Book of the Ancestor
Автор: Марк Лорънс
Издателство: Ace
Трилогията се състои от романите Red Sister, Grey Sister и Holy Sister, която очакваме през 2019 г.
Марк Лорънс e един от нашумелите автори в поджанра с така любимото ми и леко тавтологично именце grimdark. Понеже моя милост не е сред най-запалените фенове на въпросния поджанр, Лорънс ми беше познат най-вече с изявите си в интернет фендъма, където е известен с интересните си коментари от кухнята на книгоиздателския бизнес. Реших да пробвам последната му поредица Book of the Ancestor, защото отзивите бяха много добри, а и главната героиня не изглеждаше да е тотален психопат, за разлика от доста от героите в поджанра.
Поредицата най-общо може да се окачестви като смесица от Хари Потър и Песен за огън и лед. Знам каква сигурно ще е реакцията ви – „абе ти луд ли си, това са съвсем различни неща, сигурно се е получила манджа с грозде!“ Донякъде ще сте прави, защото и аз леко ви подведох, а приликата с Хари Потър се свежда само до сетинга – училище, в което се изучават магически умения. Макар и поредицата да започва когато главната героиня Нона е само на девет години, искам да подчертая, че тя по никакъв начин не може да се класифицира като young adult. Предполагам, че вече се досещате и къде е приликата с Песен за огън и лед – светът на поредицата е безмилостен, благородниците непрекъснато заговорничат, има множество екшън сцени, хвърчат крайници, глави и други телесни части. Не на последно място, Лорънс създава пълнокръвни герои и избягва някои от най-досадните клишета във фентъзито.
Да се върнем на сюжета – действието се развива на планета, която е почти изцяло скована от лед. Само една ивица земя има по-поносим климат, благодарение на огледало, което от орбита фокусира слънчевите лъчи върху нея. Този така наречен Коридор обаче полека-лека се смалява, а съществува пророчество, че само Избраният може да спаси света от ледена гибел. Според преданията, жителите на планетата са пристигнали с космически кораб на нея (така и не става ясно дали огледалото, кораба и другите артефакти свързани с тях са плод на високи технологии или магия, но както казва класикът Артър Кларк – всяка достатъчно развита технология е неразличима от магия) и малка част от тях имат способности като огромен ръст и сила, свръхскорост, телекинеза, че даже и манипулиране на емоции. Някои индивидите с магически способности попадат в специален манастир, където ги обучават за монахини. Издънилите се на страшно трудните изпити стават обикновени монахини, които се молят на бога, помагат на бедните и т.н., но някои се превръщат в същински терминатори, които се занимават със шпионаж, убийства и подобни дела, повече подобаващи на нинджи, отколкото на монахини.
Главната героиня Нона попада в такъв манастир когато способностите ѝ привличат вниманието на майката игуменка и тя я спасява от екзекуция. Както си му е редът, Нона е вбесила много влиятелни врагове, готови на всичко за да ѝ видят сметката. В самия манастир тя разбира, че каквито и вродени способности да има, трябва да учи здраво, да цени приятелите си и да внимава с враговете, защото не само учителите са много стриктни, но размириците в държавата няма да подминат и нейната алма матер.
Един от големите плюсове на Book of the Ancestor е стилът. Марк Лорънс умее да пише стегнато и без излишни финтифлюшки, но със запомнящи се фрази и изречения. Баталните му сцени са просто феноменални – без особено пространни описания, той някак успява да покаже действията така, че читателите да ги визуализират съвсем ясно.
Друга силна черта на поредицата са героите. Никак не е лесно да се пише за деца и тийнейджъри, поставени в екстремна обстановка. Да, понякога имаше моменти, в които си казвах „Марк, Марк, деветгодишните не се държат така, мой човек“, но те бяха рядкост. Нона се развива чудесно, поддържащите персонажи също са интересни и нерядко ни поднасят изненади, които обаче са съвсем логични предвид мотивацията им. Нона и съратниците ѝ живеят е жесток свят, принудени са да убиват, но успяват да запазят в човешкото в себе си напук на всичко. За щастие те не се превърнат в досадни, цинични антигерои, които са почти същите социопати като злодеите, с които се борят. Авторът има дарбата да ви накара истински да симпатизирате на протагонистите и да мразите враговете им.
Сюжетът също заслужава предимно похвали. Трактовката на толкова втръсналото ни клише за Избрания, който спасява света, е достатъчно оригинална, че човек да не остане с впечатление просто за още от същото, интригите са интересни, а обратите надничат зад всеки ъгъл. Съжалявам единствено, че виждаме твърде малка част от света, защото действието се развива предимно в гореспоменатия манастир.
Основен проблем на поредицата е фактът, че всички злодеи с едно изключение (макар и важно) имат дълбочината на пощенска марка – чиста проба психопати, които обичат да убиват и измъчват хора и за които силно подозирам, че любимите им хобита са давене на котенца и слушане на албумите на Веселин Маринов. Вярно е, че погледът ни върху тях е силно ограничен, но за два тома Лорънс можеше да предложи повече от един противник, който да е поне малко симпатичен. Сюжетните линии също като че ли станаха твърде множко, а трябва да намерят развръзката си в последния, трети том, но да видим как ще се справи авторът преди да съдим.
Мога да препоръчам Book of the Ancestor на всички любители на по-мрачното фентъзи с интересни персонажи, които не държат непременно историята да има огромния мащаб на Малазанската книга на мъртвите и нямат алергия към главни герои от женски пол… защото почти всички тук са такива.
Оценка: 8.5/10
Добро ревю. Припомни ми за книгата и какво харесах в нея – Red sister that is, не съм прочела Grey Sister още. Реших да почакам третата книга да излезе, преди да подхвана втората, тъй като имах усещането, че ще ми дойде малко ‘твърде’ – твърде заплетено, твърде интересно, твърде много – за да чакам развръзката! 🙂 Ще да видя какво ще кажеш за завършека, преди да се заема със средата!