Неиздавано

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Interpreter
Forsaken

Post by Interpreter » Fri Sep 14, 2007 10:01 pm

Когато предадох Силвърбърг в издателството разбрах, че според друг, млад колега - анотатор, книгата звучала "архаично и безинтересно за младия читател". А я бях защитавал горещо и се случи така, че ми я дадоха за работа, но не това е важното. Моето скромно мнение е, че повечето sci-fi, което се пише в днешно време е доста повърхностно в сравнение с направеното в 70-те и 80-те. И тъй като съм един от хората, ангажирали се да се вдигне нивото на поредицата на "Бард", наистина ми е важно да прочета полезни мнения тук.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Sep 14, 2007 10:05 pm

Ако искаш мнения за Силвърбърг - нямам, не съм чел нищо, освен един еротичен разказ от него :oops:

За фантастиката от 70-те и 80-те години обаче подкрепям на сто процента. Бих включил и тази от 60-те. Съвременните неща, дори добрите сред тях, не могат да се мерят с онези времена, поне в по-голямата си част.

Определено мисля и че ИСФ има нужда от СЕРИОЗНО повдигане на нивото :(
And you can't dance with a devil on your back...

Matrim
Moderator

Post by Matrim » Fri Sep 14, 2007 10:18 pm

Ами да си призная "Тайнствата на Стената" на Силвърбърг съм я препрочитал сигурно половин дузина пъти като бях "млад читател", а "Време на Промени" съм чел поне два пъти пак по онова време. Не знам за коя негова книга иде реч, но подобна теза ми звучи твърде абсурдно. В смисъл звучи ми като "младежите днес са дебили и искат да четат нещо хептен простичко". Ако наистина Бард вярват, че е така защо просто не престанат да издават фантастика? И наистина, като се има предвид колко книги със статут на класики в жанра не са издадени, на мен поне ми е непонятно защо напоследък се набляга на книги издадени в последното десетилетие, ако може и петилетка.

Иначе сега чета The God Delusion на Richard Dawkins. Не е като да имам нужда да ме убеждавам да съм атеист, но човекът просто пише добре и прави за смях аргументите на креционисти и всякаква подобна фундаменталистка сволоч.
Last edited by Matrim on Fri Sep 14, 2007 10:19 pm, edited 1 time in total.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Morgana
Paragon

Post by Morgana » Fri Sep 14, 2007 10:18 pm

@Interpreter
Не знам какво мнение би намерил за полезно, но подкрепям Роланд на 100%. Като си преглеждам фантастиката, която ми е харесала много, забелязвам, че книгите са писани доста отдавна. Но да си призная, вече не чета редовно ИСФ точно защото съм разочарована от качеството на книгите от поредицата. Може и да съм пропуснала някоя хубава книга издавана напоследък.
От Силвърбърг и аз нищо не съм чела. :oops:
pulled out

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Sep 14, 2007 10:21 pm

А, и айде моля те да лобираш пред когото зависи да престанат да сменят имената на книгите на малоумия като Суперкомандос и Загадката на Марголия. Тва сай-фай читателите наистина не сме идиоти и прави АДСКИ скапано впечатление :roll:

Interpreter
Forsaken

Post by Interpreter » Fri Sep 14, 2007 10:24 pm

Roland wrote:Определено мисля и че ИСФ има нужда от СЕРИОЗНО повдигане на нивото :(
И аз. Макар че напоследък като че ли излязоха добри заглавия, "Краят на дъгата" примерно.
А тогава на sci-fi като че ли все още се гледаше като на сериозна литература, а не на пазарен етикет.
Ами давайте предложения, събираме отвсякъде :) Не че човек не може да събере разни класации из нета, но това е и подвеждащо понякога.

Interpreter
Forsaken

Post by Interpreter » Fri Sep 14, 2007 10:29 pm

Roland wrote:А, и айде моля те да лобираш пред когото зависи да престанат да сменят имената на книгите на малоумия като Суперкомандос и Загадката на Марголия. Тва сай-фай читателите наистина не сме идиоти и прави АДСКИ скапано впечатление :roll:
Ще опитам, Роланд, но се боя, че не точно аз съм човекът - това по-скоро е проблем на преводачо-редакторо-издателска креативност :lol: Влизам в същия кюп, уви :oops:

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Sep 14, 2007 10:31 pm

Е извинявам се, ама ако Altered Carbon е трудно за превеждане заглавие, то Seeker ОПРЕДЕЛЕН не е, хеле па с това обстойно обяснение в самата книга.

Както и да е, предложенията ми са болезнено очевидни - Филип Дик, някои от най-големите книги на когото още не са издадени. Джак Ванс, Хайнлайн, Улф, Майкъл Суонуик. Десетки са, то човек качествени и неиздавани сай-фай автори да иска...

Interpreter
Forsaken

Post by Interpreter » Fri Sep 14, 2007 10:47 pm

ОК, нека да отворим една тема тука, "Анотации", "Неиздавано" или нещо от сорта. Много хора тук четат неща в оригинал и разбират от материята. Мога да се ангажирам сериозно да препоръчам убедително защитени заглавия.

Xellos
Moderator

Post by Xellos » Fri Sep 14, 2007 10:51 pm

Мдам Б-пространство некво. Кого ли трябва да убием иначе за добрата идея и никвата реализация с "Пощоряване"?
If you have come to these pages for laughter, may you find it.
If you are here to be offended, may your ire rise and your blood boil.
If you seek an adventure, may this story sing you away to blissful escape.
If you need to test or confirm your beliefs, may you reach comfortable conclusions.
All books reveal perfection, by what they are or what they are not.
May you find that which you seek, in these pages or outside them.
May you find perfection, and know it by name.

Interpreter
Forsaken

Post by Interpreter » Fri Sep 14, 2007 11:10 pm

Защо да е Бе пространство, комшу? Тук бърникат много издатели, убеден съм, а идеята си виси. А който не го реализира добре го "пощоряваш", whatever that means :?

Xellos
Moderator

Post by Xellos » Fri Sep 14, 2007 11:14 pm

Хух, не си чел Пратчет ли? :shock: :shock: Визирах с тънка игра на думи за книжката, която се бави май вече втора година как е тръгнало. Going Postal и превода й Пощоряване. Препрочитам си я в момента щото оригинала ;)

ей тва е Б-пространство ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/L-space#L-space
If you have come to these pages for laughter, may you find it.
If you are here to be offended, may your ire rise and your blood boil.
If you seek an adventure, may this story sing you away to blissful escape.
If you need to test or confirm your beliefs, may you reach comfortable conclusions.
All books reveal perfection, by what they are or what they are not.
May you find that which you seek, in these pages or outside them.
May you find perfection, and know it by name.

Demandred
Moderator

Post by Demandred » Fri Sep 14, 2007 11:48 pm

Бре, получи се този път местенето на постовете както трябва. ;) някой ако има идея за по-добро име на темата да си казва.
Когато предадох Силвърбърг в издателството разбрах, че според друг, млад колега - анотатор, книгата звучала "архаично и безинтересно за младия читател".
Тотален абсурд, книгата е идеална за млади читатели. Не е архаична по никакъв начин, героите са млади хора, проблемите, с които се сблъскват, са такива, които вълнуват и сегашните им връстници, въобще това мнение е направо необяснимо за мен.

Иначе препоръки много. Прочетох във форума на Старлайтър, че от Джеймс Балард е издадена само една книга у нас, и то тази, която не е фантастика ("Империя на слънцето"). Чел съм две от неговите творби в оригинал - "High Rise" и "The Crystal World", и двете определено си заслужават издаването. Неслучайно Балард е признат на запад за един от класиците в жанра.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Sat Sep 15, 2007 12:26 am

Demandred wrote:Бре, получи се този път местенето на постовете както трябва. ;) някой ако има идея за по-добро име на темата да си казва.
Офтопик: Дем, и към теб - използвайте само "сплит", когато трябва да се местят в НОВА тема постовете, тоя сплит, който си го имаше от време оно. Сплит&муув е само когато ще местиш в съществуваща тема.
This is it. Ground zero.

Demandred
Moderator

Post by Demandred » Sat Sep 15, 2007 12:32 am

Така и направих, защото си спомних какво беше писал преди няколко дни в темата, която Симеон сплитна и се разбъркаха постовете.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!