Станислав Лем

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Станислав Лем

Post by Demandred » Sat Aug 02, 2008 2:45 pm

Интересно ми е какво мислят хората тук за творчеството и личността на Станислав Лем. По разни причина (примерно мързела ми да пусна досега такава тема) Лем почти не е бил дискутиран досега и е време да поправим този пропуск.

Особено любопитно ми е дали по-младите форумци са го чели и какво им е мнението за творчеството му, защото за съжаление от доста време не е издавана нова негова книга у нас, а и неанглоезичните писатели не са на мода в последните 15-ина години. Добрата новина е, че преиздадоха Соларис наскоро, и то в престижна поредица за модерна класика.

И понеже съм мързел, вместо пак да хваля Лем надълго и нашироко, ще дам линк към профила му, което съм писал преди години за списанието:
http://www.shadowdance.info/800Broeve/B ... li/Lem.htm

Ваш ред е. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Aug 02, 2008 3:02 pm

Твърде малко опит имам с Лем, признавам, и малко ме е срам. Чел съм "Соларис" преди много време и "His Master's Voice" не чак толкова отдавна. И двете са страхотни, особено втората, може би защото тогава вече бях свикнал да се задълбочавам малко повече над книгите. Изключително увлекателно пише, героите му са страхотни, а еквивалент на ерудицията и оригиналността на идеите му в западната фантастика съм срещал рядко, да не кажа почти не. И общо взето толкоз мога да споделя засега, докато не прочета още нещо.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Sun Aug 03, 2008 4:47 am

Аз “Непобедимият” съм чел, ама не ми хареса. Не мога да се сетя точно защо. Май прекалено много описания и прекомерно малко развитие на историята.
Image

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Aug 04, 2008 7:46 am

"Звездните дневници" са чудесно описание на времевите парадокси - когато срещаш самия себе си от различни времеви отрязъци.
От издателство "Галактика" е, намира се лесно по кашоните и е евтина.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Aug 04, 2008 9:56 am

В "Звездни дневници" има доста други теми освен времевите парадокси, какво ли не е осмято там. Има и един разказ, който толкова очевидно е хаплива сатира на комунизма (онзи за планетите Пинта и Панта), че все ми е било чудно как се е промъкнал покрай цензурата. Страхотна книга, най-жалкото е, че има няколко неиздавани у нас разкази от нея, и още повече такива от "Спомените на Ийон Тихи", но изгледите в близките години някой да ги издаде май клонят към нула.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Mon Aug 04, 2008 10:55 am

Demandred wrote:В "Звездни дневници" има доста други теми освен времевите парадокси, какво ли не е осмято там. Има и един разказ, който толкова очевидно е хаплива сатира на комунизма (онзи за планетите Пинта и Панта), че все ми е било чудно как се е промъкнал покрай цензурата. Страхотна книга, най-жалкото е, че има няколко неиздавани у нас разкази от нея, и още повече такива от "Спомените на Ийон Тихи", но изгледите в близките години някой да ги издаде май клонят към нула.
Не само това - има два неиздавани романа за Ийон Тихи - "Оглед на място" и "Мир на земята". Лично за мен "Оглед на място" е едно от най-великите произведения на Лем. "Дневник, намерен във вана" също е нещо много хубаво, още неиздавано. Да не говорим за "Сумма технология" - според мен всеки, който се интересува от бъдещето, от положението на човека във вселената, от виртуалните реалности, от извънземните цивилизации и изобщо - от повечето проблеми, с които се занимава научната фантастика, трябва да прочете тази книга. Някои от концепциите на Лем започват вече да остаряват, но като цяло още си е актуална - Лем е може би последният учен с енциклопедични познания в множество области на науката, и вече става все по-малко възможно някой да има толкова всеобхватен поглед към света и науката (поради натрупването на информация във всички области, която е невъзможно да се обработи от един-единствен човек).

Да, засега изглежда малко вероятно още нещо от Лем да излезе на български, но кой знае... През последните години се появиха и други неща, за които се смяташе, че е невъзможно да излязат...
Last edited by Lazy on Mon Aug 04, 2008 10:59 am, edited 1 time in total.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Aug 04, 2008 10:58 am

То и "Гласът на Бога" не е издаван май, ако не се лъжа, даже и Непреведено съм писал за него по английския му превод. А "Сумма технология" дори и на английски я няма, което за такива като мен, незнаещи руски, си е направо трагедия.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Mon Aug 04, 2008 11:17 am

Хубаво, че пуснахте тая тема. Подсетихте ме да си потърся из библиотечката "Приключенията на звездния навигатор Пиркс" (май така се казваше, ако не ме лъже паметта) и да си я препрочета.
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Mon Aug 04, 2008 11:23 am

Dwight wrote:Хубаво, че пуснахте тая тема. Подсетихте ме да си потърся из библиотечката "Приключенията на звездния навигатор Пиркс" (май така се казваше, ако не ме лъже паметта) и да си я препрочета.
Като се заговорихме за Пиркс, повестите и новелите за него са общо десет, а в тази книжка има само три от тях... Едно по-дебеличко томче с всички истории за Пиркс също би било добра идея...

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Mon Aug 04, 2008 11:27 am

Виж това не го знаех. Мерси за инфото. Ще ги потърся всичките. Дано в библиотеката или в нета да ги има.
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Aug 04, 2008 11:47 am

В сборника от два тома на издателство "Народна младеж" от 1988 има още два други разказа за Пиркс. Доста често го има по кашоните със стари книги поне според моя опит, а и в тия два тома има още какви ли не качествени неща ("Соларис", "Непобедимият", откъси от почти всичките цикъли с разкази, както и от неиздавани в цялостен вид неща като библиотека на 21- век).
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Mon Aug 04, 2008 12:14 pm

"Сумма технология" я има преведена на български и то мисля точно в тези издания на Народна младеж, поне си спомням, че бяха два тома със Соларис, Непобедимият май, част от Кибериада, Пиркс и Тихи и едно от любимите ми негови неща - "Маската".

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon Aug 04, 2008 12:18 pm

На испански има 3 сборничета с разказите за Пиркс. А аз искам Непобедимият, но ми се е събрала страхотна камара книги за четене в момента!! Врън, мръънн!! :wink:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Mon Aug 04, 2008 12:20 pm

thorn wrote:"Сумма технология" я има преведена на български и то мисля точно в тези издания на Народна младеж, поне си спомням, че бяха два тома със Соларис, Непобедимият май, част от Кибериада, Пиркс и Тихи и едно от любимите ми негови неща - "Маската".
Само нищожна част от "Сумма технология". :) А целият й обем сигурно надхвърля обема на тези два тома.

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Mon Aug 04, 2008 12:26 pm

Уоу :shock: В такъв случай, като си спомням какво точно представляваше и в тоя изрязан вариант, не вярвам да я преведат.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests