Коя книга ви е повлияла най-силно и защо?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lord Annorion
Scholar
Posts: 119
Joined: Mon Sep 04, 2006 9:17 am

Post by Lord Annorion » Sun Apr 22, 2007 7:38 pm

the terminator boy wrote:WarCraft
И на мен ми повлия тази поредица. След нея избягвам подобни книги. А и така всяка следваща книга е шедъовър. ;)

Аз лично започнах да чета по-редовно след "Том Сойер" и "Конникът без глава" на Майн Рид. Но определено ВнП засега ми е повлияла най-много ако изобщо може да се каже, че има такива книга на този етап.
Sig by me

Light thinks it travels faster than anything, but it is wrong. No matter how fast light travels, it always finds the darkness has got there first, and is waiting for it.

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Mon Apr 23, 2007 2:06 pm

В началото бе "Тил Уленшпигел" на Шарл дьо Костер - това е една от онези книги, които ти отварят очите за разни неща. Като другото лице на религията например. И нещата, заради които наистина си заслужава да живееш.
"Да убиеш присмехулник" - с тази книга дадох шанс на съвременната американска проза. И не съжалявам.
"Дюн" на Хърбърт - заради тази книга излязох от Класическата гимназия с дипломна работа, посветена на арабската експанзия през първата половина на 7-ми век. Може да изглеждам малко луда отстрани, но до момента май няма друго литературно произведение, което да ми е повлияло толкова силно. Най-малкото молитвата против страх действа безотказно :wink:
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

User avatar
Gallean
Scholar
Posts: 128
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:45 am

Post by Gallean » Mon Apr 23, 2007 3:41 pm

Илияда е първата книга, която прочетох и тази, която ми е оформила ранните детски идеали и по-късните такива :) При всяка възможност препрочитам всякакви версии и всеки път ме обзема въодушевение (подскачам насам-натам, представяйки си, че съм Диомед, раняващ Арес, а скоро ставам пълнолетен)... Много силна книга, с много, силни и дълбоки личности, действие, чувства и тн.

User avatar
Sm00th
Farmer
Posts: 54
Joined: Sun Apr 22, 2007 4:55 pm
Location: Capitolia

Post by Sm00th » Mon Apr 23, 2007 5:32 pm

Да кажа че някоя книга ми е повлияла сериозно или е била повратна точка в живота ми , не мога.......но Граф Монте Кристо, 3'та Мускетари (10 и 20 години по-късно) абе общо взето А.Дюма ме запали по четенето (и то в ранния детски период когато единственото което исках е да отида и да си похарча паричките за Мортал Комбат 1 в близкото гаражче) ;)

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6476
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Apr 24, 2007 9:08 pm

shayhiri wrote:Станек променя дефинитивно. Доколкото след него вече всичко ти се вижда толкова по-хубаво. :D Кяр отвсякъде. (Ян... :lol: )

Иначе Толкин (като отдаденост) и късен Пратчет (като интелект).

Единствена книга... още не е излязла. Приказки за господаря Ли (Бари Хюгарт) и Една нощ през самотния октомври (Зелазни) са близо, обаче.

Поне при мен филмите като че ли бяха по-важни. :D
"Истории на господаря Ли" къртят... Поне първите две, де, третата не съм я виждал никъде.

А иначе, първият художествен роман, който прочетох, беше "Властелинът на пръстените" - преди мнооого, много отдавна. Бях на приблизително осем годинки, прочел разни книжки от сорта на "Птиците на Балканския полуостров"(и тази книга оказа голямо влияние върху развитието ми като личност). Иначе, обожавам историите от Света на Диска, което си е нормално. "Шогун" ме попромени твърде сериозно, "Хрониките на Амбър" също, "Ръкописът на Чансълър" на Робърт Лъдлъм е може би най-великият трилър, който съм чел(макар че не съм чел много от този жанр, де), и по този повод напълно си заслужава споменаването... "Хамлет". Сериозно. "Граф Монте Кристо" също. "Робинзон Крузо" също - тая книга изобщо не ми харесва. Честно, чудя се за какъв дявол я учихме в училище - та Даниел Дефо я е написал, за да си покрие дълговете с хонорара, а не с цел да създаде нещо красиво...

Бе, не са това, ама за момента за друго не се сещам...

Обаче гледайте какъв хаотичен пост стана...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Wed Apr 25, 2007 10:41 am

Джери Даръл пропуснах.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
PrivateRaio
Misting
Posts: 342
Joined: Tue Jun 20, 2006 4:01 pm
Location: София

Post by PrivateRaio » Wed Apr 25, 2007 1:12 pm

и аз, за което съжалявам. И Бернхард Гжимек за всичките му книги за Африка, които дълго време ме караха да искам да ставам зоолог. И "лъвицата Елза" и всички книги на г-жа Адамс. ако не се лъжа така се казваше жената.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Wed Apr 25, 2007 1:24 pm

Продължавам да се сещам и да се допълвам.
Автобиографията на Бранислав Нушич - формирала ми е чувството за хумор дет се вика.
"Четиримата танкисти и кучето" и продължението й, което не помня как се казваше.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Wed Apr 25, 2007 3:12 pm

PrivateRaio wrote:И "лъвицата Елза" и всички книги на г-жа Адамс. ако не се лъжа така се казваше жената.
Джой Адамсон! :P
Убиха я бракониери, както Дайан Фоси, края на 90-те години в Афкрика! :evil: Имаше и други прекрасни книги освен Лъвицата Елза!!! :P А Джералд Даръл е невероятен феномен и в моят живот!!! :P Обожавам го!!!
:mrgreen:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

dogmeat
Smallfolk
Posts: 8
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:29 pm

Post by dogmeat » Sat Apr 28, 2007 2:44 am

Благодаря ви много за темата! Навежда на много спомени от миналото и кара човек да си направи равносметка за някои неща. Пък и като се замисля колко книги съм прочел се чувствам някак умен :mrgreen:

Приключенската литература на Салгари, която намирам за доста по-добра от тази на Май, ми показа защо е хубаво да си бахти пича 8-) Особена заслуга има "Последната битка на Сандокан"
Навлизайки в пубертета "Пътят на Икар" на Любен Дилов (баща естествено) и "Облакът на Магелан" на Лем ми показаха, че не само аз съм замечтан пън, имащ проблеми с разбирането на света и хората населяващи го :>

Трилогията за Спрол на Гибсън, хуманистична литература... в много особен период ми попадна.

Поредицата за "Дюн". Ей тва направо ми еба майката. Благодарим ти Франк, че се погуби за нас.

И много други знайни и незнайни шедьоври на войните на перото :>


P.S. В момента чета "Алхимикът", пък да видим докъде ще я докараме с малкия овчерин :>

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6476
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Apr 28, 2007 12:16 pm

dogmeat wrote:Приключенската литература на Салгари, която намирам за доста по-добра от тази на Май
Аз пък не. :twisted: :twisted: :twisted:
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Mon May 07, 2007 9:17 am

Май е доста по-добър от Салгари,както и от Рид :twisted:
Image

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6947
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Mon May 07, 2007 10:02 am

herairness wrote:Май е доста по-добър от Салгари,както и от Рид :twisted:
По-добър в смисъл пълен с досадни и безсмислени описания от по 5-7 страници във всяка глава... :twisted:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon May 07, 2007 10:49 am

Ми не. Просто много по-интересен и с човечни истории :mrgreen:

Спрямо Салгари де. Рид си има други достойнства, в частност пише за други територии и има по-завършени сюжети.
This is it. Ground zero.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Mon May 07, 2007 10:53 am

Съгласен съм с Моридин. Наистина голяма част от историите на Май са еднотипни, но доста повече "влизаш" в неговите книги според мен. За описанията - който се кефи на описания ще му харесат много, който не се кефи - да скипва.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest