Game of Thrones: Westeros Intrigue
Дизайнер: Reiner Knizia
Продължителност: 20 минути
Брой играчи: 2-6
Механика: Скучна
Издател: Fantasy Flight Games
Game of Thrones: Westeros Intrigue вероятно е най-лесната и бърза настолна игра, която някога е попадала в ръцете ми. Достоен съперник на морския шах в това отношение и спрямо която Не се сърди човече или Генерал изглеждат като мистични загадки от Изтока. Ако махнете излишната кутия, компонените на играта заемат по-малко място от тесте карти и можете да си я носите в джоба, когато предприемете дългото пътешествие в търсене на партньори за нея.
Заглавието не бива да подлъгва никого, че ще се потопи във вестероските интриги, защото темата е просто плясната отгоре и лицата от Игра на тронове спокойно можеха да бъдат заменени от сортове картофи например, без геймплеят да пострада от това. Имайте предвид, че думичката „геймплей“ в предното изречение е използвана твърде свободно, тъй като е във възможностите на добре обучен домашен гущер да научи как се играе това чудо и най-вероятно – често да печели двубоите със стопанина си.
Имате на разположение 36 карти, разделени по цветове на четири части – жълто за Баратеон, сиво за Старк, червено за Ланистър и черно за Таргариен. Върху всяка карта грее лицето на някой герой от сериала, но освен цвета, между тях няма никаква разлика. Тоест, дали ще държите в себе си проститутката Шае или новия крал на севера Джон Сняг, няма значение. След като разпределите всички карти между играчите на случаен принцип, почвате да строите пирамида. На най-ниския ред, който може да бъде съставен от максимум 8 карти, нямате ограничение в цвета на играната карта, можете да сложите каквато си поискате. Когато почнете да градите върху основата обаче, трябва да се съобразите с цвета на двете карти отдолу. Тоест, ако имате жълт Баратеон и червен Ланистър, можете да поставите върху тях само карта от тези цветове, а не сив Старк или черен Таргариен.
Целта ви е да изиграете възможно най-много от картите в ръката си. Когато не можете да сложите нова карта, отпадате от рунда, а останалата в ръката ви джорджмартинова пасмина се пише като наказателни точки. След брой рундове, равен на броя на играчите, заниманията по цветната пирамида свършват, а който е с най-малко наказателни точки – пИчели.
Тривия:
Оригиналната идея идва от играта Penguin на същия дизайнер. Там строите пирамидата от пингвини в различни цветове.
На тази планета съжителстваме с хора, които не могат да разберат правилата на играта и задават въпроси. Намерих един такъв – финландец. Баща на две момичета. Учител по математика. Сълза в очите ми.
17 от 36-те герои върху картите вече са мъртви в сериала. Един е бил мъртъв и след това съживен, като по този начин нарушава перфектната хармония и симетрия между този и отвъдния свят.
36 е поредният номер на елемента криптон в химичната таблица. Благороден газ, открит от шотландеца сър Уилям Рамзи и негов английски колега. Рамзи получава нобелова награда за химия през 1904-та година заради откритието на криптона и други благородни газове. Родната планета на Супермен е кръстена именно на този химичен елемент.
Изпробвахме играта, докато Исландия пердашеше Англия на тазгодишното европейско, така че силно вярвам, че носи късмет на притежателя си.
Оценка: 2/10