Коя книга ви е повлияла най-силно и защо?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon May 07, 2007 5:11 pm

Е, не бях чак толкова малък като четох Таксил, споко.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon May 07, 2007 5:27 pm

Миии, хич не ми е приятно да потъпча младежките ти примери, но ето ти малко информация!!! (Не знам защо, но отваря сумати поп-ъпс.) :roll: :wink:
В замяна, може ли да ми дадеш малко повече информация за Забавна Библия на Таксил??? :D Многo ще ми е интересно да я прочета!! :P
Last edited by BaYa on Mon May 07, 2007 6:07 pm, edited 1 time in total.
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
PrivateRaio
Misting
Posts: 342
Joined: Tue Jun 20, 2006 4:01 pm
Location: София

Post by PrivateRaio » Mon May 07, 2007 6:01 pm

Въпросният господин Лео прекарва около 10 години от живота си (дали не бяха повече) в манастир бълвайки хвалебствени произведения за папата и католицизма. След което изведнъж избухва, и почва да пише много яка сатира по темата и от любимец на папата става най голямия враг и бива отлъчен от църквата и прочее анатемосан. За съжаление ако не спра да рова във форума моя шев ще ме анатемоса и няма как да пусна целия предговор към книгата сканиран, защото днес на него (шефа) всички са му криви и цял ден ме дебне да се заяде с мен.:(

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon May 07, 2007 6:06 pm

Умната с шефа.

Таксил прави всичко това просто за да получи пълен достъп до "документите". И после удря врага отвътре. 8-) Красота. Хубав филм би излязъл.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon May 07, 2007 6:07 pm

Бая - ето един откъс от "Забавна Библия" - http://www.meridian27.com/Mer27/Vol7/f5.htm
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon May 07, 2007 6:32 pm

Хиляди благодарности, Мат! Намерих си я на френски, което е прекрасно. Но си запазих и откъсчето на български което даде! :D

Шейхири, това опростяване на историята хич не е за препоръчване в случая!!! За повече информация търсете латинският правопис - Leo Taxil или Gabriel Jogand Pagés; белгиец! Леко казано, доста е впечатляващ живота му де!!
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon May 07, 2007 7:18 pm

А, разбира се, че е само поглед към ситуацията - просто най-интересният и логичен за мен. Нямам рисърчвана информация, спомените ми са още от четенето на Забавната Библия като малък.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6474
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat May 12, 2007 8:30 pm

Гледам, тук до скоро е бил дискутиран Карл Май. И неговата християнска пропаганда. Аз, бидейки прочел само "Винету", "Рио Де Ла Плата" и някаква книга за Сюркуф(май се казваше "Капитанът на корсарите"), трудно мога да кажа нещо за християнската пропаганда, но нещото, което ме подразни в индианските му книги, беше, че почти всеки бял положителен герой беше немец. Олд Шетърхенд - немец, Сам Хокинс - немец, Олд Файерхенд - немец, учителят на Винету - немец.

Гледам, някой се е подразнил от прекалено дългите описания - май беше Yan, ако не е, моля за извинение. На него бих препоръчал да почете малко Джеймс Фенимор Купър - в "Последният мохикан" описанията заемаха половината книга, а отделно от това имаше и доста страници допълнителни обяснения.

Салгари ме дразнеше. Много прикючение имаше в книгите му, само дето въобще го нямаше. В смисъл, въпреки всичките събития, които се описват, не успях да почувствам приключението. Като да ти изнесат лекция за балета без да ти го покажат, нещо подобно беше.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Sat May 12, 2007 8:48 pm

Ами то си е нормално почти всеки положителен бледолик при Карл Май да е немец. Все пак самият той е такъв. Няма да седне да възхвалява англичаните или французите, я.
За християнската пропаганда много, много не съм съгласна, но на места инфантилизмът си е пълен. А непрестанното прехласване пред образа на Винету си е направо подозрително. Но пък това си е Карл Май и не бих се отказала от него по никакви причини. Мил детски спомен ми е.
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6474
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat May 12, 2007 9:43 pm

Ами можеше и някоя друга народност да е представена като положителна все пак. Твърде шовинистично звучи по този начин. Иначе и на "Винету", и на останалите му книги, които съм чел, съм се радвал изключително много.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Sat May 12, 2007 10:23 pm

Я се стегнете, това са книги "които човек трябва да прочете като юноша". Абсолютно нормално е героите да са идеализирани и книгите да са на моменти наивни.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon May 14, 2007 1:53 pm

Пък моят мил детски спомен (освен Господ Бог, Джери Даръл) си е Салгари пък! Та като гледам има за всички вкусове! Наивноста не съм я възприемала като такава. Но и аз ги четях доста малка всички тези книги. Нахвърлих им се още към 6-7те. Но шовинизмът и пропагандата на някакви си идеи определено ги надушвах!
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon May 14, 2007 2:39 pm

Лео Таксил е класика. Прочетох го като бях на 8 и си го препрочитам средно веднъж на 2 години оттогава. Абе въобще при мен с книгите като малък се получи голямо мазало. Първата книга прочетена от мен беше Фараон на Прус. На 7 години май. 2та Пипи. Номер 3 - старогръцките митове и легенди. След това какво ли не... По забавно се получи когато бях на 9 и си бях взел всичките излезнали дотогава от серията на Лустбадер "Нинджа". Лошото е, че и баща след това ги прочете ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 14, 2007 3:04 pm

По забавно се получи когато бях на 9 и си бях взел всичките излезнали дотогава от серията на Лустбадер "Нинджа". Лошото е, че и баща след това ги прочете ...
:D :D :D
Просто култова историйка. И какво стана все пак после? ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon May 14, 2007 6:10 pm

Бъзикаха ме на всеослушание до около 16 годишна възраст, а когато се седнеше на маса се разправяше какви ги чел Даниел :) Сега нали на 9 като си асоциираш нинджа с въпросните костенурки. А то какво се оказало, че има вътре.

Добре че ги изгорих навреме преди и майка ми да ги докопа.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests