Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Sep 03, 2014 4:16 am

Аз почнах с Азимов и Аз, роботът. Баща ми направи някакви нефелни опити да ме зариби по уестърни, ма не му мина номерът. Така да се каже, аз съм сукал машинно масло от метална гръд още от 5-годишен.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Sep 03, 2014 4:29 am

Баси, само аз ли съм прочел сериозно фикция чак към пети клас? От детските книги в задължителните списъци я съм минал 5-6 за цялото начално образование, я не. До Властелина и некви фантастични класики съм чел само детски енциклопедии и онези супер яки детски поредици, Страховитото в науката и Страховитото в историята.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 03, 2014 4:40 am

Споко, и аз по-късно ги почнах. Вместо това четях митологии и народни приказки от цял свят като невидяла. И енциклопедии. Юношеските книги и разните класики ги зачетох в юношеска възраст. А по фантастиката и фентъзито така и не се зарибих...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Sep 03, 2014 10:24 am

За Карл Май добро или нищо :)
от-до съм го изчел!
и явно съм бил доверчив ЮНОША щом това с промъкването дори не ми е направило впечатление на странно :mrgreen:
но че си пишех по тетрадките i want to be a westman, пишех си!
This is it. Ground zero.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Sep 03, 2014 11:02 am

До четвърти клас четях приказки, имаше ги много, от цял свят и със страхотни илюстрации. После баща ми ми връчи Белият зъб и Кръстоносци и като се отпочна... :D
И Карл Май съм чел, и Емилио Салгари и Синовете на великата мечка, и Майн Рид...
А после попаднах на Денят на трифидите и Чоки, последва Азимов и така до днес. :wink:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Wed Sep 03, 2014 12:27 pm

Майко какви години, каква носталгия. Сега чета 10 пъти по-качествени книги и нито една не може да ме докосне, както са ме докосвали по онова време...
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Wed Sep 03, 2014 3:58 pm

Claymore47_Fen wrote:Баси, само аз ли съм прочел сериозно фикция чак към пети клас?
Споко, аз започнах да чета книги чак на 21-22 години. Като малък наблягах на "Мики Маус" и нищо друго. Не мисля за годините като за изгубени такива. По-скоро се радвам, че, без значение от годините, започнах да чета, защото другата алтернатива е ужасно плашеща :D
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5260
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Sep 03, 2014 4:30 pm

Claymore47_Fen
От детските книги в задължителните списъци
Не знам какви са били вашите задължителни списъци, но в нашите имаше такива от които и възрастен можеше да почне да хлипа на глас, примерно "Янко Музикантът". :twisted: :lol: :lol: :lol:

Аз си признавам, че почнах да чета задължителните заглавия точно в пети клас.
Дотогава за даскалската бяха достатъчни само откъсите в учебника, а и повечето ми ги бяха чели, като малък или пък перманентно ги въртяха адаптирани по телевизията (примерно "Патиланско царство" със Стоянка Мутафова в ролята на Баба Цоцолана :lol:).
Чак в пети клас почнаха да ни забавляват с формата "Отговор на литературен въпрос" и съответните въпроси вече бяха върху целите произведения.
Между първи и четвърти някак се оправяхме с преразказ и назубрени съждения от учебниците.
Спомням си, дори бях адски ядосан в четвърти клас как детайлните ми фенски познания по "Том Сойер" или "Ян Бибиян на луната" (но пък не бях чел първата час - там за Мирилайлай и ползата от детското пиянство) отидоха на вятъра... :lol:
В пети клас нещата станаха сериозни.

Според мен първите прочетени книги се получават малко по-абстрактни и по-за възрастни, защото човек си казва "Писна ми да ми четат бебешки приказки, искам нещо за големи!". После идва и период на припомняне на детските неща или пък интерес към откровени пошлости, но първият порив е към авангардни заглавия. :lol:
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 03, 2014 8:16 pm

Аз хлипах на глас на Дон Кихот, щото не искаше да свърши. :lol:
Сега съм го заредила тука на Кобо-то, за да видя дали на тая възраст ще ми хареса повече. Ама кога ли ще стигна до него???

В тоя ред на мисли, Роулинг почва тотално да излиза от контрол и да навлиза в ненужни детайли. Очаквам всеки момент да почне да ми дава кратък описателен пасаж на всяко ходене до тоалетната на главните герои. Фабулата се влачи адски бавно и аз се изнервям все повече. Баси спрялата книга!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5260
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Sep 04, 2014 9:10 am

Е, Дон Кихот не се ли учи чак в гимназията?
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Sep 04, 2014 1:08 pm

Мда. И Янко Музиканта и той е в 6 клас някъде, аз го бях чел, въпреки че го нямаше в задължителните в учебника. Много сад. :)
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Sep 04, 2014 1:19 pm

Янко Музиканта ние го учихме в четвърти клас. :( Никога няма да го забравя.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Sep 05, 2014 2:48 pm

Прочетох Вратата на Абадон и съм доволен, историята продължава добре и очаквам четвъртата част на български с нетърпение. :wink:

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1652
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Fri Sep 05, 2014 3:11 pm

И аз я прочетох преди седмица-две и направо избеснях като разбрах, че има още 2 части! А си мислех, че е трилогия и това ще е краят вече :(
Хванах се пак да се боря с 5-тата Песен... Защо така бавно ми върви тая книга, направо не е истина :(

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Sep 05, 2014 7:40 pm

Devoted of Slaanesh wrote:Прочетох Вратата на Абадон и съм доволен, историята продължава добре и очаквам четвъртата част на български с нетърпение. :wink:
Четвъртата според мен e средна работа, за съжаление. Първите две са много добри, третата бива, четвъртата...ако ме питаш за какво иде реч почти не помня, а я четох наскоро.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests