Дизайнер: Régis Bonnessée

Продължителност: 90 мин.

Брой играчи: 3-5

Механика: Програмиране на ходове

Издател: Libellud, Asterion Press

Lords of Xidit e заглавие, което никога не бих отказал да включа в някоя хоби вечер, и притежава всичко, което харесвам в една настолна игра – елегантен геймплей, красив арт и качествени компоненти, неособено стръмна крива на учене и уловка за почти всякакъв тип играчи.

Бумът на бордовите забавления през последните години е нещо, на което изключително се радвам, но носи със себе си и очаквани негативи като прибързани, недобре тествани или направо объркващи игри. Уви, и в този бранш опаковката продава, като хич не са редки случаите, когато зад излъсканите картинки и зашеметяващи миниатюри се крие недъгав, скучен геймплей.

Затова е удоволствие да попаднеш на нещо като Lords of Xidit, което след буквално два хода ти става напълно ясно в механичната си част, но това въобще не притъпява напрегнатото съревнование между играчите. Изпипана работа, с две думи.

Lords of Xidit се помещава във вселената на популярната Seasons, а двете игри са дело на едни и същи хора – дизайнерът Régis Bonnessée и художниците Xavier Gueniffey Durin и Stéphane Gantiez. Екипът и визуалният стил – анимационна шарения – изчерпват приликите между тези заглавия и докато в Сезоните се занимавате с хвърляне на зарове и управление на ръка с карти, в Lords of Xidit такива компоненти напълно липсват и основната ви дейност ще е да програмирате ходове.

На разположение имате голяма карта с 21 града и разноцветни пътища между тях. В част от градовете ще може да наемате войничета за храбрата си чета, а в друга да се биете с лошите (чудовища) и да получавате награди. Всеки участник в надпреварата получава една фигурка на герой, разликата между които е само козметична, а задачата ви е тайно да програмирате всеки ход, така че да постигнете максимална ефективност в набирането на войска и пребиването на зверове.

Ходовете се състоят от шест действия, а действията могат да бъдат движение по избран цветен път, интеракция (в град с наемници ще грабнете фигурка, в град с чудовище ще го нападнете, в празен град ще си чоплите носа) и пасуване, което предполагам е ясно. Играчите разполагат със собствено табло, на което отбелязват какви действия в какъв ред ще извършат, и заедно разкриват програмирания си ход. След това остава единствено да извършите зададените стъпки – всеки поред изпълнява първото си действие, след това второто и т.н. Майсторлъкът в Lords of Xidit се състои в това да предвидите каква ще я вършат опонентите ви и да подготвите оптимален отговор. Липсва директна конфронтация между играчите и съревнованието е в това кой е по-бърз и/или по-хитър.

Определянето на победител в Lords of Xidit е сред най-оригиналните елементи в играта. Чудовищата, които побеждавате, ви носят три възможни награди в различно съотношение: злато, репутация или магьоснически кули. Вие избирате две от тях  и ги получавате, като всяка награда си има някаква тънкост – златото например е скрито и освен ако не притежават страхотна памет, останалите имат само приблизителна представа колко от него държите, а репутацията се печели по региони от картата и е възможно няколко човека да се борят за влияние на едно и също място.

В началото на играта избирате на случаен принцип как да бъдат подредени стълбовете за класирането, а в края участниците се подреждат в зависимост от постиженията си, като последният в класирането за всеки стълб отпада.

Пример: При игра с четирима, която се води и най-добрият вариант, в началото сте изтеглили първи стълб репутация, втори – магьоснически кули, а третият да е събраното злато. На финала подреждате репутациите на играчите и този с най-ниска отпада от по-нататъшно класиране. След това виждате колко кули са построили останалите трима и най-слабо представилият се също си тръгва с наведена игра. Последните двама участници показват златото си и този с повече жълтици печели играта!

Този тип класиране гарантирано ще предложи множество изненади и принуждава играчите внимателно да балансират между наградите, да наблюдават относителното си разположение спрямо другите и да планират ходовете си съответно.

Геймплеят е наглед простичък, ала крие неподозирана дълбочина и непрекъснато ще ви кара да вземате важни и комплексни решения. Късметът е сведен до минимум, дори бих казал, че на практика липсва. Изображенията наоколо са доказателство за симпатичния външен вид на играта, така че ако желаете още едно силно заглавие в колекцията си, или пък искате да започнете такава, Lords of Xidit е страхотен избор.

Оценка: 8/10