Dungeon Time
Дизайнер: Carlo A. Rossi
Продължителност: 10-60 мин.
Брой играчи: 1-5
Механика: card drafting; hand management; real time
Издател: Ares Games
По някаква неведома за мен причина в последно време на редовните ни сбирки за разцъкване на настолни игри преобладават състезателните заглавия. Няма значение дали строим къщи, борим се за надмощие в Уотърдийп, пращаме клановете си да овладяват Мидгард или просто се гоним по улиците на Монте Карло. За добро или лошо основно играем едни срещу други. Това в някакъв момент неизбежно води до ситуации от типа „Ти ся що нападна мен, а не него?“, „Май нещо ти се спи на дивана, а?“ или „Аз много лесно мога да си хвана такси, да знаеш!“ В такива моменти чичо ви Янгъс (дам, на възраст до чичо го докарах вече…) го играе миротворец и предлага за сплотяване на колектива да се поиграе нещо кооперативно. Проблемът идва от факта, че в колекцията ми преобладават зверове, изискващи 2+ часа време, което при изнервена компания не е непременно най-мъдрото решение. Е, благодарение на Ares Games и последния им (за момента) Kickstarter това е на път да се промени.
Dungeon Time e кооперативна игра с карти за 1 до 5 играчи, в която поемате ролята на храбри приключенци, готови да докажат на света, че са достойни да се наричат герои. В играта има два типа карти – предмети и куестове, като използвате първите, за да изпълните вторите. Целта (в общия случай) е да изпълните определен брой куестове. Геймплеят е съвсем простичък – играете карта (или карти) от ръката си и я слагате в общата раница (както знаем от безбройните фентъзитa, това си е най-важният аксесоар на всеки приключенец) и теглите същия брой от общото тесте. В случай, че нямате подходящи карти, може да изхвърлите настоящите и да изтеглите нови. Изглежда елементарно и неособено интересно, но две малки особености на геймплея правят Dungeon Time много весело преживяване – играете в реално време, без да има установен ред, и разполагате с точно 5 минути по часовник (пясъчен, има го в кутията, а ако не ви кефи, може да си свалите официалния саундтрак на играта и да използвате него).
Разбирате дали сте успели да изпълните задачите си едва след изтичането на времето/изиграването на всички карти и последвалата проверка на съдържанието на раницата. Забавният момент е, че проверката се прави по реда на изиграване, т.е. започвате от най-долната карта и вървите нагоре. При успешно изпълнен куест предметите, необходими за изпълнението му, изчезват от раницата; ако обаче се издъните, те остават и започват да заемат място. За разлика от множество други игри, в Dungeon Time вездесъщата раница има само 8 слота, всеки от които може да държи най-много 3 копия от 1 предмет. Вероятно първата ви мисъл ще е, че 24 предмета са си доста. Така е, но в основния дек имате по 4 копия от 12 предмета, т.е. два пъти повече. А при все че предметите за успешно изпълнените куестове излизат от раница, самите куестове ви дават награда, която е… познахте, друг предмет. Ако се наложи да оставите предмет в раницата и нямате свободен слот, тя се къса и губите играта. Губите и ако не успеете да изпълните предварително заложения брой куестове. И изведнъж се оказва, че в игра, която отнема 5 минути, има вкарана много интеракция и се изискват добра координация и памет, за да не се провалите с гръм и трясък.
Ключово за успеха е да си говорите постоянно с останалите играчи и да казвате какви предмети имате или какви предмети са ви необходими, в случай че държите куест (долното видео дава нелош пример как протича една игра на Dungeon Time). С проби и грешки установихме, че за нашата група работи опцията всеки да помни наградата от собствените си куестове (с 4 играчи това означаваше средно по три награди, макар че е възможно куестовете да са неравномерно разпределени) и на третото преиграване най-сетне се поздравихме със заслужена победа.
За да осигурят дълъг живот на Dungeon Time, от Ares Games са се постарали да напълнят кутията със съдържание – разполагате с 48 карти с куестове, разделени на 4 групи по 12 (с нарастваща трудност), които може да играете в кампания; има и 4 специални свитъка с приключения (нещо като мини кампании с кратка история и комбинация от най-различни задачи от 4-те групи), в случай че ви е омръзнало да цъкате стандартната игра. В книжката с правилата са включени даже и предложения как да си организирате странични куестове. Ако и това не ви стига, може да добавите още цвят, като играете с някоя от 12-те (10 в нормалното издание) архетипни роли, които добавят специални умения във финалната фаза (например да промените реда на предметите в раницата). Личи си, че дизайнерът Карло Роси е вложил доста усилия, за да направи играта привлекателна за по-широк кръг играчи и поне в мое лице си спечели един верен фен. Ако търсите лесна за обясняване игра с бърз геймплей (и нямате против притока на адреналин), дайте шанс на Dungeon Time. За себе си знам, че често ще се връщам към нея.
Оценка: 8/10