Дизайнер: Vlaada Chvátil

Продължителност: 30-60 мин.

Брой играчи: 2-4

Механика: Hand Management, Pattern Building, Area Control

Издател: Czech Games Edition

Започвам с дълбок поклон към Vlaada Chvátil. Чехът е Бог в сферата на настолните игри и, безкрайно учудващо за съвременния свят, наистина е заслужил репутацията си. Страхотните му дизайни са универсално обичани, а рядко се среща творец в което и да е поприще, който да е толкова разнопосочно талантлив. На него дължим буквално легенди в хобито като Galaxy Trucker, Mage Knight, Through the Ages (която, между другото, скоро се сдоби с нова версия) и Codenames. Освен че са чудесни игри сами по себе си, тези заглавия демонстрират „поливалентността“ на Влаада и умението му да съчетава всякакви тематики и най-разнообразни геймплейни механизми. Похвално е и това, че неговите рожби са насочени към напълно различни групи играчи – има нещичко за любителите на RPG-тата, има за феновете на стратегическите игри, има и за абсолютни новаци в хобито или просто хора, които си падат по парти игри.

Tash-Kalar, съвсем в реда на нещата, е различно животно от посочените по-горе имена, но има и нещо общо с тях – прекрасна е. Макар да е далеч от тяхната популярност, това заглавие е поредният успешен експеримент на Влаада, този път в света на абстрактните игри. В него ще откриете елементи от древната стратегия Го, както и такива от шахмата, но внимателно поръсено с фентъзи подправки и здравословна доза късмет, която го предпазва да се превърне в съвсем „решено“ занимание и сигурна победа за по-добрия играч. Не ме разбирайте погрешно, опитен участник в Tash-Kalar гарантирано ще прегази някой новобранец (освен ако последният не е гений), но ако разликата в класите не e толкова огромна, сблъсъкът ще предложи множество обрати и вълнуващи ситуации.

В Tash-Kalar играчите влизат в ролята на магове, които призовават могъщи създания върху специална арена. Целта е проста – да сломят противника и да забавляват тълпата. Възможно е до четири души да се включат в мелето, но смятам обичайния вариант за двама за най-добър и балансиран.

В оригиналната игра ще откриете четири на брой магически училищаNorthern Empire, Southern Empire, Highland и Sylvan. Първите две са типични човешки фракции и всъщност са напълно идентични, разликата е единствено в цвета им. Идеята е да имате възможност да проведете максимално равностоен двубой при желание.

Не е изненада, че човеците са позиционирани в средата като възможности – без крещящи силни страни или слабости. На тяхна страна ще видите майстори на меча, различни магьосници, ездачи на грифони, свещеници, оръдия и т.н. Highland са интерпретация на варварските кланове в комбинация със създания като планински гиганти, тролове и върколаци. Отново в духа на класическото фентъзи, това училище е по-праволинейно и предпочита грубата сила пред мобилността и хитрите ходове. Sylvan са тукашните „елфи“, които разчитат на друиди, кентаври, еднорози и прочие. Училище, което разчита на ловкост, бързина и повратливост.

По същество, Tash-Kalar е крайно елементарна игра – имате поле, разделено на квадрати, имате и неподлежащо на промяна тесте с 18 карти, от които по време на хода си ще държите максимално три. Всяка една от картите ви е уникална и няма дубликати, а случайният елемент идва единствено от реда, в който ще ги изтегляте.

По време на своя ход всеки участник има право на две действия, а вариантите за действие също са само два – или поставяте свой token върху незаето квадратче от полето, точно като камъчетата в Го, или призовавате създание от ръката си. Докато за поставяне на token изискването е елементарно – просто празно поле, –  призоваването изисква модел или шарка (pattern в оригинал). Тоест, трябва да имате два или повече token-а наредени в специфична конфигурация, която да позволи конкретното създание да се появи на борда. След призоваването, изпълнявате текста върху картата на съществото и я изхвърляте. Ефектите са много и разнообразни – унищожете противников token по диагонал, преместете ваш token с до три позиции, ъпгрейдвайте token и т.н.

Няма да навлизам в подробни обяснения за видовете движения, само ще спомена, че такива се извършват само заради ефект на карта. Тоест, не може да местите вече поставен token, освен ако не играете създание, чийто ефект ви позволява да го направите.

Tash-Kalar предлага и любопитна механика, която предотвратява откъсването на даден играч до степен противникът му да няма шанс и просто да доиграва – т.нар. flare карти. Въпросните обаче не са просто catch-up механика и понякога опитни магове нарочно ще се поставят в ситуации, които да им позволят ползването на тези карти. Накратко, flare-ите позволяват да извършвате допълнителни ходове или движения, както и да поставяте допълнителни token-и, когато съперникът ви ви превъзхожда числено на полето. Докато четете ефектите им, те не изглеждат особено впечатляващи, но повярвайте – правилно изигран flare в конкретен момент може напълно да обърне играта. Ролята им на балансьор е чудесна и с тяхна помощ няма ситуация, която да изглежда безнадеждна – е, всъщност има, но трябва да сте играли наистина ужасно до този момент.

Каква е целта на играта? Тук също имаме разнообразие и избор между два режима – стандартния High Form и Deathmatch (с допълнителни възможности за игра всеки срещу всеки или в отбори по двама). Ще започна с Deathmatch, който е по-праволинейния и по мое мнение – по-скучен режим. В него трупате точки (основно) като унищожавате противникови token-и. Просто и лесно, чисто меле.

В High Form отново трупате точки, но този път те идват от картите със задачи. Във всеки момент ще има три активни задачи, които носят различен брой точки и са с различна трудност. Някои ще искат да призовете няколко създания в един и същи ход. Други ще искат да овладеете специфични позиции. Трети ще ви пратят на лов за чужди token-и. Този режим е много гъвкав и според мен именно тук си проличава колко дълбока игра е Tash-Kalar. Опитен и умен играч ще може да измъква точки под носа на друг дори в наглед неизгодни ситуации и обратното – често ще се оказвате уж с предимство, което обаче не може да материализирате в точки.

Допълнителен гъдел са легендарните създания, които са общи за всички раси и могат да бъдат включени в играта при желание. Както подсказва името им, те се призовават трудно и изискват сложни шарки, но ефектите им стоплят сърцето и разплакват противника.

Играта предлага две малки разширения, всяко от които съдържа допълнително училище/тесте. За радост на всички фенове, на тазгодишния фестивал за настолни игри в Есен ни е обещан още един експанжън, а аз нямам търпение да се докопам до него и броя дните до края на октомври.

Горещо ви препоръчвам да пробвате Tash-Kalar, особено ако сте любители на тактическите игри за двама. Тя предлага интелигентно надлъгване във фентъзи обстановка и е очевидно много внимателно обмислено, тествано и ошлайфано заглавие. Ако съм успял да ви убедя да пробвате поредното бижу на Влаада, прилагам и страхотно видео (на английски), което подробно и ясно описва основните правила на Tash-Kalar.

Оценка: 8.5/10