The Lord of the Rings: The Rings of Power S01E01&E02&E03
Мрежа: Prime Video
Създател: Patrick McKay, John D. Payne
Сезони: 1
Формат: 8 епизоди от по 65-67 минути
В ролите: Morfydd Clark, Lenny Henry, Markella Kavenagh, Sara Zwangobani, Robert Aramayo, Ismael Cruz Cordova и др-
Where is the horse and the rider? Where is the horn that was blowing? They have passed like rain on the mountain, like wind in the meadow. The days have gone down in the West behind the hills into shadow.
Гледането на Пръстените на силата по принцип си носи нотка неизбежност. Въпреки всички съмнения и очевидна трейлърна тъга, нямаше как да го избегнем. Все пак noblesse oblige и така нататък. Редно беше от ShadowDance да видим що за нещо са сътворили от Амазон.
Е, видяхме.
За начало позитивите. От първите три епизода виждаме няколко паралелни сюжетни линии, като една от тях успя да кулминира в нещо относително интересно. Мория. Може би главно защото основното впечатление, което остана у нас, зрителите, беше основано не толкова на диалози и сюжет, колкото на епичните картини, които видяхме. Дурин Трети (който не трябва да е Дурин Трети, ама нейсе, за всички неточности – по-късно) нямаше възможност да ни разочарова кой знае колко, жена му се оказа симпатяга, а всички останали джуджета бяха фон. Всички сцени във вътрешността на Казад-дум бяха откровено красиви и просто нямаше за какво да се хване човек в тях. Тук можем да пишем един плюс на сериала.
Нещо подобно може да бъде казано и за Нуменор. От една страна вярно е, че Елендил, Исилдур, измислената му сестра и кралицата-регент споделят в голяма степен късния пубертет на Галадриел. Но от друга страна дизайнерите и писачите са си свършили работата: островът е супер красив и цивилизацията, която го населява, успява да погъделичка интереса.
Сред плюсовете вероятно трябва да наредим и наченките на интрига. Да, тя се дължи предимно на начина на разпространение на сериала – за разлика от при Нетфликс един епизод седмично оставя време да се натрупа напрежение от по-загадъчните елементи в сценария и да се завърти спекулация и хайп сред зрителите от налучкване на произволни допирни точки с легендариума. Обратният и доста дразнещ модел, наложил се най-вече заради по-слабоволевите и нетърпеливи зрители, би убил всяко усещане за интрига. Съответно нямаше как сега да чоплим кой е дядката-клошар, който изпадна от небесата и владее климата, нито какво по дяволите имаше в сандъка на джуджетата. Отговорите, разбира се, може да са брутално тъпи и банални – дядката-клошар наистина може да се окаже Гандалф, но може да се окаже и някой друг. Факт е, че все още не знаем кой е и това поддържа интереса. Сандъчето на Дурин Трети като че ли не беше толкова акцентирано и интернет малко го подмина, но какво, ако вътре джуджетата имат силмарил? При цялата бастардизация на лора съвсем спокойно може от Амазон да са решили, че под Мория се помещава силмарилът на Маедрос. Като се има предвид, че „джуджетата копаха твърде дълбоко и твърде алчно“, а също и историята на думичката „силмарил“ и спекулацията за „слънчевия камък“, който укротява балрози, и като се вземе под внимание Чеховата пушка дето две сцени по-рано Келебримбор показа на Елронд чука на Феанор (кой твори силмарили с чук, вместо с шкурка, за Бога?), се трупат все повече и повече вероятности това да е именно силмарил. Пък и би отивало на алчността на Джеф Безос.
Ако тези елементи с условности можем да считаме за позитиви на сериала, то малко по-различна е ситуацията с природните картини. Понякога пейзажите от птичи поглед са наистина много красиви. Друг път компютърно генерираната графика изглежда като сглобявана за PlayStation 3. Това последното си личи особено ясно в началните приключения на Галадриел на север.
За съжаление дори където са действително красиви, пейзажите остават прекалено размазани на фона зад перфектно изчистените, хипер-фокусирани и филтрирани лица на актьорите. Като правило, ако в сериала видите двама персонажи, които си говорят на някакъв фон, то няма да можете да видите нищо от него. Вместо това софтуерът на постпродукцията ще ви предложи дефокусирано петно в опит да покаже всички микробръчки по лицето на Елронд.
За сметка на пейзажите, реквизитите и особено костюмите са доста по-спорен въпрос. Много се изписа за харфутите-клошари, но дори ако сравните дрехите на Върховния крал и дрехите на Нед Старк от първия сезон на Игра на Тронове, дето е отпреди единадесет години, ще ви стане зле. Тия каиши, с които се е омотал чичо ви Гил-Галад, руни ли имат по тях, или просто са намачкани? Защо елфи биха носили дрехи с руни по принцип? А тия коктейлни маслини в косата на Нори ядат ли се, или са мъниста?
Дотук са по-неутралните и положителни неща. Всичко друго варира между противно опозоряване на оригиналния легендариум на Толкин и просто дразнеща тъпотия. Как хората-елени влизат в домовете си? Ползват ли врати? Ами ако им се доходи до тоалетна? Бащата на индианчето от Харад кой е и защо е представено като приемливо, че някакъв елф задява женена жена? Ако Саурон има крави, които дават петрол вместо мляко, защо още не са дошли със самолетоносач да му донесат демокрация? Защо във Валинор има малки елфчета, които тормозят други малки елфчета и възрастният Финрод приема това като факт от живота? Във Валинор не трябва ли да няма изобщо зло извън Моргот, и да кажем Феанор? Или по стара американска традиция за зло не се приема тормозът, а само делата на жертвата, когато тя изпозастреля съучениците си, които са ѝ хвърляли раницата през прозореца и са ѝ замеряли хартиеното корабче с камъни? Защо Галадриел бие лошите с меч, при положение, че може да ги изпепели с поглед? Актрисата, която играе Галадриел, по принцип ли като говори, си отваря устата на 20% от капацитета, или режисьорът ѝ е казал, че така ще предаде по-добре сърдития си дух, окован от мизогинистични окови? Ако Гил-Галад и Елронд смятат, че злото го няма, но пък Галадриел смята, че злото е вътре в нея, защо не потърси някаква помощ? Какъв беше планът ѝ, като скочи от тоя кораб? Да плува до Средната земя ли? Или просто искаше да се удави и да сложи край на мъките си? Защо беше тотално окей да изостави някакви побъркани безпомощни корабокрушенци на съдбата им и да избяга с красивия рус мъж? Какво щеше да стане, ако беше пуснала въжето на сала – той да се развърже и да се разпадне ли?
Защо брадатата версия на звездичката от Звезден прах не говореше общия език и трябваше да рисува съзвездия със светулки? Ако доктор Куин Лечителката наистина се притеснява, че селото ѝ може да е застрашено от Саурон, защо изоставя детето си там, където е пълно с очевидно зли расисти и тръгва с елфическия Съли на експедиция? Сериозно, някой трябва да я лиши от родителски права тая жена. Защо всички орки са албиноси? Не е като да няма описания на орки, правени от Толкин. Какъв изобщо е планът на орките? Да копаят открит тунел, който да покриват с текстил, с който да стигнат донякъде? Защо не копаят същия тунел два метра по-дълбоко? Така хем няма да имат нужда от всички текстилни фабрики в Средната земя, за да си пазят сянка, хем ще успеят да се скрият от всеки с интелект над полу-идиот, който просто трябва да погледне огромната им окопна система от Вердюн, за да разбере, че нещо не е наред.
Просто една малка част от сбърканите неща в тези първи епизоди. При това не просто сбъркани в смисъла на разминаванията с Толкин. Сбъркани като между тях да се губи вътрешната логика, да не може сериалът да прецени дали иска да бъде весела комедия в стил Уилоу (например сцената, в която Нори търсеше листчето хартия под масата на вожда си е като взета от Час Пик с Крис Такър и Джеки Чан) или драматична трагедия в стил Игра на тронове (Не-Саурон Халбранд троши ръце пред публика, а ние се питаме кога в този франчайз започнаха да ни показват графично насилие?). И къде по дяволите са потънали тия пари от правенето на филма? В анимацийката с дракона и орела от Войната на гнева ли?
И най-лошото в тази работа са следните два въпроса, които не могат да не изскочат в съзнанието ми след началото на сезона. Защо за Бога Амазон не направиха оригинална продукция, без да адаптират Средна земя? Никой нямаше да им се сърди, а 90% от проблемите по-горе щяха да бъдат избегнати. И ако бяха вложили тези пари и усилия в оригинална продукция, представяте ли си колко яка оригинална продукция щяхме да имаме? С Нуменор, който не е Нуменор и Келебримбор, който не е Келебримбор, никой нямаше да им се сърди за нищо и всички щяха да си гледа с доста по-голям кеф сериалчето. Обаче не. Лесно им е да творят във вече готови фендъми, защото там са парите. А когато свършат произведенията за адаптиране? Ами ако никой не е правил оригинална продукция междувременно, в един момент ще се окаже, че трябва да правим римейк на римейка на адаптацията на адаптацията.
Как стигнахме дотук?
Оценка: уф/10
Браво,в десетката сте;)
За половин милиард можеше малко по добре да го направят.
Да не би пак да стачкуват сценаристите ?