Спилбърг - за и против

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!

Спилбърг - за и против

Перфектен е, икона, стойност, безценното ми!
16
42%
Харесват ми някои негови неща, но нищо особено, грубо е надценяван.
13
34%
Определено ме дразни, плитък и елементарен.
1
3%
Бе я да мре в кофите, изродът пустинен!
2
5%
Honestly, my lighthouse hurts за Спилбърг...
6
16%
 
Total votes: 38

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Спилбърг - за и против

Post by Roland » Tue Jan 20, 2004 12:57 pm

Мда, за мен той е абсолютно посредствен режисьор, овладял до съвършенство клишетата, които иска масовата публика. Няма негов филм, който да не е абсолютно компромисен и гънещ се около всички долнопробни желанийца на масовката. Не че няма филми, които ме кефят, напротив, даже са повечето. Обаче това не ми пречи да ме дразни безкрайно много с пошлия си комерсиализъм и да смятам, че култувият му статут е грубо незаслужен.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Tue Jan 20, 2004 2:05 pm

Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 3:09 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Jan 20, 2004 2:56 pm

Ако имаше опция: "Има много добри и стойностни филми, има средна хубост, а и има и лоши попадения" или нещо подобно, щях да гласувам за това.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 20, 2004 5:11 pm

Стойностни са си, да... Кои точно, след Индиана Джоунс и Извънземното, не са просто крайно ревливи и сантиментални мултимилионни и мултиефектни полуфабрикати?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Caliostro
Farmer
Posts: 62
Joined: Tue Jan 20, 2004 3:08 pm

Post by Caliostro » Tue Jan 20, 2004 5:29 pm

Еми какво да ви кажа.. абсолютно съм съгласен с Ролан..макар че тва за желанийцата на масовката много не го разбрах..
Абе префърцунен е много Спилбърг.. некои филми са много дълги! Ето например епизод 2 - въобще не ми стана ясно кой с кого беше и защо роботите порачани от сенатора, накрая се биха с неговата собствена армия.. както и да е.. иначе прави хубави филми...
По-добре късно, отколкото по-късно!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Jan 20, 2004 5:35 pm

Е, той Спилбърг не прави само Индиана Джоунс, въпреки че мене Инди принципно си ме радва, а дори и да оставим "Шиндлер" настрана (след тоя филм се сетиха, че е имало и такъв период и го удариха на индустрия да правят филми за Холокоста, но все не успяват да постигнат ефекта, който Спилбърг получи), не мога да не се сетя за "Виолетов цвят". Има си много добри филми човекът, има средно добри, има и лоши. Държа си на това мнение пък!Image
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 20, 2004 5:46 pm

Уви, Епизод 2 е на Лукас, не на Спилбърг. "Списъкът на Шиндлер" беше дълбоко трогателен и толкова. На границата със сълзлив, която всички останали негови филми от този тип прескачат. Принципно много ме зарадва "Хвани ме, ако можеш". Но под добър филм се разбира такъв, който да те впечатли с нещо, а не такъв, който ти е приятен и те оставя безразличен, както са всички на Спилбърг. Плъзгав ми е, движи се на повърхността без да се приближава до каквато и да било дълбочина. И е клише до клише.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Tue Jan 20, 2004 6:10 pm

Roland of Gilead wrote: .... Но под добър филм се разбира такъв, който да те впечатли с нещо,, а не такъв който ти е приятен и те оставя безразличен, както са всички на Спилбърг....
С първата част съм съгласен но все пак втората е лично мнение и не трябва да е така категорична. Вярно има доста залитания насам натам, но факта, че са те докоснали и не са те оставили безразличен само доказва, че той е много добър режисьор.
Мен лично много от филмите му ме оставят с горчилка на неудоблетворение най-вече по отношение на сценария и част от идеите.
Например хепиенда на A.I. според мен беше напълно излишен, особенно "любимите" му извънземни, но като се позамислих разбрах защо е, но въпреки това кофти чуството остана. По същия начин е и с Minority Report, Close Encounters. Единствено хепиенд-а на E.T. си беше на място ... :)
... да оставим "Шиндлер" настрана (след тоя филм се сетиха, че е имало и такъв период и го удариха на индустрия да правят филми за Холокоста, но все не успяват да постигнат ефекта, който Спилбърг получи) ...
А какво ще кажеш за "Животът е прекрасен"(Life is beutiful)?
И той ли не се доближава до Шиндлер?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Jan 20, 2004 6:23 pm

Не, не се. Ама хич. Хубав филм е, но просто гледната точка вътре е диаметрално различна. И Спилбърг е добър режисьор. Разбирам, че има различни хора с различни вкусове, но извинявай, Рол, Шиндлер е много неща, но сълзлив определено не е прилагателното, което му отива. Знам, че можеш да накачаиш безразборно количество неприятни епитети към него, но с това не можеш да промениш мнението ми, че това е един разтърсващ филм, човешки, реален и кошмарен. А "Изкуствен Интелект" е по-скоро Кубрик отколкото Спилбърг, той замисля филма като поклон към Кубрик, затова е толкова шизо на моменти.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Jan 20, 2004 7:59 pm

Всъщност не е много шизо и верно краят е бааати бозата. Имаше поне два шанса да свърши като хората тоя филм, ама не би...

Ениуей, и на мен ми трябва още една опция между първите две. Иначе и последната ми е вярна, де, my lighthouse hurts за който и да е режисьор всъщност...
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 20, 2004 8:50 pm

Крайно или не, доколкото е лично мнение и никого не карам да се съгласява...

Изкуствен интелект свърши крайно зле, с което омаза цялостното впечатление от филма. Специалният доклад пък за мен беше толкова специален, че от целия филм ми остана само транспортната им мрежа. И, Марф, мисли квото искаш, нали, аз да не съм ти опрял пистолет на челото?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Jan 20, 2004 9:40 pm

Избрах първия отговор :) Това не е истинското ми мнение, но пак нямаше среден между него и следващия. Защо така гласувах: Спилбърг има един филм, който за мен е шедьовър. Сериозно. Рядко някой филм толкова ми харесва. Не ме интересува какво е правил преди и след този филм, само заради него го уважавам. Гледала съм го десетина пъти, всеки път докосваше нещо у мен. Филмът е "Империя на слънцето", разбира се. Даже не ми се пище защо го харесвам. И колкото и да се е олял в "Специален доклад" или... хм, даже не мога да се сетя кои бяха другите... , Спилбърг си остава човекът, който е създал един от най-добрите филми (за мен).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Bragir

Post by Bragir » Tue Jan 20, 2004 9:54 pm

mdaa to anketkata si e tip "citadela" leko ma karai ;p dal sam parwia shot drugite se suxx, am w krajna smetka ima si i popadenia 4oweka ta kat cqlo moje da badat izwineni nqkoi bozawi komersii prosto kato ne se gledat.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 20, 2004 10:04 pm

Ми за мен основният му проблем е, че и попаденията влизат към главата "бозави комерсии"...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Jan 20, 2004 10:21 pm

Империята НЕ Е бозава комерсия и съм готова да се бия в нейна защита :)
Last edited by Ghibli on Tue Jan 20, 2004 10:27 pm, edited 1 time in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests