Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Tue Mar 16, 2010 1:15 pm

Ми... ОК, но тогава защо на торент сайтовете да не се гледа като на виртуални библиотеки с разнопродно съдържание, срещу такса от 10 лева, примерно? Със съществуването на библиотеки се ощетяват писателите, малко или много.
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 1:18 pm

Защото като изтеглиш нещо не го връщаш по никой начин и не може да се каже че го ползваш под наем. Освен това в библитеката рядко по 1000 екзепляра от една и съща книга за да ги ползват едновременно всички наведнъж.

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Tue Mar 16, 2010 1:20 pm

Ерм, не е точно така. Ти реално го връщаш като го сийдваш. Никой не те задължава с опрян пистолет, но ако не сийдваш то пада рейтинга и ти трият акаунта. Да, знам, че това важи за определени торент сайтове, но не за всички. Но, може да го направят да важи за всички и ако не сийдваш да ти начиляват глоба, както тази при забавяне на книга в библиотеката.

П.П. То релно наистина не е лесно изпълнимо, но аз наистина се замислих точно за правото на онлайн библиотеките, защото те не плащат права за книгите, който след това ще се препредават чрез тях.
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Mar 16, 2010 1:28 pm

Таковата... не си съвсем права. Когато заемаш физически продукт, връщайки го, ти вече не можеш да го ползваш, тоест чрез наема, платен от теб ти си купуваш ограничено време на ползване. С торента колко време ще го ползваш е само твое решение. Освен това, когато си абонат на библиотека и тн, имаш ограничение колко продукта да ползваш едновременно, още едно ограничение, което липсва при торентите. А и там са определен брой продукти и съответно се ограничава ползването още веднъж. В торентите липсват всички тези ограничения. А и сийдването не е връщане, напротив предвид геометричната прогресия, която те работят, ти само спомагаш по-масивното пиратсване.

ПС, аз самата съм пират, но когато мога купувам оригинали.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 1:31 pm

Ерм, не е точно така. Ти реално го връщаш като го сийдваш. Никой не те задължава с опрян пистолет, но ако не сийдваш то пада рейтинга и ти трият акаунта.
Поне в арена и замунда може да имаш коефицент 0.0001 и никой няма да те барне. Плюс това докато сийдваш - ти си го ползваш, а ако си взел нещо под наем както казах - спираш да го ползваш.

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Tue Mar 16, 2010 1:33 pm

Да, аз наистина не съм уточнила достатъчно, но съм за ограничаване на ползването. Някои неща могат да се контролират. Най-малкото е огранизаването на торентите, които ще може да изтегли един потребител.
Просто, крачките, които могат да се направят, не са изгодни на страните. Защо да има ограничения, като може и да няма, нали.
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 1:42 pm

Ако се ограничат торентите - то спират да са торенти.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6474
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Mar 16, 2010 2:11 pm

В замунда ги трият акаунтите с нисък коефициент, а и ако си под 0.3 нямаш право на разни привилегии - примерно да коментираш торентите.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 2:13 pm

Голямата загуба - да ти не можеш да коментираш .
Плюс това не ги трият - аз имам там познат с 0.14 дето не не са го барнали.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6474
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Mar 16, 2010 2:34 pm

RRSunknown wrote:Плюс това не ги трият - аз имам там познат с 0.14 дето не не са го барнали.
И до него ще стигнат, не се притеснявай. Предишния ми акаунт там го изтриха заради нисък коефициент. Беше преди четири години, де...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Mar 16, 2010 2:36 pm

То това да не можеш да коментираш точно в Замунда си е по-скоро бонус, все пак повечето коментари там са сред най-малоумните неща в целия Интернет.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Tue Mar 16, 2010 2:44 pm

RRSunknown wrote:Ако се ограничат торентите - то спират да са торенти.
Досега не съм виждала определение за торент, според което той да не се тълкува като такъв, защото ползването му е ограничено. И да има, то това не влияе по никакъв начин на идеята ми. От някакъв момент се ограничават потребителите на торент сайтове и толкова.

Аз си купувам неща, които ми харесват и искам да консумирам повече от веднъж, но съм защитник на торентите главно поради една причина. Искам да гледам даден филм, ей така, от любопитство. Не желая да го имам в колекцията си, но бих му хвърлила око и ще платя някаква обоснована сума за заемането. Да де, ама няма кой да ми го предостави да го гледам срещу малка сума. Дори да има видеотека в квартала ми, то много често филмите, които ме интересуват, няма да ги има там. И тогава остава само варианта да си ги поръчвам от чужбина или... ами, да, как не се сетих - да не го гледам изобщо. Ами купчина сериали, чиито права за излъчване няма да платят, защото телевизионното време е заето от нашумели турски сапунерки?
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 2:47 pm

И аз не съм виждал ограничени торенти но щом казваш.... :wink:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 2:56 pm

Добре, очевидно се говори само на теория. Ако се задълбаем и кой какво е виждал... няма нужда от точно този излишен спор.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 2:59 pm

Точно на теория не може да има ограничени торенти тъй като идеята на торента е да теглиш от много хора едновременно и на свой ред да даваш на много хора.

Ако те ограничат да теглиш 1 и да сийдваш 1 - то става просто размяна на файлове между двама човека.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest