Абсурдистан, един бе ти достоен зарад тях!

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Nov 26, 2006 9:47 am

Xellos wrote:Калине, ти немаш ли си нещо по-интересно за правене ;ррр
Кво, намекваш, че сте скучни ли?

Трябваше да съм тръгнал за лекции - в НБУ, да, БастионЪТ на Неизменната И Неочаквана Очаквано Изненадваща Промяна в Графика, ама ме разсейвате... :D

Може да си го закачите на ревера с гордост.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Nov 26, 2006 10:06 am

Една голяма част от хората или са твърде мързеливи да се занимават с това, или ползата им от висшето е твърде малка, за да отделят години от живота си за него, или просто не са достатъчно умни, за да го постигнат дори и при ниски критерии. Хайде малко реализъм, моля. Един сериозен процент хора в момента средното не могат или не искат да си завършат, а вие ще ми разправяте, че всеки трябва да е висшист. Първо, не трябва, и второ, е практически неосъществимо. Щом сега когато студентите са многократно по-малко качеството на обучението е плачевно и няма пари, представете си какво ще стане, ако всеки се засили да учи. Да не говорим, че ще се наложи да се смъкнат стандартите за влизане в университе и вземан на изпити безкрайно ниско. Много по-добре е висшистите да са по-малко, но да бъдат наистина добре обучени, отколкото куцо и сакато да става висшист, като отбива номера.
Между другото Мор, ако унито почне да се храни основно от студентите си, значи силно сме го закършили. Да, пари няма. Или по-точно, пари има, но отиват на неправилното място. Държавата трябва да има грижата да финансира образователните си институции - по цял свят е така, деба! Отделя се еди какъв си процент от брутния вътрешен продукт за образование. Никой не е седнал да чака студенцията да го издържа. Парите от таксите са само част от цялото.
Никой не е казал, че държавата трябва да спре да дава пари. Обаче методът трябва да се промени. Сега в момента всеки идиот, влезнал да учи да отбива номера, ако ще и с 3 на приемния изпит (направен за клинични идиоти), бива субсидиран сериозно от държавата, ако ще и родителите му да са милионери. Което е безкрайно неефективно. Глупаво е малкото пари, които държавата може да си позволи да отделя, да се изразходват по този начин.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 26, 2006 11:24 am

Между другото аз все още не схващам отде нагде се реши изведнъж, че слагането на непосилни за половината студенти такси ще доведе до качествено подобрение, защото ще имало по-малко учащи? Това е абсурд в най-чистия му вид, ся, сори ако обиждам някой тук, но конкретно в тая държава повечето пари са показател за по-малко акъл в общия случай.

Мат, файдата за държавата е, че има избор от компетентни кадри. Ся, че има презадоволяване от кадри - ок, има. Но това може да се поправи ЕДИНСТВЕНО с по-високи изисквания на приемните изпити и после на тези в края на семестрите, а не като това кой ще учи се определя от на кой мама и тате имат повече пари. Впрочем, ти си написал същото.
НО съм абс. съгласен с Амелия, че трябва да се стремим да имаме колкото се може ПОВЕЧЕ, ок, КАЧЕСТВЕНИ висшисти. Ся, квото и да си говорим, висшето образование отключва точно 90% от вратите при професионална реализация. Т.е. БИ МОГЛО да ги отключва.

За продавачите в магазините и кондукторите... ами съжалявам пак, ако обидя на някого възгледите, но убедено смятам, че такава реализация не може да ти е някаква ЦЕЛ в живота, нали? Ся, повечето хора имат някакви стремежи, мисля си, и едва ли на някой въпросният е да стане плод-зеленчукар. Що се отнася до футболистите, те си тренират достатъчно, за да можем да го броим тяхното за висше ениуей.

И сори, нали, но айде без генерализации. Твърде много хора започват да следват нещо защото искат да се занимават с него, а не защото от това ще паднат големи пари. ДОРИ, подозирам, в най-доходоносните професии. Ся, цинизмът е много хубаво нещо, ма не му е мястото в подобен спор.

Demandred wrote:Една голяма част от хората или са твърде мързеливи да се занимават с това, или ползата им от висшето е твърде малка, за да отделят години от живота си за него, или просто не са достатъчно умни, за да го постигнат дори и при ниски критерии. Хайде малко реализъм, моля. Един сериозен процент хора в момента средното не могат или не искат да си завършат, а вие ще ми разправяте, че всеки трябва да е висшист. Първо, не трябва, и второ, е практически неосъществимо. Щом сега когато студентите са многократно по-малко качеството на обучението е плачевно и няма пари, представете си какво ще стане, ако всеки се засили да учи. Да не говорим, че ще се наложи да се смъкнат стандартите за влизане в университе и вземан на изпити безкрайно ниско. Много по-добре е висшистите да са по-малко, но да бъдат наистина добре обучени, отколкото куцо и сакато да става висшист, като отбива номера.
Прочее, ако прочетеш какво е писала точно Амелия, ще забележиш, че тя е казал, че всеки трябва да МОЖЕ да следва, а не, че всеки е ДЛЪЖЕН да го прави. За по-долната реплика, че системата трябва да се базира на успех, ок. Макар че има специалности (моята, да речем), където половината предмети са толкова безсмислени и ненужни, че да си принуден да си скъсваш задника от учене по тях, само и само да можеш да продължиш да следваш онова, което ИСКАШ да учиш, е малко... грозно. Но вероятно неизбежно, уви...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Nov 26, 2006 12:20 pm

Някой тук ако е позакъсал с доходите, да се стяга да го правим евродепутат :lol:
http://www.trud.bg/Default.asp?statid=4 ... 26&iy=2006

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Nov 26, 2006 12:39 pm

Виждам, че статията не се отваря докрая, освен ако си абонат на "Труд". Все едно, идеята е, че тези 5000 евро (пардон, "юро") са само началото - добавят се 13 750 юро месечно за съветници (чети жена, девер и балдъза), и по 250 на ден джобни, сиреч - към 20 000 евро месечно, за 5 работни дни от по 4 часа :lol: Което се плаща от бюджета на съответната страна.
Не че съм завистлив човек, но някак... За сравнение, евродепутатите от Литва получават скромните 800 евро. И аз като овца ще трябва догодина да избирам щастливците :roll:

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Nov 26, 2006 1:11 pm

Между другото аз все още не схващам отде нагде се реши изведнъж, че слагането на непосилни за половината студенти такси ще доведе до качествено подобрение, защото ще имало по-малко учащи? Това е абсурд в най-чистия му вид, ся, сори ако обиждам някой тук, но конкретно в тая държава повечето пари са показател за по-малко акъл в общия случай.
Моята идея е примерно в зависимост от резултатите на изпита за влизане 20% от студентите да бъдат приемани държавна поръчка без такса, 40% да плащат 2 пъти повече от сега и останалите да плащат пълната сума или такъв процент от нея, какъвто определи университа в зависимост от популярността на специалността. Но да има възможност при нисък успех тези, които са влезнали с по-ниска такса да почнат да плащат по-висока и обратно, високи стипендии за всички, дори и за тези, които си плащат максималнмата такса. Резултатът от това е, че тези, които са най-умни и трудолюбиви, пак имат възможност да учат висше, а от друга страна тези, които влизат да отбият номера с по-нисък резултат, ще намалеят сериозно, защото далеч не всички от тях имат богати родители. Ще има повече пари за университетите, което значи и по-добро качество на обучението. И студентите ще са по-съвестни, защото ще иамт по-сериозен стимул за висок успех.
Това, разбира се, е една съвсем груба схема с произволни цифри поради липса на пълна информация. И разбира се, има възможности за опорочаване по български. Но идеята ми се струва по-добра от сегашната система, субсидираща огромна маса студенти, влезнали да отбият номера.
НО съм абс. съгласен с Амелия, че трябва да се стремим да имаме колкото се може ПОВЕЧЕ, ок, КАЧЕСТВЕНИ висшисти. Ся, квото и да си говорим, висшето образование отключва точно 90% от вратите при професионална реализация. Т.е. БИ МОГЛО да ги отключва.
Да имаме качествени висшисти според мен е далеч по-важно от това да имаме колкото е възможно повече висшисти. И понеже двете са до голяма степен взаимоизключващи се, аз предпочитам да наблегнем на първото за сметка на второто. Професиите и длъжностите, за които висшето образование е наистина важно и незаменимо, далеч не са чак толкова огромен процент и поне за мен е по-добре да има за тях наистина добри кадри, отколкото за всяка длъжност от рода на секретарка или стругар да се изисква висше. И в момента голяма част от висшистите срещат сериозни трудности да си намерят работа по специалността, а представете си какво ще стане, ако броят им се удвои примерно.
За по-долната реплика, че системата трябва да се базира на успех, ок. Макар че има специалности (моята, да речем), където половината предмети са толкова безсмислени и ненужни, че да си принуден да си скъсваш задника от учене по тях, само и само да можеш да продължиш да следваш онова, което ИСКАШ да учиш, е малко... грозно. Но вероятно неизбежно, уви...
Тук съм напълно съгласен. Определено програмите трябва да се променят и да се даде много по-голяма възможност на студентите да си подбират какво точно да изучават.
Прочее, ако прочетеш какво е писала точно Амелия, ще забележиш, че тя е казал, че всеки трябва да МОЖЕ да следва, а не, че всеки е ДЛЪЖЕН да го прави.
Коментарът ми беше в отговор на тезата на Мор, която беше точно, че всеки трябвало да е висшист и това видите ли, ще доведе до страхотен прогрес, което за мен е пълен абсурд.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5282
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Nov 26, 2006 3:00 pm

За продавачите в магазините и кондукторите... ами съжалявам пак, ако обидя на някого възгледите, но убедено смятам, че такава реализация не може да ти е някаква ЦЕЛ в живота, нали?
Да съм казал, че да е кондуктор е цел в живота за някого? Просто това беше контра пример за Моридиновия стругар с висше.

И сори, нали, но айде без генерализации. Твърде много хора започват да следват нещо защото искат да се занимават с него, а не защото от това ще паднат големи пари. ДОРИ, подозирам, в най-доходоносните професии
Както казах, едното не пречи на другото, но пък и Мор говореше за развиване на интелектуалния потенциал, а не просто за следване каквото те влече напук на икономическите реалности. Ако въпросът беше до това сигурно щяхме да имаме много повече кандидат-философи, или бъдещи физици и далеч по-малко икономисти и прависти.
Макар че има специалности (моята, да речем), където половината предмети са толкова безсмислени и ненужни, че да си принуден да си скъсваш задника от учене по тях, само и само да можеш да продължиш да следваш онова, което ИСКАШ да учиш, е малко... грозно.
За съжаление така е далеч не само в твоята специалност и затова паралелно със всякакви финансови реформи, а дори и преди тях, трябва да има реформи в цялостната система на обучение, но това вероятно ще стане когато цъфнат налъмите....
Виждам, че статията не се отваря докрая, освен ако си абонат на "Труд". Все едно, идеята е, че тези 5000 евро (пардон, "юро") са само началото - добавят се 13 750 юро месечно за съветници (чети жена, девер и балдъза), и по 250 на ден джобни, сиреч - към 20 000 евро месечно, за 5 работни дни от по 4 часа Laughing Което се плаща от бюджета на съответната страна.
Не че съм завистлив човек, но някак... За сравнение, евродепутатите от Литва получават скромните 800 евро. И аз като овца ще трябва догодина да избирам щастливците
Марфи, дай резачката! :< :<[/quote]
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9062
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sun Nov 26, 2006 3:23 pm

Рол - всеки трябва да може да следва така ли? Ами ако 8000 души искат да станат цигулари тогава какво? Държавата да им осигури инфраструктура за следване и работни места след това?

Няма безплатен обяд. Всеки трябва да или да бъде от най-добрите за да му плати някой друг стипендията или сам да си плаща всичко. Не може да караш държавата да дава пари за посредственост.

Има си пазар на труда - той определя какво и колко се търси. Държавата може да до известна степен да се намеси там - като редови участник, макар и голям. Попитай един нормален работодател какво му е мнението за високите данъци които плаща и факта, че образователната система е скапана. Тоест се таксува 2 пъти - веднъж парите от данъци които отиват за образаование, 2 - той трябва една година да обучава пресния кадър за може да стане що годе кадърен.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 26, 2006 3:38 pm

The Dragon wrote:Рол - всеки трябва да може да следва така ли? Ами ако 8000 души искат да станат цигулари тогава какво? Държавата да им осигури инфраструктура за следване и работни места след това?

Няма безплатен обяд. Всеки трябва да или да бъде от най-добрите за да му плати някой друг стипендията или сам да си плаща всичко. Не може да караш държавата да дава пари за посредственост.

Има си пазар на труда - той определя какво и колко се търси. Държавата може да до известна степен да се намеси там - като редови участник, макар и голям. Попитай един нормален работодател какво му е мнението за високите данъци които плаща и факта, че образователната система е скапана. Тоест се таксува 2 пъти - веднъж парите от данъци които отиват за образаование, 2 - той трябва една година да обучава пресния кадър за може да стане що годе кадърен.
Ъъъъ, ти да прочете случайно момента с високите изисквания при кандидатстване? Айде все пак като ше спорим, да се и четем, ок? Държавата не трябва да им осигури безплатно обучение, но ТРЯБВА да не ги ограничава по СУПЕР изкуствения показател на кой колко пари има. В останалото повтаряш моите аргументи. Явно всички сме съгласни, че ако изискванията са високи и на добрите СЕ плаща обучението, системата може да си позволи да иска високи такси на по-посредтсвените .Натрапва ми се въпросът обаче ОТКЪДЕ ще се вземат първоначално парите, които да осигурят стипендиите на отличниците, преди да са се натрупали таксите на останалите...
And you can't dance with a devil on your back...

inkheart
Paragon
Posts: 623
Joined: Tue Jul 27, 2004 5:38 pm

Post by inkheart » Sun Nov 26, 2006 4:04 pm

Да бе то така се става цигулар...
Изпитите (от личен опит казвам) за подобни специалности обикновенно са ад. Аз бях на изпит по монтаж и драматургия и успях да се разболея между двете изпитни сесии, като едната беше почти десет дена с целодневно висене пред кабинетите и трошене на нерви.
Няма такова сито братлета, от сто души приемат девет. Истинското сито идва обаче след акто влезнеш. Защото до четвъртата година от тия девет остават трима.
И би било адски непристойно, след като си скъсал задника си от учене и зор да ти праснат такива такси.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11251
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Nov 26, 2006 5:05 pm

Резачката ли, Мат? Прекалено милостиво ми се вижда. Аз лично имам предложение да ги довършвам не електрически стол, захранван от варненското енерго. Тоест, на свещи...
Spoiler: show
Image
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Nov 26, 2006 6:12 pm

Натрапва ми се въпросът обаче ОТКЪДЕ ще се вземат първоначално парите, които да осигурят стипендиите на отличниците, преди да са се натрупали таксите на останалите...

Мисля, че намекнах за едно възможно перо, Роланд. По мои прости сметки излиза, че ако евродепутатите ни се задоволят само с по 3 000 евро (нормална заплата от 1000 евро, още 1000 за екип за въпросните 5 дни, и още 1000 дневни), то с остатъка ще може да получат стипендия от около 200 лв. всеки пети от най-успяващите ни студенти в държавните ВУЗ. Ами тези 500 чиновника, които ще пратим, със заплати между 5 и 13 000 евро + командировъчни? И то от държавния бюджет? Е хайде няма нужда, ако имахме чак толкова ценна бюрокрация нямаше да сме на този хал. Но не, те трябвало да са добре платени, за да не се поддавали на корупция :lol: :lol: :lol:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Nov 26, 2006 6:35 pm

Аз кат ви казвам, че пари има, ама отиват на грешното място...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Pugsley
Moderator
Posts: 3447
Joined: Wed Jun 22, 2005 4:14 pm
Location: Отзад
Contact:

Post by Pugsley » Sun Nov 26, 2006 7:06 pm

Въпроса е че грешното място надали ще иска да сподели от тях.
Love & peace
The purpose of art is to make the imagined seem real, the impossible seem possible. Pornography has much the same purpose. ...
My Anime list

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5282
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Nov 26, 2006 7:17 pm

Натрапва ми се въпросът обаче ОТКЪДЕ ще се вземат първоначално парите, които да осигурят стипендиите на отличниците, преди да са се натрупали таксите на останалите...
Ъ, че таксите нали се плащат в началото на семестъра, а стипендиите идват по-късно? Не виждам къде е проблема. Да не говорим, че и да има възможност за разсрочване на големите такси, при положение, че това са практически сигурни бъдещи доходи за университетите, ако не държавата, то някоя банка ще им даде пари назаем да платят стипендиите.
И би било адски непристойно, след като си скъсал задника си от учене и зор да ти праснат такива такси.
Колко пъти да ти повтарям, че ти си в заварено положение и тези такси няма да те хванат, поне съдейки по постнатия от теб материал, който провокира цялата дискусия?
Няма такова сито братлета, от сто души приемат девет. Истинското сито идва обаче след акто влезнеш. Защото до четвъртата година от тия девет остават трима.
Не че нещо, но девет от сто е далеч по-сложно за преминаване сито отколкото трима от девет, поне на теория. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest