Legendary Inventors
Дизайнер: Frédéric Henry
Продължителност: 30-40 min
Брой играчи: 2-5
Механика: strategy, worker placement
Издател: Bombyx
Както е тръгнало с науката по родните земи, скоро игри като Legendary Inventors ще останат единственият ни досег с научния труд. Да благодарим на хората от Bombyx, създали това настолно бижу, което включва изобретения, велики учени и кражба на разработки. Да, с последното всички почитатели на съревнователните игри наостриха уши. И с право.
В Legendary Inventors от 2 до 5 играчи се борят за повече открития и победни точки. Като научен ръководител ще получите отбор от четирима изследователи, работили в определен исторически период. Всеки от тях има индивидуални статистики, например Робърт Бойл е чудесен химик, но пък Айнщайн е ненадминат във физиката. Въпреки привидните разлики в стартовите статистики отделните екипи от учени са сравнително балансирани и като цяло не се отличава един привилегирован цвят.
Разгледайте сега красивите бордове за всеки учен. Прекрасен арт и солидна изработка на компонентите. Дупките по борда са, за да трупате точки на всяко знание за конкретния учен. Готино, докато не се изтърка картонът, което неминуемо ще се случи по някое време.
Играта се развива в рамките на три епохи. Първата започва с отварянето на определен брой открития, които трябва да се направят. Поглеждаме картите: за да откриете маслената лампа, например, ви трябват познания по химия и физика. Обръщате настрани (като знак, че е ангажиран) някой от учените си със съответните статистики, кореспондиращи с изобретението, над което го пращате да работи. Маркирате с кубчета своя принос върху картата и на ход е играчът вляво от вас.
Това упражнение продължава докато се запълнят всички изисквания за даденото откритие. Наградите се разпределят пропорционално на приноса на всеки играч, но с ограничение до трима души. Ако сте били четвърти и с най-малък принос, не получавате нищо. Самите награди варират. Можете да се сдобиете както с точки, които да използвате за развитието на учените си, така и с разнообразни благинки, за да си улесните участието в бъдещи проекти. Ако нищо от изброените не ви хареса или градите друга стратегия, то остава вариантът да си запазите самото откритие. То носи точки и се включва в последователни сетове, които могат да ви донесат голямо преимущество в края на играта.
Трите епохи са идентични и се подчиняват на едни и същи правила. Единствената разлика е, че се увеличават изискванията, които трябва да се покрият, за да се доведе откритието до успешен край. В рамките на всяка епоха трябва да се открият определен брой неща, за да я продължите към следващата.
Сега всички, достигнали до този етап на текста, биха отправили напълно резонния въпрос: “Кое е интригуващото?” При този доста семпъл геймплей най-стойностното на играта не се вижда веднага. Най-много ми харесва, че привидно кроткото трупане на кубчета върху откритие всъщност прикрива потенциал за ожесточено съревнование и надлъгване между играчите. Моментът да се прецени в кой проект, с колко и кога да се включиш се оказва много тънък. Ако вложиш много в началото, рискуваш някой с минимално усилие да вземе надмощие и да ти отмъкне проекта под носа. Разбира се, винаги можеш да опиташ пазарлъци и договорки с останалите играчи, но най-предпочитаните награди ще сложат прът в колелото на дипломацията, поради простата причина, че статистически е най-вероятно да искате една и съща награда.
Играта приключва при завършване на предпоследното изобретение от трета епоха. Финалното преброяване на точките представлява сумиране на бонуси, които сте натрупали върху учените си, изобретенията, които сте взели при вас, и евентуални допълнителни точки, които могат да се намерят под формата на награди върху откритията. Ако останалите не са проспали играта, не е възможно да сте първи по всеки параграф, така че се налага да избирате стратегии и да ги следвате.
Legendary Inventors е от този тип игри, които предлагат относително голямо разнообразие на тактики и ситуации, на базата на прости и интуитивни правила. Като такава, разбира се, тя носи и негатив – зависи с какви хора сте седнали да играете. Колкото повече спортна злоба в играчите – толкова по-интересно става. Освен това кутията пристига с допълнителна книжка, съдържаща биографиите на всички учени, включени в играта, както и с бюст на Леонардо да Винчи, указващ първия играч (който се сменя постоянно).
Ако търсите подарък за приятел, който се занимава с наука, или просто ви се внася малко приятно за окото стратегическо разнообразие в борд гейм вечерта – взимайте смело Legendary Inventors.
Оценка: 8/10