Режисьор: Кристиан Ривърс

Сценарий: Франк Уош, Фелипа Боуенс

В ролите: Хера Хилмар, Хюго Уивинг, Джихае Ким, Робърд Шийан

Някъде не толкова далеч в бъдещето глупавото човечество почти е успяло да се изличи от лицето на земята. Потомците на оцелелите от шейсетминутната война живеят в подвижни градове – чудовищни машини, които обикалят опустошената земя в търсене на по-слаби и малки градчета, които лакомо поглъщат за ресурси. Звучи зрелищно, нали? Не само звучи – Смъртоносни машини е сред най-визуално впечатляващите събития през тази година.

Ако сте гледали трейлъра, то по-голямата част от сюжета вече ви е ясна. Младият Том е невзрачен чирак в гилдията на историците на територията на Лондон – може би най-огромният и силен град, бродещ наоколо. Момчето успява да осуети опита за убийство на своя идол – Тадеус Валънтайн (чудесно изигран от дежурния злодей Хюго Уивинг). За съжаление, до ушите на младежа достигат някои думи, които не бива да чува, а той се оказва изхвърлен от града, заедно с момичето, отговорно за покушението – вироглавата Хестър Шоу, която крие обезобразеното си от острие лице зад червена бандана.

С течение на времето става ясно, че Тадеус не е толкова добър и велик, за какъвто Том винаги го е мислил, а всъщност е злодей-грандоман, който няма да се спре пред нищо за да приведе в действие древно оръжие, с което да подчини всички останали градове и най-вече Антритракционистката лига, която стои доволно окопана зад непробиваема стена. Том и Хестър по принуда започват да работят заедно, за да се върнат в Лондон и да спрат Тадеус, като в общи линии филмът ни занимава с перипетиите им, докато се опитват да го направят.

Заглавието

Оригиналното заглавие е Mortal Engines. Бърза справка в Уикипедия, разказва, че то е вдъхновено от думите на Отело от едноименната пиеса на Уилям Шекспир: „Othello: And O you mortal engines whose rude throats/Th’immortal Jove’s dread clamors counterfeit…“, което реферира към факта, че състоянието, в което съществуват подвижните градове, е нестабилно и не би могло да продължи дълго, което прави тези машини по-скоро „смъртни“, а не толкова „смъртоносни“, както е официалният превод на български.

Това описва основните конфликти във филма и те видимо не са върха на оригиналността, но, нека си признаем, огромни градове, които се гонят из пустошта и се поглъщат, е нещо адски зрелищно и точно тук идва мащабната реализация на Смъртоносни машини.

Външният вид на филма е страхотен. Градовете изглеждат едновременно живи същества и чудовищни машини, а когато се втурнат в преследване на голям екран, зрителят може само да седи със зяпнала уста и да се мъчи да обхване целия мащаб на случващото се. Въздушният град Еърхевър и изобщо летателните машини на авиаторите бяха издържани великолепно и изглеждаха точно така както човек си ги представя, докато чете книгата. Дори понякога по-добре. В това отношение Mortal Engines взима интересната визия от книгата и я надгражда по изключително добър начин във филма, без да губи нищо от усещането на базовия материал. Великолепната визуализация се допълва от прекрасно подбран каст и чудесно направени костюми, в унисон с цялостното стиймпънк усещане на филма.

Що се касае до действието, то относително плътно следва сюжетната рамка на книгата и се отличава с бързо темпо и постоянен екшън. Драматичните сцени са малко и макар да не липсват известни мотиви в стил „младеж търси място под слънцето“, те са сведени до минимум. Всичко това прави Смъртоносни машини изключително атрактивен и увлекателен филм, който се гледа най-добре на голям екран.

Актьорите и техните герои са още едно положително нещо, което можем да добавим към нашивките на Mortal Engines. Том е симпатяга, а Робърт Шийран е убедителен в ролята си на леко непохватен добряк, готов да защитава невинните и да е кавалер дори в най-неподходящия момент. Хера Хилмар също ми допадна в ролята на Хестър Шоу. Девойката е симпатична и приятна, не преиграва в нито един момент и стои стабилно в нелеката роля на главна героиня, която хем трябва да изглежда опасна и ядосана, хем мила и уязвима. Истинското попадение на каста обаче остава южнокорейската рок певица Джихае Ким в ролята на Ана Фанг – легендарен авиатор и агент на Антритракционистката лига. Джихае е абсолютно превъплъщение на героинята от книгата и засенчва всички останали щом влезе в кадър. Макар за това да помага до голяма степен естеството на героя ѝ, не може да отречем чудовищната харизма на тази жена и прекрасното изпълнение на ролята ѝ.

Особен случай е героят Шрайк, който представлява своего рода реликва от времето на шейсетминутната война, когато загиналите войници са били превръщани в смъртоносни машини. Шрайк е киборг с плашещ вид и поведение ала Терминатор. Всъщност не само поведение – той се движи, говори, изглежда и изобщо всячески наподобява емблематичния герой на Арнолд Шварценегер. Не знам дали приликата е била умишлено търсена, но крайният резултат толкова приличаше на Терминатора, че за мен изгуби голяма част от индивидуалността си. Сюжетната линия с него имаше известни проблеми и заради съкратените допълнителни сцени, които я развиват в книгата, резултатът беше по-скоро незадоволителен.

За съжаление, виждаме сравнително малко от света като цяло и живота в някой от градовете в частност.  Получаваме оскъдна информация за събитията, довели до катастрофата с човечеството, и почти никакви обяснения как стои въпросът с различните типове градове. Ясно е, че не може да се събере безкрайно много информация в малко над два часа, но ако търсим аспекти от света на Смъртоносни машини, които заслужават повече развитие, определено тези са сред най-интересните и уникални.

Смъртоносни машини е приятна книга, а филмът по нея – сполучлива екранизация. Без да блести с нещо революционно, той може да се похвали с отлична визия и актьори, стегнато действие и щипка от всеки компонент, който прави един филм атрактивен и интересен за публиката. Препоръчително е да се гледа на голям екран и с нагласа за забавление, а не за разтърсващо преживяване, а аз бих го причислила към по-добрите екранизации в портфолиото на Питър Джаксън.

Оценка: 7.5/10