1. Аз използвам думата "медиевален" отпреди да замина за Америка. Просто ме кефи. It's an affectation

2. Caucus системата е тромава и пълна с неточности заради децентрализираното си естество. ВИНАГИ има един куп проблеми с броенето.
3. В конкретния случай именно желанието да са по-прозрачни с докладването на числа доведе до тоя крах, заради прекомерното усложняване + липсата на предварителна подготовка и тестване. Цялото нещо е оргия от некомпетентност, не зъл заговор срещу когото и да е.
4. В този щат има три вида победа, от които първите два обикновено водят до третия, но третият не е задължително да е обвързан с тях. Първо, най-много на брой гласове (popular vote). Второ, най-много на брой делегати, като човек би си помислил, че двете ще са едно и също, но по някаква причина по-малко урбанистичните части на щата получават предимство и математиката излиза така, че ПОТЕНЦИАЛНО можеш да имаш малко по-малко гласове от друг кандидат, но малко повече делегати от него. Трето, и всъщност единствената победа, която има значение...
5. ...Наративът, че излизаш от Айова като победител. Щатът има 56 делегата, от общо 4,366, които демократичният кандидат може да прибере национално. Нужни са минимум 1,886 за спечелване на номинацията. Т.е. Айова ти дава точно хуй като бройка. Но това, което ти дава, е новинарския цикъл, който гърми, че си спечелил ПЪРВИЯ ЩАТ в надпреварата. Това му е ползата и на това разчита всеки кандидат. Ако можеш да извъртиш резултата си като някаква форма на "победа" и медиите захапят, нищо друго няма значение.
6. В момента имаме 62% докладвани резултати, според които Бърни има най-много гласове, но Пийт може би ще вземе някой и друг делегат повече, просто заради това кои точно места е спечелил спрямо Бърни. Няма конспирация, просто архаична система на гласуване.
7. Бърни беше фаворитът в последните няколко дни. Неговата победа не е изненадваща. Тази на Пийт е, както е и изненадващо с колко много назад е Байдън. В зависимост от това как изглеждат останалите 38%, той е или ДАЛЕЧЕН четвърти номер след Бърни, Пийт и Уорън, или дори ПЕТИ след Ейми Клобучар. Съответно Бърни не губи кой знае какво от това, че новинарският цикъл сега е "Всичко е хаос!", защото резултатът му беше очакван. В малка степен губи Уорън, чийто резултат всъщност е много добър (очакваше се да е четвърта, а тя е трета, при това близо до първите двама), в по-голяма губи Клобучар, която видимо се представи много по-добре от очакваното, но НАЙ-МНОГО губи Пийт, който отчаяно се нуждае от раздуване на победата му в Айова, за да докаже, че е избираем. Единственият, който печели от хаоса, е Байдън, уви, защото сега няма да се обърне достатъчно внимание на това колко жалко се представи, при положение, че уж е frontrunner.