Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Apr 17, 2012 3:24 pm

Black Hearts: One Platoon's Descent into Madness in Iraq's Triangle of Death by Jim Frederick

Image

Изключителна. Нещо-като-документална книга за взвод американски войници, които са хвърлени в най-виолентната част на Ирак (известна като Триъгълника на смъртта) точно в пика на "терористичната" активност - края на 2005, 2006 година.

Бруталността на ежедневието, некадърността на висшия офицерски състав, постоянните убийства и отвличания, злоупотребата с наркотици и алкохол довеждат отряда до берсеркоподобно състояние и откровена лудост, а резултатът е може би едно от най-жестоките престъпления по време на войната - изнасилването на 14-годишно иракчанче и последвалото й убийство (завързана и запалена), заедно с бащата, майката и един от братята. Директните извършители са четирима американци, а някои от другите войници се опитват да потулят случая.

Авторът разказва цялата тази история с изключително дълъг "увод" - месеците, които предхождат ужасното престъпление и събитията, които водят до него. Всичко е разкази на очевидци, оцелели войници, иракчани, записани разговори, данни от разследванията, признания, интервюта и т.н. Макар разказът да е много, много емоционален, Фредерик държи всичко на здрава, обективна нишка и личното му отношение едва прозира. Нито извинява американците, нито ги демонизира, предлага гледната точка както на обикновения иракчанин, попаднал между религиозните фанатици (сунити, шиити) и американските войски, така и на редовия войник, който в даден момент, след месеци живот в непрестанен страх, загуба и животински условия, губи себе си и моралният компас е просто бясно въртяща се стрелкичка.

Обаждането, което дава тласък на Фредерик да напише книгата:
What that company is going through, it would turn your hair white.

Интересното е, че 502nd Infantry, 101st Airborne Division, част от които е взводът, са наследници на точно същите герои, които вдъхновяват Band of Brothers. С една малка разлика:
First Platoon had become insane. What does an infantry rifle platoon do? It destroys. That’s what it’s trained to do. Now . . . let slip the leash, and it becomes something monstrous. Или, както казва един от оцелелите сержанти - това история за това как заповядваш на някой да пресече мост, и след пет минути той е мъртъв.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

Morin
Commoner
Posts: 30
Joined: Mon May 12, 2008 2:54 pm

Post by Morin » Tue Apr 17, 2012 3:45 pm

Мерси. Свалих си я в киндъл вариант от демоноида:
http://www.demonoid.me/files/details/2651890/8442334/
Особено магнетично ми повлия обещанието да попадна най-виолентната част на Ирак, където хората се довеждат до берсеркоподобно състояние.
Или, както казва един от оцелелите сержанти - това история за това как заповядваш на някой да пресече мост, и след пет минути той е мъртъв.

Ето до какво води прекомерната дисциплинираност. Обзалагам се, че подобно нещо не би се случило на български войник. На нашия човек ако му заповядаш нещо такова ще ти каже: "Абе аз що не ти е...майката на тебе?" Така де. Сървайвалът е за най-приспособените.

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Fri Apr 20, 2012 3:33 pm

"John dies at the end" - David Wong
стигнал съм 30 %, готино и бързо за четене.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Apr 23, 2012 1:50 pm

Приключих Възвишение на Милен Русков. Хареса ми много, на моменти стила на автора много ме радваше - струва си да се прочете. Прочее, българите малко са се променили за последните 200 години.

User avatar
Veritas
Scholar
Posts: 128
Joined: Fri Dec 12, 2008 11:38 am

Post by Veritas » Mon Apr 23, 2012 10:01 pm

Преполових Спектъра на Лукяненко. Общо взето слаба работа.
The truth shall make ye fret.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Apr 23, 2012 11:45 pm

На Лукяненко му признавам Патрулите и Дълбината само - ама пък са адски яки за компенсация на другите му творения.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue Apr 24, 2012 9:57 am

Чета Елантрис и все повече се мъча. Книгата се разлива предвидимо и става все по- скучна.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Tue Apr 24, 2012 12:10 pm

Кръстоносните походи през погледа на арабите - Амин Маалуф

Увлекателна, чете се на един дъх. Въпреки това тона е строго документален, за всеки изнесен факт се посочва източника, и макар че през погледа на арабите франките изглеждат доста черни автора съвсем не спестява и кирливите ризи на арабите, поради което цялата книга само ми звучи по-достоверно. Вече съм си набелязала места и събития, за които да ровя допълнителни източници и информация :)

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Apr 24, 2012 12:22 pm

Винаги ми е било интересно какво огромно влияние оказват върху съзнанието на хората Кръстоносните походи, които на практика са един християнски фишек и нищо повече. Обаче това книги, филми, изследвания, нямам думи..

On:

The Song of Achilles by Madeline Miller
Image

Много гей :lol:

Иначе специално това издание е разкошно. Не бях чел нищо за книгата, нито ревюта, мнения, бла-бла, просто мернах корицата и реших, че ме кефи достатъчно за да я купя. После се оказа, че това е първата книга на дамата. Та страхотно оформена, шрифтът е някакъв прекрасен, въобще личи си старанието, евала.

Ъъъ, за съдържанието накратко - Ахил през погледа на Патрокъл, който се пада разказвачът (първо лице, мдам). Всъщност по-голямата част от книгата се развива преди обсадата на Троя и разглежда израстването и любовта между двамата младежи. Детството на Патрокъл, прокуждането му на Фтия, запознаството и последвалата любов, обучението им при кентавъра Хирон и събитията довели до войната. Милър е изключително.. лирична?.. и езикът й е приятно приказен. Малко ме смущават все още любовни сцени между мъже, но за щастие авторката не е твърде описателна в това отношение.

Иначе историята си върви по утъпкания път, няма някакви особени промени, само детайлче тук и там. Тоест, не очаквайте някаква алтернативна Илиада. Акцентът пада, повтарям се, да, върху отношенията между "най-добрият сред гърците" и неговия любим. Баталиите са изместени на (доста) заден план, а от останалите големи участници във войната само Агамемнон, Одисей и донякъде Диомед са разгледени "в дълбочина". Хектор и троянците пък са хептен в миманса, почти само като имена се споменават. Общо взето е доста интроспективна книгата и както се случва с Голямата, Истинска Любов ТМ, на Патрокълчо му пука приблизително само за Ахил и заобикалящият го свят му се губи. Тетида получава доста поле за изява и е интересна, Бризеида също има своите минути слава, но те приключват бързо.

Приятна книга, без да бъде нещо изключително. Мъничко тъжно ти става накрая, палци горе, че Милър успява да предаде емоция без да вкарва героите си в някакви грандиозни тръшкания и емоционални глупотевини.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Wed Apr 25, 2012 1:07 pm

Дай поне един любовен абзац за да видя за какво става на въпрос, ако може. В спойлерче таковата.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Apr 25, 2012 3:52 pm

@Mindcrime - ще пусна нещо като се прибера, че не е в мен книгата.

Он:

Микро на Майкъл Крайтън и Ричард Престън
Spoiler: show
Image

Ужас. Не че Крайтън някога е бил дори на средняшко ниво в литературно отношение, но за да бъда честен - неговите технотрилърчета са ми guilty pleasure откакто се помня. Понякога налучква сюжет човекът, трябва да му се признае. Не знам доколко книгата е била писана от него и колко - дописвана от Престън, но нито един от двамата не е успял да си свърши работата.

Накратко - компанията Наниджен разработва технология, която с помощта на т.нар. тензорни магнитни полета може да смалява до миниатюрни размери всичко - от самолети до хора. Шайка smartass студенти попадат в микросвета насред някаква джунгла и се започва оцеляване, битки с паяци, мравки, оси и всякаква сволоч, а през половин страница рандъм умник хвърля обичайните крайтъновски инфодъмпове кое как е и защо е, все едно на тоя свят има повече от четирима души, които се интересуват от вътрешното устройство на някакъв хонолулски бръмбар. Дори да не ви звучи тъпо - на практика Е, героите са рециклаж от последните му 15 романа и едва ли ще си спомните дори едно име, ако не държите книгата пред себе си. Разбира се, има и някаква квази-крими история около коята се върти цялото.. нещо, но първо, не си заслужава, и второ - разгадали сте я от страница 4, ако IQ-то ви е над келвиновата нула.
World War Z by Max Brooks
Spoiler: show
Image

Чуждото издание, българите дано изпитат божествения гняв с оная абоминация за корица. Доста се изписа за тая книга, съгласен съм с повечето мнения. Интелигентно написана, от автор с доста добър поглед върху международните отношения. Евала, че почти всички разкази са интересни, а предвид големия им брой това си е бая постижение. На места успява плашещо добре да предаде чувството, че тая война наистина се е случила и това наистина са оцелели очевидци. По-добрата книга за зомби-апокалипсиса, категорично.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Wed Apr 25, 2012 4:50 pm

Сюжетът на Микро жестоко ми заприлича на:
Image

Книжката е издадена 1937 г. и между другото е отлична детска/учебна литература.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1953
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Wed Apr 25, 2012 6:26 pm

Мравките и Денят на мравките
+мравките рулират
+енциклопедията
+това е книга за мравките, а аз винаги съм вярвал, не, знаел, че един ден те ще ни завладеят, и то не с груба сила, а с по-дълъг живот на вида
+технологианта им
-хората
-и останалите хора
-края на втората книга съкс, със тези авторови идеи вкарани в устата на мравката, и то без никакъв филтър, поне да бяха по-убедителни, изобщо мравките са прекалено очовечени, а книгата щеше да стане 2 единици по-добра, ако се беше придържал към вътреземния им характер, а не историите на деистите и 103-ти
-хората си заслужават още един

7/10 - разочарован съм, очаквах да е за 8, но като гледам останалото му творчество, явно толкова си може.

А дано да преведат последната в близките 10 години.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Apr 25, 2012 8:55 pm

Започнах The Anubis Gates на Тим Пауърс. Започва бавно но приятно, дано по - нататък да се позабързат нещата. Надявам се да има свеж поглед към египетската митология и магията.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Apr 25, 2012 11:10 pm

@Mindcrime, такова...хмм, любовна сцена между Патрокъл и Ахил от The Song of Achilles, преписвам я половин час, дееба:
Spoiler: show
He leaned forward.

Our mouths opened under each other, and the warmth of his sweetened throat poured into mine. I could not think, could not do anything but drink in, each breath as it came, the soft movements of his lips. It was a miracle.

I was trembling, afraid to put him to flight. I did not know what to do, what he would like. I kissed his neck, the span of his chest, and tasted the salt. He seemed to swell beneath my touch, to ripen. He smelled like almonds and earth. He pressed against me, crushing my lips to wine.

He went still as I took him in my hand, soft as the delicate velvet of petals. I knew Achilles` golden skin and the curve of his neck, the crooks of his elbows. I knew how pleasure looked on him. Our bodies cupped each other like hands...
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest