решил, че искам да изхвърля всички противникови пулове в резерва.

Оценка: 9/10