Мандала
Дизайнер: Филип Гловач
Продължителност: 30 мин
Брой играчи: 2-4
Механика: събиране на комплекти, следване на шарка, скрити цели
Издател: Black Sea
Тази година голямото и популярно семейство на абстрактните игри се сдоби с ново попълнение – Mandala Stones на дизайнера Филип Гловач. Ето, че към края на годината пъстрият наследник на Azul и Sagrada се сдоби и с локализирана версия на български, за която ще ви разкажем днес.
Мандала е абстрактна игра за от два до четири играча, в която се стремите да съберете различни комбинации от цветни пулове с един от два възможни мотива и да ги поставите колкото се може по-оптимално на собственото си табло.
Общото игрално поле започва с множество колони от чипове, между които стоят т. нар. художници (както в повечето подобни игри, темата на практика я няма, така че в случая са толкова художници, колкото и черни цилиндрични елементи), които по време на хода си ще местите на свободно поле по избор, така че да заявите желанието си да съберете най-горните чипове от околните колони. Може да взимате само най-горните чипове и то ако отговарят на две условия: шарката им да съвпада с тази на художника и да не се намират непосредствено до друг художник. Ако изпълнявате тези условия, то избирате един чип, с който започвате и взимате последователно върху него всички други валидни за взимане чипове докато си направите собствена колона, която поставяте на личното си табло. Имате няколко свободни зони на таблото си и всяка от тях се точкува по различен начин, така че основна част от играта е да поставите правилните комбинации от цветове и брой пулове на точните места, така щото когато вземете действието за оценяване, да получите максималния брой точки.
Играчите се редуват да взимат чипове и да правят оценяване на личните си табла, като вече оценените чипове се подреждат в спирала на отделно табло, което служи за таймер на играта, така че когато достигнете определен маркер, играете последни ходове и играта приключва. За да внесе щипка скрита информация, играта има и тайни цели за всеки играч, които се разкриват накрая и носят допълнително точки ако са изпълнени.
Едно от нещата, които отличават Мандала, е чудесната визия и качество на компонентите – общите две табла са от твърд и качествен картон, а личните, макар да са малко тънки, вършат чудесна работа. Цветните чипове са най-атрактивната и тактилно най-приятна част от играта и са страхотен компонент, който моментално привлича вниманието.
Позитивна страна са и простите правила, в които най-дългото за обясняване е точкуването, но и то се схваща бързо с няколко подходящи примера. Фактът, че играта е локализирана на български, я прави подходяща за по-голяма аудитория заради правилата на роден език, но всъщност като изключим картите с цели, в компонентите си Мандала е езиково независима, така че може да се играе от различни хора и компании. И като говорим за различни компании, тук идва моментът да отбележим, че това какво ще бъде преживяването ви често може да зависи от хората, с които сядате на масата да играете. Интеракцията между играчите е доста ограничена и всеки сам се опитва да направи най-добрия избор за себе си, но играта предполага известно количество аналитична парализа за хората, които се опитват да изчислят всички възможни пермутации, правейки всеки ход дълъг и тягостен за останалите играчи. Ако обаче играете, без да се опитвате да предвидите ходовете за дълго време напред и да изчислявате всичко възможно, то Мандала върви бързо и доста приятно.
Бидейки абстрактна игра, Мандала страда и от някои недостатъци, често срещани в жанра. На първо място е сравнително еднообразния геймплей и на практика пълната липса на тематика. Ако събирането на оптимални комбинации от цветни камъчета и решаването на собствен пъзел не са достатъчно атрактивни за вас, за да си прекарате добре, и търсите история и тема в игрите, то Мандала може би не е вашето нещо. Ако по принцип не харесвате този тип игри, то тази със сигурност няма да ви промени мнението. Трябва да отбележим и че за съжаление цветните чипове не предвиждат допълнителна индикация за далтонисти, така че ако имате проблеми с различаването на цветовете, също може да останете разочаровани.
Мандала е красива, абстрактна игра с изчистени правила и атрактивни компоненти, с която може да си прекарате чудесно ако сте почитатели на жанра. Може да се разглежда и като универсална игра за различни компании, защото е достъпна, сравнително бърза и лесна за обяснение, а правилата на български я правят още по-подходяща за различни хора и възрасти. Ако обаче не сте фенове на жанра, може би това няма да е най-подходящият избор за вас.
Оценка: 7/10