Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Apr 01, 2010 12:04 am

Roland wrote:Аз визирах поредицата. Просто при мен има в един момент пренасищане от всичко - свят, авторов стил, атмосфера, герои... Преди да излезе шестата на Ериксън, бях твърдо решен, че ще препрочета първите пет. Препрочитах ги половин година, щото след втората ми се налагаше след всяка да туширам с нещо друго. Просто не съм от хората, дето могат да хванат една поредица и да я изядат от кора до кора, колкото и да ме кефи. Нужно ми е разнообразие.
Е, това ясно, ама нали трябваше да се хвана за думата и да се позям малко. :mrgreen:
Иначе и аз съм така по принцип, но за някои автори съм правил изключения. Достоевски например съм го чел целия подред. Също и Хайнлайн - докато не прочетох всяка една книга, не се спрях. Но пък при братя Стругацки и при Филип Дик съм правил дълги серии от поредни книги, без да успея да прочета всичко, въпреки първоначалните ми намерения - по някое време ми е омръзвало.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Apr 01, 2010 3:09 am

thorn wrote:Прочетох The Hundred Thousand Kingdoms на N. K. Jemisin и книгата ме остави със смесени чувства. Има силни моменти и авторката според мен има потенциал, но романът е леко постен.
Четох некви ревюта на тая, ама не ме спечели особено за каузата.
And you can't dance with a devil on your back...

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Thu Apr 01, 2010 6:51 pm

Дам, и основно я хвалят по ревютата, което ме учудва доста. Ироничното е колко е клаустрофобична книгата при все заглавието си, аз очаквах различни култури, страни, а вместо това има два града, като всъщност 99% от действието се развива в една сграда в единия от тях. ОК, поне героите да бяха повече или поне по-интересни, обаче действащите лица се броят на пръстите на ръцете и от тях единствените, които са й се получили, са боговете, хората са тотално безлични. Очаквах интриги, задкулисни игри, екзотика, нещо оригинално като магия или технология, някъв размах – тц. Тромава експозиция, бая сухо като описания, наивно на моменти и некво плахо такова. Въпреки това има и добри идеи, бексторито не беше лошо и краят заприлича на Сандман, но аз ако й бях издател на тая книга, щях да я върна за преработване.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Thu Apr 01, 2010 7:06 pm

Аз седнах тези два дни да прочета „Безсилните на този свят” на Борис Стругацки.

Общо взето очаквах повече. Историята започва страшно интересно, първа глава е невероятно увлекателна, но след това книгата става малко мудна и прекалено неясна. И накрая само някои неща се изясниха, а много останаха висящи, или поне такова е моето впечатление. Силна обстановка, много добър стил на писане, доста интересни въпроси, но без особени отговори. И слабичка персонажна система.
Бих й дал 6 от 10.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Fri Apr 02, 2010 9:44 pm

Extremely Loud and Incredibly Close на Jonathan Safran Foer, което незнайно защо беше минало покрай непрочетено като му беше времето да се чете. Емиуей, явно на книжката й е дошло времето...а и каква книжка! Препоръчвам горещо. :D
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 04, 2010 9:36 am

Току що прочетох Soulless на Gail Carriger - викторианско ърбън фентъзи в Лондон. Вампирите и върколаците са обществено приети и най-често заемат разни високопоставени длъжности (плюс, че са отговорни за Ренесанса) и се счита, че само хора с МНОГО силна душа могат да станат такива. Обратно - ония, които нямат никаква, са preternaturals - антиподите на supernaturals (освен вампирите и върколаците, има и духове, макар че в книгата само се споменават), които неутрализират силите им с докосването си. Главната героиня Алексия Таработи е такава и освен това е комбо между Морви и Амелия :mrgreen:

Книгата е РАЗКОШНА. Личи си, че е дебют на авторката и викторианският стил на места (особено в началото) прекалява с маниерниченето, обаче ако се изключи това, Soulless се чете като някаква ужасно жива и игрива смесица между Джейн Остин и Удхаус. С вампири. И върколаци. Историята е стандартните за ърбън фентъзи мистерии и интриги, ако и не особено впечатляващи, като има и прибавена интензивна (and completely inappropriate by Victorian London sensibilities) любовна нишка. Има и обратен вампир-интригант на ръба на травестизма!

Препоръчвам горещо и яхвам втората - Changeless
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Il_dottore
Merchant
Posts: 88
Joined: Sun Apr 04, 2010 7:50 pm

Post by Il_dottore » Mon Apr 05, 2010 8:10 pm

"Покани ме да вляза" - Йон Линдквист. Започнах я преди празниците и съм във възторг. 8-)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 05, 2010 9:44 pm

Инспириран от новата тема на Дем, почнах най-сетне The Windup Girl на Паоло Бачигалупи (да, така се произнася! :mrgreen: ...май...). В първите си десетина страници е доста обещаваща, със Stand on Zanzibar-ски привкус. Пичът ме спечели още на четвърта страница, където се подразбра, че китайците са измрели почти до крак от неква чума :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Apr 05, 2010 10:52 pm

А... Това както го разказваш май и мен ме спечели... :oops: :oops: :oops:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Apr 06, 2010 12:12 am

Като се изключят няколко книжки на Кастанеда :ghostche: в последно време нищо не чета, но сега се надявам да почета Коллотоо :yay:
Забелязвате ли че "почета" има двойнствено значение, пасва си.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Apr 07, 2010 12:12 pm

Взех си от библиотеката на антлийски Virtual Light на William Gibson ама стилът му е малко по-труден от другите които съм чел (не че съм чел много на англ. де)ама не може да се сравнява с езика в някои разкази на Робърт Луис Стивънсън.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun Apr 11, 2010 9:42 am

Чета си Going Postal чат-пат и всъщност е много, много яка или просто отдавна не съм си чел Пратчет:). А се въргаля на рафта откакто е излязла хардкавър....

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 13, 2010 9:30 am

Image

Изчетох The Windup Girl на Paolo Bacigalupi. Разкошен пост-апокалиптичен (или може би пост-плентити?) биопънк, страхотен свят, страхотна атмосфера и много качествена и увлекателна (ако и малко колкото-да-я-има) трилър история. Заслужава си четенето зверски.

Това беше допреди минута-две доста по-дълъг пост с подробно описание на света и героите, обаче след като шибаната ми давеща се в неунищожим и напълно неоткриваем вирус Мозила крашна за пореден път, постът беше изгубен за поколенията. И понеже в 2:30 през нощта не ми се пише наново, ще пиша утре, ако някой се развълнува.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 13, 2010 1:53 pm

Аз се развълнувам. Пиши!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Apr 13, 2010 1:54 pm

Пьиши!

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest