Humble Mobile Bundle – грахови гюлета, хипита с пистолети и още нещо
Разработчик: 11 Bit Studios, DotEmu, Kerosene Games, Chillingo, SNK, PopCap, FireProof Games
Издател: Humble Bundle
Остават четири дни до края на поредната забавна колекция игри на Humble Bundle – и отново ориентацията е към игри за мобилни устройства (засега като че ли основно смартфони и таблети с Android). Ако имате на какво да ги играете, според мен няма за какво да се колебаете – сега е моментът да се разходите до HumbleBundle.com и да се сдобиете с убийствените Plants vs. Zombies, надъхващата Anomaly Korea, омайващата Contre Jour, озадачаващата The Room, веселяшките Funky Smugglers, намигването към носталгията с Raiden Legacy, Metal Slug 3 и Another World и войнствения Bladeslinger.
Ако не сте съвсем наясно с концепцията на Humble Bundle, е, идеята е много проста, много красива и, по всичко личи, много ефективна. Техните инициативи са насочени към независимите (indie) разработчици на игри – хора, които не са обвързани с някой от големите канали за разпространение (продажба) и реклама, хора, които сами търсят начини да покажат изкуството си на света и, ако може, да продадат и по някое и друго копие. Създателите на Humble Bundle се свързват с такива автори и им предлагат да включат игрите им в някоя от своите колекции от indie games, които пускат на… нещо като разпродажба за ограничен срок (обикновено две седмици, понякога една). Особеното в тази разпродажба – основната идея на Humble Bundle – е, че когато решите да си купите колекцията, плащате… толкова, колкото сами решите! Е, минималната сума е един долар, но крайният резултат е, че тези пет-шест игри, за които по принцип бихте дали между двайсет и сто долара, могат да са ваши за пет или десет долара – и то веднага! А ако все пак решите да дадете повече, отколкото е средната сума от закупените до този момент, получавате интересни бонуси – понякога soundtracks, wallpapers, а друг път и цели допълнителни игри.
Същността на прозрението на Humble Bundle е, че дори и да има някой (или няколко десетки), който да даде само един-два долара и да се потрива ръце с хитра усмивка, това все пак са един-два (или няколко десетки) долара повече, отколкото авторите биха получили иначе. Така всеки печели повече или по-малко – хората си купуват игри с намаление, а авторите все пак получават някакви пари, както и известността с това, че смеят да пуснат игрите си в Humble Bundle и подкрепят идеята. Част от парите (отново толкова, колкото вие решите) отиват за благотворителност (аз лично винаги използвам възможността да подкрепя The Electronic Frontier Foundation, а и другите организации са добри). А най-интересното, което на пръв поглед звучи парадоксално, но е съвсем естествено следствие от силната подкрепа на идеята на идеята, е това, че винаги има продажби за сума, която надвишава неколкократно (понякога десетки пъти) общата цена на всички продукти – най-фрапиращият (поне засега) пример отпреди няколко месеца беше Humble eBook Bundle, при който за няколко електронни кинги и комикси двама души дадоха по над хиляда долара, а общата събрана сума за двете седмици беше милион и двеста хиляди.
Но стига вече общи приказки – време е да кажа нещо за самия Humble Mobile Bundle, който все още имате шанс да докопате. Както и друг път, подборката е много разнородна – има по нещо за всеки, и както доста пъти досега, има поне едно заглавие, което вече е много известно и привлича хора с „дори само за него“.
Anomaly Korea (11bit studios) – това е на път да се превърне в любимата ми игра за мобилно устройство. Наричат я „reverse tower defence“ и, действително, нещата стоят точно така: при всяко от нивата задачата ви е да преведете конвой от военни машини през бойно поле, осеяно с кули – различни на вид, но обединени от страстната си омраза към вашите танкове и бронетранспортьори. Действието се развива в недалечното бъдеще, врагът ви е коалиция от „машини“; повече история всъщност има в предишната такава игра на същите автори, Anomaly Warzone Earth. Графиката е добре изпипана и разнообразна (както различните „действащи лица“, така и обстановката и пейзажите), музиката е надъхваща, а диалогът и cinematic клипчетата са едновременно ненатрапващи се и много красиви и полезни – и като въведение за новите възможности, и като история. Управлението е стандартно минималистично и интуитивно за tower defence, пък макар и наопаки – с докосване избирате кое от специалните „умения“ („abilities“) да използвате и в коя област, за да подобрите временно състоянието на конвоя си, също с докосване активирате специални възможности на някои от бойните си единици и променяте маршрута им. Отделните екрани за tactical map и upgrade, към които превключвате с бутони на главния екран, са добре измислени: не претрупват основния екран, но дават достатъчно възможности за контрол. А специалните мисии, събрани в секция „Art of War“, са, меко казано, предизвикателни (в стил „ааа, не! Не може така за по-малко от минута да го убият, не, хайде пак, отначало!“ – и така отново и отново, и отново…). Ако този жанр ви допада поне малко, силно препоръчвам да пробвате Anomaly Korea – поне веднъж, пък ще видим.
Bladeslinger (Kerosene Games) – надъхващ first-person shooter с много ясно изразени елементи на екшън и малко мистика в едно много объркано бъдеще, което почти се е върнало в Дивия Запад. Главният герой се прибира вкъщи след тежка война и установява, че родният му град се е превърнал в нещо средно между бойно поле, където хората се борят за оцеляване, и гето, управлявано от ужасни мутанти със страховити и мрачни свръхспособности. Вашата задача е да разберете какво се случва, като не позволите на мутантите да го убият, един по един или наведнъж, по доста неприятни начини. В битките Bladeslinger донякъде напомня на вече добилата статут на класика Blood and Gore – драскате надлъж и нашир по екрана, а героят сече около себе си с особения си заострен боздуган, но не пренебрегва и револвера. Придвижването из града не винаги е лесно – контролът понякога малко бяга, Уилиам се върти като в небрано лозе (или в дистопичен град). Историята е интересна, макар че не е точно водещият елемент в играта. Като цяло Bladeslinger не е точно моят тип игра, но пък аз не съм представителен пример за твърде голяма част от хората, така че все пак опитайте, може пък да ви хареса.
Contre Jour (Chillingo) – спокойна, но омайваща главоблъсканица в мрачно приказно парче от света, където всяка светлинка е ценна, всяко островче земя е винаги готово да помогне, пипалата се протягат любопитно, за да пренасят разни неща, а някъде далеч назад загатнати сенки се движат по своя път. Ако сте попадали на Cut the Rope, основните идеи ще са ви познати; ако сте прекарвали часове с Crayon Physics, повечето от останалата механика на играта няма да ви е чужда. Това, което отличава Contre Jour и от двете, е атмосферата – красивите образи, сгъстяващият се сумрак, лежерната музика, спокойното темпо на игра – всичко заедно създава едно леко и приятно отпускане, в което опъването на нова туфа и призоваването на пипалце за помощ си идва някак ей така, съвсем естествено. А после поглеждате часовника…
Plants vs. Zombies (PopCap Games) – ама наистина ли? Не, сериозно, действително ли трябва да обяснявам какво е Plants vs. Zombies? Една от най-забавните, най-зарибяващите, едновременно най-разнообразните и най-добре запазващи идеите си игри от последните няколко години? Играта, която моооже би може да бъде сложена в един клас с tower defence, но заради новаторските идеи и убийствено забавни (и убийствено забаво нарисувани) герои всъщност сама по себе си образува собствен клас? Играта, в която зомбитата нахлуват в задния ви двор, но са спрени от… граха, картофите, лешниците и орхидеите?… Мога да продължавам още много, но, да, това е една от игрите в категорията „дори само заради нея си заслужава“. Ако все още не сте играли Plants vs. Zombies, мога само искрено да ви завиждам за невероятното ново преживяване.
The Room (FireProof Games) – е, време си беше за една истинска главоблъсканица. Това е класическа главоблъсканица, без никакви елементи на екшън и кажи-речи нищо, което да трябва да правите „в реално време“. Тук имате пред себе си бюро с няколко неща върху него – писмо, мастилница, сейф – и трябва с побутване тук, приплъзване там, внимателен поглед ей там да отворите сейфа и да разберете каква задача всъщност ви е възложена. Управлението на The Room е лесно и просто, графиката не е твърде амбициозна, но малкото обекти, които виждате, са изпипани много добре. Някои от загадките са тривиални, за други току виж ви се наложи все пак да погледнете при подсказките. Ако имате търпение и любопитство, това може да се окаже играта за вас.
Metal Slug 3 (SNK) – аааааааа! Ако в детството си сте заварили arcade игрите по лунапарковете или поне side scroller-ите, пък било то компютърни или конзолни (и май в това включвам и приставките, които едно време се наричаха „телевизионни игри“), и ако още си спомняте някой shoot-em-up с пристъп на носталгия и учестен дъх, това е играта, която търсите! Графика, напоследък описвана като „осембитова“, музика, която напомня за MIDI, MOD, ST3 и други формати за записване на музика, която да звучи „компютърно“, управление, което е точно копие на arcade игра – „джойстик“ в лявата част на екрана, три „бутона“ в дясната. Стандартният миш-маш от врагове от всякакви исторически епохи и митологии, както и „приятели“, които освобождавате от плен, като стреляте по въжетата, с които са завързани (и някак си успявате да не уцелите самите тях), история, която… абе каква история, я хващайте пушката, миномета и картечницата и марш на скок!
Това са шестте игри, залегнали в основата на Humble Mobile Bundle, като The Room и Metal Slug 3 всъщност са допълненията, които получават хората, платили над средното в момента на покупката. Но както вече е съвсем обичайно за колекциите на Humble Bundle, десетина дни след началото на разпродажбата те обявиха, че включват още три игри – хората, които вече се бяха сдобили с останалите, автоматично получиха и тези в „библиотеката“ си.
Another World (DotEmu) – още една доза лек за носталгия. Тази игра всъщност излезе „по вашите екрани“ през вече полузабравената 1990 година – това беше преди Don’t Cry и Nothing Else Matters. А наскоро DotEmu пуснаха специално издание по случай двайсетгодишнината – и сега това издание е достъпно и за мобилни устройства. Самата игра е… много странна. Много странна смесица от quest, puzzle, action, adventure и какво ли още не. Управлението е повече от тривиално – бутате героя насам-натам и той прави нещо… но ако го бутнете не накъдето трябва, той си пати, а вие въздишате тежко. Графиката е… странна – доста схематична, повече от обикновеното дори за игри от онази епоха (ех, кой не знае Maniac Mansion, кой не е чувал за Day of the Tentacle…). Историята е леко откачена, леко забавна, леко мистериозна със щипка магия. Играта има своето място в този bundle.
Raiden Legacy (DotEmu) – е, като сме започнали с носталгията, няма как да пропуснем и това. Ако сред arcade игрите или компютърните игри от осемдесетте или началото на деветдесетте, които си спомняте, е имало вертикален scroller със самолети или космически кораби, най-вероятно си мислите или за поредицата Xenon, или за поредицата Raiden. Е, хората от DotEmu отново са се погрижили за нас и са събрали не една, а четири игри Raiden в една опаковка! Отново с „осембитова“ графика, отново с „писклива“ музика, отново с „1UP“ и „2UP“ на върха на екрана, този път със самолети, танкове и самолетоносачи от началото и средата на XX век и съвсем малко фантасмагория (е, добре де, някои от оръжията не се държат точно като през Втората световна война) – Raiden Legacy е класически (във всеки смисъл на думата) shoot-em-up из небесата.
Funky Smugglers (11bit studios) – и за десерт нещо леко, забавно, разтоварващо и просто смешно. Funky Smugglers е игра с много проста идея – седите в будката за проверка на сигурността на летището, пред вас е екранът на скенера, зад него минават разни хора; вашата задача е да разпознаете, „хванете“ и „изхвърлите“ опасните предмети, които те носят. Управлението е от просто по-просто – хващате червените неща и ги хвърляте встрани, а зелените не пипате. Графиката е много забавна, хората се движат като на модно ревю на напушени сърфисти, музиката е във весел feel-good стил. Но най-забавното за мен във Funky Smugglers са съобщенията, с които системата обявява контингента за новия самолет – започваме от „Harmless hippies from Hamburg“ и продължаваме накъдето сварим. Неангажиращо забавление в чист вид!
Е, това е засега от мен – а за вас оставям само една връзка към HumbleBundle.com 🙂
Оценка: 9/10