Автор: Робин Хоб

Издателство: MBG BOOKS

Цена: 21,90 лв.

195905_bБезумният кораб е втората книга от трилогията Сага за живите кораби на Робин Хоб (ревю за първата част можете да прочетете тук). Романът продължава историята на семейство Вестрит – притежатели на жив кораб, опитващи се да оцелеят в трудните условия на един непрестанно променящ се свят.

Ако първата книга ви е харесала, то и тази няма да ви разочарова. Всъщност романите от поредицата са толкова свързани един с друг, че всяко деление може да бъде само условно. Това си е все същата история, все същата прочувствена семейна сага за разбити хора и живи кораби.

Ето защо в тематично отношение този втори том по много естествен и хармоничен начин надгражда първия. Вълшебният кораб беше книга за неочакваните обрати на съдбата. Героите там бяха подложени на резки и непредвидими промени – светът, в който бяха живели, се срина пред очите им. Всички елементи на техния Аз-образ – представите им за себе си, начина, по който възприемаха мястото си в обществото, визията, която имаха за собственото си бъдеще, – всичко това им беше отнето по насилствен и болезнен начин. Робин Хоб упорито и многократно отказваше да пощади персонажите си – тя непрестанно отделяше различни късове от тях, за да потърси същината на тези образи, за да покаже какво е това, което действително ги определя като личности. Безумният кораб представлява следващата стъпка от това пътуване. Това е роман за приемането – приемането на повратностите на съдбата, приемането на несправедливостите в света, приемането на ограниченията на собствената личност. Тук е моментът, в който героите трябва да постигнат мир със своето ново положение и да се откажат от преследването на миналото. Защото само чрез подобно приемане на настоящето те биха могли да се борят за по-добро бъдеще.

hobb_9780553575644_cvr_all_r1.inddИскрено се възхищавам от това колко емпатичен автор е Робин Хоб. Тя не е мила към героите си, не ги щади, не ги закриля, дори напротив – често ги поставя във все по-ужасяващи и мъчителни ситуации. Но през цялото време им състрадава. Нейното съпричастие е дълбоко и искрено и по много ефектен начин успява да породи у читателя любов към злощастните герои на тази изпълнена с бедствия история.

Огромната сила на персонажите от Сага за живите кораби се корени именно в способността им да понасят болка. Хоб систематично лишава героите си от триумфални и епични моменти – винаги когато някой е на път да извърши нещо велико, смело и надъхващо, действията му се оказват неподходящи, недостатъчни или ненавременни и всичко се проваля гръмовно. Звучи парадоксално, но именно по този начин Хоб показва колко много обича героите си и колко много държи на тях. Тя не ги предпазва от бурите, ала след всяко сътресение ги обгръща грижовно и сякаш им нашепва „Спокойно. Преживя и това. Сега си по-силен, сега знаеш повече за света, сега можеш да се справиш с по-страшни беди.“ И има нещо много красиво, много разчувстващо в това израстване чрез мъката. А нима изобщо съществува израстване без мъка?

„Опитвам се да ти кажа, че си сторила всичко, което е било по силите ти. Успокой се. Ти имаш диво, младо сърце и в момента то е като птица, която се удря в решетките на клетката си – това само би я наранило. Бъди търпелива. Изчаквай. Ще дойде и твоето време да полетиш. И когато това време настъпи, то трябва да те завари силна и готова, а не окървавена и грохнала.

Пази се от онези, които ще опитат да присвоят крилете ти. Пази се от онези, които ще породят съмнения в собствената ти сила. Твоята неудовлетвореност произтича от ориста ти, Малта. Един нищожен живот никога не би те удовлетворил.”

Единственият по-сериозен недостатък на романа, който си струва да отбележа като проблем, е това, че Безумният кораб твърде осезаемо е втора част от трилогия. Първата половина на книгата общо взето се занимава с последствията от бурните събития от края на миналия том. Втората половина пък по-скоро подрежда дъската за предстоящия финал на поредицата. От гледна точка на трилогията това е хубаво, защото трите книги изграждат една цялостна история и преходът между различните части е много плавен и естествен. Ала от гледна точка на отделната книга, това е минус, защото Безумният кораб е по-скоро свръзка, отколкото събитие. И все пак романът върви бързо, чете се лесно, всичките 760 страници отлитат скорострелно. А вътрешният свят на героите на Хоб е толкова богат и многопластов, че всяко потапяне в него си струва.

Сага за живите кораби е поредица, която несъмнено бих препоръчал на всеки фентъзи читател. И на всеки читател на класически семейни саги. И на всеки читател въобще.  Аз обичам да препоръчвам. Прочетете я!

The-Mad-Ship-port

Оценка: 9/10