Разработчик: Five Houses

Издател: Cool Mini Or Not

boxЕдин от ярките и приятни спомени от детството ми са романите на Рафаел Сабатини и по-специално Капитан Блъд и Дневникът на капитан Блъд. След прочитането им имаше доста дълъг период, през който отговорът на вечния въпрос „Какъв искаш да станеш като пораснеш?“ беше непоколебимото „Пират!„. В една или друга степен в тийнейджърските ми години мечтата, подхранвана междувременно от албумите на Running Wild, се сбъдна (за мен и за около 90% от градското население), макар и не точно с кораби и морски сражения 😉 Е, човек и добре да живее, рано или късно пораства и се влива в потока на работната сила.  Започва да си изкарва прехраната с честен труд или пък задълбава в политическа кариера. Но мечтите за грабежи и абордажи остават…

Благодарение на добрите хора от Cool Mini Or Not вече не е нужно само да сънувате грохота на оръдията и свистенето на куршумите, а можете да се потопите в атмосферата на холивудски продукции като Карибски пирати и Капитан Блъд, без да излизате от дома си. Защото Rum & Bones успешно пресъздава атмосферата на приключенските филми и ги пренася в хола ви. Нужна ви е само малко по-голяма маса (кутията на играта е възпълна с благинки) и поне още един съмишленик (но става и за група от до 6 човека) и след по-малко от 10 минути ще сте във вихъра на екшъна.


rb001_set_overview

Arrr, matey! или история и геймплей

Дизайнерът на играта Michael Shinall се е вдъхновявал от страшно популярните през последните години MOBA игри (Multiplayer Online Battle Arena) и се е постарал Rum & Bones да е настолната алтернатива на DOTA 2 и League of Legends. За моя приятна изненада обаче е вкарал и малко сюжет, па макар и не особено дълбок. Дейви Джоунс, ужасът на океаните, е мъртъв или поне безследно изчезнал и съкровището му започва да се появява в света на смъртните. Това естествено привлича вниманието на пиратските капитани от всички краища на света, защото който го събере цялото, ще заеме овакантения трон и ще господства над водната шир.

deckhands_and_boatswainsВ Rum & Bones единият играч (или отбор) поема ролята на The Wellsport Brotherhood, а другият на The Bone Devils. Игралната дъска представлява два пиратски кораба, свързани помежду си с три трапа, по които да пъплят кръвожадните ви пълчища. Целта е простичка – да се съберат 6 точки победа чрез унищожаването на 3 от целите на противниковия кораб. Целите съвсем тематично са бордово оръдие, главната мачта, щурвала, оръжейната и такелажа. Всяка от двете фракции разполага с 24-ма моряци (3 модела от по осем миниатюри) и 6-има боцмани, като двете групи се управляват от изкуствения интелект на играта и реално са пушечното месо и основен източник на ресурси. Получавате и тесте с тридесет карти (10 еднакви и 20 уникални за всяка от фракциите). Солта на играта обаче са петимата герои – по един от клас (captain, brute, swashbuckler, gunner и quartermaster) с уникални за всяка фракция умения. Върху тях имате пълен контрол и доброто им управление и разбирането на уменията им са ключови за победата. Уловката е, че максимум трима от героите ви могат да са едновременно на игралното поле, така че ще се налага да избирате и балансирате.

bd_heroesПравилата на играта са доста елементарни – в началото на своя ход играчът раздава на всеки герой, който не е на игралното поле и не притежава знака на мъртвеца, по една монета от съкровището на Дейви Джоунс. Ако някой герой има знак на мъртвеца, той се обръща откъм светлата страна, а ако вече е откъм светлата страна, се маха. Следва стрелба с бордовото оръдие, което има обсег до всички зони по картата (включително и на вашия кораб). После разполагате по двама моряци на всяка една от точките за разгръщане, както и двама боцмани (логично на една или две от трите точки). В случай, че нямате достатъчно миниатюри в резерва, слагате колкото имате. И боцманите, и моряците имат по 1 точка живот, но боцманите удрят, ако хвърлите 3+ със шестостенен зар, и дават същото умение на моряците, с които споделят една зона. Следва активация на наличните моряци и боцмани. Понеже не са особено интелигентни, те винаги правят едно и също – най-напред атакуват, ако могат, след което се придвижват една зона напред (отново, ако могат, тъй като нямат право да влизат в зона, където има противникови миниатюри).

ws_heroesЩом приключите с пушечното месо, разполагате героите си на игралното поле. И те като моряците и боцманите влизат на кораба от някоя от трите точки за разгръщане, като ограничението е не повече от трима герои в игра и всеки да влиза от различна точка. Щом решите къде да засилите главорезите си, започва най-приятната част от играта – активирате ги и може да направите до три действия с всеки от тях. Действията са следните: движение по дъската до две зони (без диагонали) или прехвърляне на противниковия кораб с помощта на такелажа (брои се за преминаване през 1 зона), използване на атака или умение от картата на съответния герой. Част от уменията струват пари и понеже става дума за игра с пирати, добиването им става чрез грабежи и убийства. Всеки отстрелян моряк или боцман носи 1 монета на героя, който го е убил. Ако пък сте пратили при рибите някого от противниковите герои, прибирате неговото злато. Има една важна особеност при атаките и тя е, че никога не атакувате конкретна миниатюра, а съответната зона и всичко, което е на нея, като щетите се разпределят по следния ред: първо по моряците, след това по боцманите, после по противниковите герои и чак накрая по целта (ако в зоната има такава). Разбира се, има умения на героите, както и някои карти, които дават възможност да нанасяте поражения директно на героите. След като наличните ви герои приключат с действията си, следва призоваването на Кракена (тук в главата ми звучи заглавната тема на Карибски пирати и едва се сдържам да не се кача на стола и да извикам „Unleash the Kraken!!!“). След изчезването на господаря му, домашният любимец на Дейви Джоунс се шматка на воля из океана, но част от картите, които можете да изиграете, носят неговия знак и привличат вниманието му. За да проверите дали ще можете да се порадвате на пипалестия приятел, мятате два зара и сравнявате резултата с броя на кракен символите върху изиграните карти и от двата отбора. Ако е по-малък или равен – честито, Джуниър идва да си поиграе. Ако е по-висок, преминавате към следващата фаза – теглите си карти от вашето тесте (не може да имате повече от три в края на хода) или махате такива от ръката си и допълвате до три. На самите карти си пише кога можете да ги изиграете и какви са ефектите им. Следва ходът на противника, който минава през същите фази, и така, докато някой не събере 6 точки, с което моментално печели играта.

char_cards_coreboxОгромният чар на играта се крие освен в страшно красивите компоненти (Cool Mini or Not определено се превърнаха в лидери на пазара), така и в цялостната атмосфера, която съумява буквално да те вкара в някой от любимите пиратски филми. Понеже битките и проверката дали си успял да се прехвърлиш на борда на противниковия кораб се извършват с помощта на зарове, често има комични елементи, в които заради лошо хвърляне героят ви се озовава зад борда. Освен че оттук насетне ще ви подиграват винаги, когато му активирате фигурката, това води и до загуба на спечелените с труд монетки. Всеки от героите има уникални умения, като някои от тях могат да заслепят противника за един ход, или пък да го зашеметят или забавят и така да провалите внимателно подготвената му атака. Елементът със смъртта (или по-скоро липсата на такава) на героите и екипажа ви е решен много елегантно. Според митологията на играта всеки от моряците е получил от капитана си по една монета от съкровището на Дейви Джоунс и всеки път, щом по някаква причина е трябвало да се раздели с живота си, вместо в подземния свят се озовава в трюма на кораба. Оттам на палубата и отново в мелето. Когато някой от героите бъде отстрелян фатално, получава Знакa на мъртвеца. Едната му страна е черна, а другата златна. В началото на хода си обръщате Знака откъм златната му страна, а на следващия ход го махате. Това е т.нар. плащане на цената на лодкаря и героят ви отново може да влезе в игра. Кофти моментът е, че Знакът се брои за активен герой и така на практика един ход ще сте в намален състав (а на мен ми се случи да загубя и тримата си герои в един ход, което вярвайте ми е доста неприятно). Кракенът пък е природна стихия, която е а) трудна за убиване и б) недискриминираща –  удря по почти всичко и влезе ли в игра, може да доведе до пълен обрат (последния път загубих именно защото Джуниър отнесе и двамата ми герои). И за да е купонът пълен, освен Кракен има и морски дракон, който макар и с една идея по-малък на размер, също е голям гадняр.

kraken

Разбира се, както всяка игра, и Rum & Bones си има някои кусури. При добър зар първият играч може буквално да измете палубата на противниковия кораб, което води до известно предимство за няколко хода напред. От друга страна, при кофти зар е възможно да се получи натрупване на твърде много фигурки по дъската и леко затлачване на геймплея. Това обаче може и да се разглежда като част от вкарването във филма – в крайна сметка екипажите на двата кораба са се оказали равностойни и никоя страна не съумява да вземе превес. Дизайнерът на играта Michael Shinall твърди, че ако и двете страни са запознати с правилата, времетраенето на един двубой може да се сведе до около 45 минути. Моят опит показва, че доста по-реалистичната прогноза е 60-90 мин. в зависимост от броя на играчите. Във всеки случай при всяко от изиграванията до момента действието течеше с лудешко темпо и двете страни нон стоп се хилеха и не скучаха нито за миг. Като допълнителен бонус, Rum & Bones е подходяща както за двама играчи, така и за група от шестима, така че в моята компания определено ще продължи да се играе.

Ако подобно на мен си падате по пиратски филми (или поне по първите Карибски пирати) и обичате красиви миниатюри, Rum & Bones е вашата игра. Правилата са лесни, компонентите са прекрасни и екшънът не спира. Играта е налична в Boardgames.bg и макар да не е евтина си струва всяка похарчена стотинка.

Оценка: 9/10