Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Aug 10, 2009 12:52 pm

И аз ги имам тези издания :P Но реших да го чакам да се натутка да донапише Абарата преди да чета втора и нататък, защото след първата ме затресе много силна абстиненция, а аз не обичам да си ги причинявам съзнателно тия неща.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Aug 10, 2009 4:00 pm

Почнах опечаляващо буквално преведената като "Доброжелателните" Les Bienveillantes на Джонатан Лител. Вкратце: Лител е пребиваващ в Испания американец, написал на френски книга за нацистки офицер, която е спечелила наградата "Гонкур" и Голямата награда на френската академия. Още не мога да реша за себе си дали сравненията с "Война и мир" имат каквото и да е основание, но книгата определено оставя силно впечатление. Трудът, хвърлен по проучването на Втората световна война и планирането на романа, е епохален, но бледнее пред образността на Лител - отдавна не ми се беше случвало да попадна на книга, която ме кара да възкликна "Ха, знаех си, че извън фентъзи жанра има автори, от които Ериксон и Мартин се учат на натурализъм" или да се усмихна на апоплектичната реакция, която дадена сцена предизвиква сред литературните критици.

Но съм длъжен да предупредя - може би хора, които не са готови да прочетат 1000 страници за кръвосмешение, обсесия, анална пенетрация с клон, кланета, екзекуции, убийства и пр., би трябвало да си спестят въпросното заглавие. Сериозно. Ако трябваше да поставям възрастови ограничения и рейтинги, щях да кажа NC-17 for grown-ups или нещо такова.

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Thu Aug 13, 2009 1:57 pm

Сутринта шефа ми дойде със зареждането и ми тикна в ръцете едно въздебеличко томче с ехидна усмивка и думите "Ето това е от твоите приятели....."

Въпросното нещо е алманаха "Фантастика" 2008 на Човешката..... Не се сдържах и го прегледах.
Първи впечатления:
Като цяло композицията е точно като на списание, лесно се ориентирах и бързо намерих по-интересуващи ме теми. Моридин има страхотна статия за "Фонтанът", който бидейки ми на второ място сред любимите филми нямаше как да не спечели точки. Има още една две теми, които ми се сториха интересни като "научната фантастика" в класическата музика..... Уви, твърде слабо развита идея и по-скоро изпълнена като каталог, отколкото като статия. Не че имам право да искам повече, ама все пак надеждата.....
За публикуваните литературни произведения вътре мнение още нямам, а и не съм сигурен, че ще имам нерви (дано такива не ми и трябват де), за да ги изчета.....
Има още една-две интересни статии, обаче....

Това което разваля впечатлението ми от като цяло нелошата работа (при все донякъде личните мотиви):
Калин не е успял да се сдържи и да запази достойнство.... Струва ми се доста лицемерно във статия, насочена срещу критиката ;) да обявяваш на висок глас: "... на мен ми мина! Не искам да торя поредната махленска заяжданица (???????), щом мога да сътворя нещо друго, което ще топли мене....." И се започва естествено!!!! старата игра "да отговорим на критиката с цитати от обекта й". Jesus!

Корицата отново е епохи зад това, което трябва да бъде и е крайно нетърговска. Нейсе, преживява се.

Във всяка рубрика, която прегледах има ирелевантни изказвания и някои пропуски - пример: В незавършени сериали липсва "Свръхестествено"? ВТФ? При наличие на заглавието "Убежище" и "Бионичната жена", които са доста по-неизвестни.... Може би има причина, нямам представа, само отбелязвам какво ми вади очите.

Малко недомислен ми е вътрешния дизайн в крайните рубрики - тук таме няма картинки, и изведнъж биваш залян с цяли "фотоленти" и кратинни кентавъроскупчвания..... Освен това имената на рубриките, колкото и "оригинални" да са, не са...... съвсем на място. Бял яд, ала все пак.....

17 лева за 500 сраници не е много, но не е и малко. Сборникът съвсем спокойно можеше да бъде 15 лв...... Уви, това СЪЩО се отразява на продажбите..... (Ама съм печалбар, нали?)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Не коментираш статията за анимето, гледам...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Thu Aug 13, 2009 11:34 pm

Не съм я прочел още ;) Утре. Все пак като съм на работа се налага и да поработвам от време на време, колкото и да се опитвам да не го правя. :mrgreen:

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Fri Aug 14, 2009 10:41 pm

The Complete Poems of Dorothy Parker -удивителна е! :D
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Aug 16, 2009 2:29 pm

След прекъсване за известно време, когато прочетох: То, 1984, 451 по Фаренхахт, Прекрасният нов свят, Пътят, Студени играчки са звездите и продължението й, биолографията на Мейдън и Дюн ( егати комбото от страхотни книги :Д ), отново се насочвам към фентъзито с Колелото на времето ( което зарязах след първата книга, но вече си бях купил три от една промоция в Пингвините ), направо не ми се мисли какво ме чака... :[

User avatar
cordelia
Adept
Posts: 217
Joined: Sun Sep 28, 2008 2:42 pm

Post by cordelia » Sun Aug 16, 2009 4:57 pm

Flesh and spirit - Carol Berg. В началото съм и действието е малко мудно, но съм заинтригувана достатъчно от обещанието за разкриване на тайните на света. Пък и пристрастеността на Valen ми е интересна. Втората част -Breath and bone стои и чака.
The good face pain. But the great - they embrace it.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 16, 2009 5:08 pm

Профила на Теодор Стърджън от Емо в новия, 63-и брой (който още няма тема, затова пиша тук).

Чудесно написана статия, браво, Емо. Радвам се, че все повече хора осъзнават колко заслужени са похвалите към този човек (имахме и тема с един предговор на Любомир Николов за стила на англоезичните фантасти :wink: ).

Впечатляващото е, че в онази тема предговорът беше към първи том от разказите на Стърджън, които той е писал между 16 и 22-годишна възраст - и вече бяха чудесно оформени като стил и идеи, макар и като тематика да бяха повече О'Хенриево-житейски, а не толкова фантастични, поне в първия сборник. А преди преводача имаше хвалебствени предговори от Кларк, Бредбъри и Джийн Улф.

Едно уточнение само - като споменаваш ситуацията с Л. Рон Хабърд, щеше да е добре да добавиш, че въпросният впоследствие основава не какво да е, а сциентологията. Появата на тази... религия/секта/учение е особено показателна в припомнения от теб контекст.

Освен това ми се струва, че в Закона на Стърджън "боклук" е по-подходяща дума от "лайна".
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Xellos
Moderator
Posts: 20327
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 16, 2009 5:41 pm

ЕЕЕее Ицеееее.
Да беше поизчакал малко са, още дооправям и тествам html-ите на 63. Има сериозна причина официално да не сме пуснали тема за новия брой още.
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 16, 2009 5:42 pm

Xellos wrote:ЕЕЕее Ицеееее.
Да беше поизчакал малко са, още дооправям и тествам html-ите на 63. Има сериозна причина официално да не сме пуснали тема за новия брой още.
Ми аз си кликнах на линка и що да видя - нов брой. Да не очакваш да се въздържам докато пуснете тема, преди да прочета нещата вътре?! :P
Last edited by passer-by on Sun Aug 16, 2009 5:46 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Xellos
Moderator
Posts: 20327
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 16, 2009 5:46 pm

Ти си я фанал са докато я катера са с разни неработещи неща вероятно ;р. Ся ше ме караш да преглеждам на бързи обороти и да пускаме обява ;р
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 16, 2009 5:49 pm

Xellos wrote:Ти си я фанал са докато я катера са с разни неработещи неща вероятно ;р. Ся ше ме караш да преглеждам на бързи обороти и да пускаме обява ;р
Ами пардон за затруднението, ама откъде да знам в какво състояние е броят и на какъв етап от катеренето е? :P Виждам, че е пуснат в сайта - чета.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Xellos
Moderator
Posts: 20327
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 16, 2009 5:54 pm

Айде донакатерих и пуснах тема официално. ;р Have fun.
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 16, 2009 5:57 pm

Xellos wrote:Айде донакатерих и пуснах тема официално. ;р Have fun.
Като видях пространното обявяване, определено го хевнах фъна. :lol:
:wink: :P
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests