
Преоткрих колко мразя да съм квестор... особено когато насреща ти е сган, според която в атома има патрони и еликтрони...

Moderator: Moridin
Е, как е възможно изречението от въпроса да е граматически вярно, като не връзва смисъл без членуване на думата?7. В кое от изреченията НЕ е допусната граматична грешка?
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен транспорт в страната.
Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия.
В) Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш необходимите документи.
Г) По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти.
Верният отговор на този въпрос е Б.
"Когато говорим за граматични грешки, това означава, че посочването е свързано с нарушаване на граматично правило", заяви държавният експерт по български език в МОН Александър Трингов. (...) "В подточка Б категорично няма нарушена граматична норма и не е допусната грешка. В словосъчетанието "впечатли комисия" не е задължително - няма правило, което да изисква членуване на допълнение, което е употребено след глаголна форма в минало свършено време. Тоест, "комисията" може да е известна, може да не е известна и в случая това изречение е извадено от контекст. Няма задължителен характер членуването на въпросната дума", посочи Трингов.
Иначе, казусът е интересен, днес цял ден слушах и хора в градския транспорт да се възмущават. Като цяло, всъщност, идеята зад въпроса ми харесва - добре ще е завършващите ученици да различават граматична от смислова грешка, ама си припомням и разни граматически и правописни глупости, които никога няма да спазя дори в професионалните си преводи, освен ако клиентите изрично не настоят. Говоря за думи като "четиресет" или "напът" или за правилото, според което във "Вие сте била в затвора" трябвало вместо "била" да напиша "били", дето не го помня как беше формулирано точно, обаче ми прави изреченията криви и ме дразни. Примерно, де."Когато говорим за граматични грешки, това означава, че посочването е свързано с нарушаване на граматично правило", заяви държавният експерт по български език в МОН Александър Трингов по повод твърдения за грешен отговор на задачата, съобщи агенция "Фокус", като цитира пресцентъра на министерството.
Щеше да е твърде лесно.
Users browsing this forum: No registered users and 5 guests