Sprawlopolis
Дизайнер: Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka
Продължителност: 10-15 минути
Брой играчи: 1-4
Механика: редене на плочки
Издател: Quined Games; Button Shy Games
Като човек с неразумно голяма колекция от настолни игри, в последно време забелязвам, че въпреки това изобилие ми е все по-трудно да избера какво да играя. Кога поради липса на достатъчно свободно време и играчи (опитайте се да организирате четирима работещи за игрова вечеринка), кога заради преумората и нежеланието да отделя 20-30 минути за подреждане на масата за игра и още толкова за събирането ѝ. Тъжно, защото доста качествени заглавия събират прах, а аз вместо да им се радвам, се зомбирам, цъкайки на телефона си.
Решението на проблема ми се оказа една приятна колекция от мини-игри, които се побират в задния джоб на дънките, подреждат се за секунди и предлагат доста качествен и предизвикателен геймплей. Иде реч за т.нар. Wallet Line на Button Shy Games – всяко от заглавията съдържа точно 18 стандартни като размер карти и малка листовка с правила, като същевременно предлага огромна преиграваемост. Доскоро беше доста трудно човек да се сдобие с физически копия на игрите на Button Shy Games извън Kickstarter, поради факта, че компанията е базирана в Америка и доставката до Европа беше малко… сложна. За моя радост на последното изложение в Есен стана ясно, че холандците Quined Games са сключили договор за дистрибуция и първите три заглавия – Sprawlopolis, Circle the Wagons и Stew най-сетне станаха лесно достъпни.В Sprawlopolis се превъплъщавате в архитекти, които се опитват да построят перфектния метрополис. Правите това, като редите пред себе си споменатите 18 карти. Всяка от картите е двустранна – от едната страна имаме число от 1 до 18 и конкретни условия за точкуване, а от другата – комбинация от 4 квартала (търговски, индустриален, жилищен и зелен) и пътища. В началото на играта обръщате 3 произволни карти – сумата от цифрите ви дава точките, към които ще се стремите, и начините, по които ще ги спечелите (например X на брой точки за всеки сегмент от затворен път, Y на брой точки за зелени площи и т.н.). Раздавате на първия играч 3 карти, а на всеки от останалите по една, след това поставяте най-горната карта от тестето в центъра на масата и сте готови да строите. В рамките на хода си играете точно една карта, след което подавате останалите две на човека отляво и теглите най-горната карта от тестето, за да формирате новата си ръка. По този начин активният играч разполага с три възможности за избор какво да играе. Когато и последната карта от тестето бъде изиграна, следва пресмятане на точките, и ако резултатът ви е равен на или по-висок от сбора на трите карти с условията за точкуване, може да се поздравите с победата. Ако ли не, дружно получавате титлата „Йорданка Фандъкова“ и пробвате отново.
Sprawlopolis беше една от най-приятните изненади от изложението в Есен и e най-играното от мен заглавие в последните шест месеца. Малките размери, комбинирани с простичък, но предизвикателен геймплей, бързо я превърнаха в личен фаворит. Едно изиграване отнема 10-15 минути, не заема много място, а решаването на нови и нови пространствени пъзели носи голямо удовлетворение. Единственият минус е, че поне за мен соловата игра е доста по-приятна отколкото кооперативната, но ако това не ви притеснява, за двайсетина лева трудно ще намерите по-добро заглавие.
Оценка: 8/10