Dominion
Създател: Вон Уилмът
Сезони: 2
Формат: 21 епизода по 43 минути
В ролите: Кристофър Игън, Роксан МакКий, Том Уиздъм, Карл Бюкс, Антъни Хед
Реших да обърна взор към бъканите с качества сериали, които от SyFy напоследък прекратяват, и първа спирка по пътя е архангелската екшън-хорър-постапокалиптична драма Dominion. От самата телевизия тръбят, че желаят да се върнат обратно към корените си в космоса, но съм убеден в две неща – първо, че ако можеше, космосът сериозно би възразил срещу тази идея и вероятно силно се срамува, че въпросните корени се намират в него, и второ, че единствената причина за свалянето на Dominion са ниските рейтинги. Уви, вярната фенбаза на сериала в България не е взета под внимание, но тя ще отдаде почит под формата на непрекъснат сийд и почти четивни субтитри.
Започвам с неособено кратко въведение в света на Dominion, за всички които са прекарали последните години в сърцето на София и хич не им пука за поредния неуспешен проект на SyFy. Сериалът е базиран на филма Легион от 2010-та, който блести още на ниво постер, демонстриращ ни нацепен и татуиран ангел, държащ нож в едната ръка и автомат MP5K в другата. Ако не се сещате по описанието, става въпрос за архангел Михаил, последен защитник на човечеството, което е ядосало Бог и той е пратил армия хвъркати да ни изтрие от лицето на Земята. В телевизионната продукция версията е попроменена – вместо да се занимава с глупости, Отецът просто изчезва и оставя ангели и хора да се оправят кой както може. Голяма част от висшите ангели като цяло не се трогват особено от липсата на тати и (предполагам) се отдават на див купон без родителски контрол. Гавраил (Карл Бюкс) обаче е много сърдит на човешката раса и решава, че всъщност ние сме виновни за изчезването на баща му. Той отприщва нисшите ангели срещу хората, а въпросните се явяват някакъв грозен CGI ефект, който нахлува в човешкото тяло и измества душите ни. Трансформацията е уникална и дава на приемника един чифт черни очички (затова и в сериала обсебените биват наричани 8-balls), изпъкнали вени, заострени зъби, способността да се залепя по таваните в най-добрите традиции на очакващ екзорсизъм демон, плюс различна степен на говорен дефект – някои могат само да мучат и гъргорят, други успяват дори да сглобят нещо като изречение на отдавна забравен език.
Интересен момент е, че спарингите с разни изчадия на Ада явно не са подготвили Гавраил и армиите му нисши ангели за огневата мощ на човечеството, и макар първоначалното превръщане на голяма част от населението в обсебени да дава резултат, архангелът все пак бива спрян и ние заварваме свят, където ситуацията е деградирала до позиционна война. Хората кибичат в големи, защитени градове, а нисшите ангели щъкат в техните околности и чакат отнякъде да им падне човешко. Михаил (Том Уиздъм) запазва ролята си човешки защитник, позициониран в т.нар. Вега (град, издигнат на мястото на Лас Вегас), а основната му задача е да подготви Алекс Ланън а.к.а Избрания (Кристофър Игън), явяващ се главен герой в сагата, за… неясно какво точно, вероятно поредното повеждане на нашата прекрасна раса към светло и бляскаво бъдеще. Младокът Игън получава слаб, безинтересен персонаж и се проваля в опитите си да му придаде някаква истинска индивидуалност. Сериалът би трябвало да гравитира именно около неговия образ, но и сюжетът, и текущите качества на актьора не позволяват това. В горе-долу всяка сцена с други участници, Избраният се оттегля в своята си матрица и позволява на колегите си да го засенчват.
Любовта и обичайните за нея многоъгълници не са забравени, а жените в сериала – дъщерята на предводителя на Вега Клеър Райзън (Роксан МакКий), сержант Нома Уолкър (Ким Енгелбрехт) и мистериозната Арика от матриархалната крепост Елена (Шивани Гай) като цяло не си поплюват, макар да са една идея по-лъстиви и охарактеризирането им да е с отчетлив сексуален оттенък. Това доказано се кльопа.
Конфликтните точки в сериала са няколко, основната от които е, разбира се, войната между ангели и хора. В човешките предели имаме известно противопоставяне между оцелелите градове, и по-скоро лидерите им, а една от ябълките на раздора конкретно във Вега е кастовата система (т.нар. V-System). Жителите на града са разпределени в шест касти, като към V1 спадат бедни, безработни, сираци, а към V6 – управлящата върхушка. Направен е опит последствията от това разделение да ескалират в някакъв момент, но за съжаление зрителят е слабо ангажиран със страданията на ниските касти и сблъсъкът изглежда насилен и изкуствен. За добро или лошо, вниманието не е съсредоточено в случващото се по улиците на Вега, а в интригите на върха. Традицията повелява управляващият Сенат да е змийско гнездо, а благодарение на сърцатата игра на (особено) Антъни Хед в ролята на сенатор Дейвид Уийл, получаваме няколко заслужаващи адмирации сцени.
Ангелските междуособици също получават екранно време и са съсредоточени основно в образите на Гавраил и Михаил, братя, които не могат да решат обичат ли се или се мразят. Макар Бюкс и Уиздъм да показват проблясъци в своите изпълнения, скриптът често набутва в устите им чийзи реплики или откровени глупости, което допълнително спъва образите им. Допълнително, защото върховните ангели в никакъв случай не изглеждат особено… ангелски?! Хвъркатите са по-мощни човеци, които могат да летят и са трудни за убиване, това е. Присъщи са им абсолютно всички човешки сили и слабости, което помрачава уж божествения ореол. Може би е търсен ефект, но приликата между хора и ангели е толкова натрапчива, че се питам за какво му е било на Отеца да създава и двата вида.
Евтината опаковка на Dominion едва ли е изненада за някого. Създателят Вон Уилмът със сигурност е оперирал с ограничен бюджет и това е неприятно очевидно. Костюми, декори и ефекти изглеждат остарели поне с десетилетие и хич не помагат в създаването на атмосфера. Не заслужават внимание и останалите технически детайли, които могат да бъдат обобщени с бранда SyFy и обичайната му посредственост.
В заключение, Dominion разполага с обещаваща идея и в други ръце дори би бил сред приятните телевизионни забавления. В сегашното му състояние обаче, виждаме едва загатнат потенциал и неколцина адекватни актьори, опитващи да спасят положението, неуспешно. Прекратяването на сериала е логично решение, макар че мъничко съжалявам – в последните епизоди стана ясно, че са планирали вкарването на тежката артилерия под формата на друг библейски…персонаж, който сериозно би размътил водите. Уви, кранчето е спряно и води за размътване вече няма.
Оценка: 4/10
Първият сезон при все сетингът си всъщност не беше толкова зле, но вторият е просто мозъчна смърт.