Абсурдистан, един бе ти достоен зарад тях!

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9062
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Nov 25, 2006 8:25 pm

Марфи - има нужда от кадърни технически кадри навсякъде.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11251
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Nov 25, 2006 8:32 pm

Не съм твърдяла никога противното, просто няма как с лека ръка да се каже кои факултети "заслужават" и кои не. А че от свестни кадри винаги има нужда - ми то, като погледнеш, май няма нужда от хрантутници, които дето са специалисти само по семейна линия. А е бъкано с тях, деба.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Sat Nov 25, 2006 8:41 pm

Амелия wrote:
Ambartanen wrote: Искаш да ми кажеш, че децата от провинцията има същия шанс да се справи добре на труден изпит като "гъзарчетата", чиито родители са пръснали няколко хиляди лева за частни уроци и е учило в много по-сериозна гимназия? След като тези пари така или иначе ще се дават не е ли далеч по-добре да отидат в университета, отколкото при учителите, които нарочно не преподават добре в училище, за да си намерят хора за частните уроци?

Всъщност да, точно това искам да кажа. Щото през живота си не съм взимала уроци, за да вляза където и да е - карала съм само на самоподготовка и много добре съм се справяла. Химията е точна наука - взимаш си учебника, научаваш си материала, решаваш си задачите и теста и толкова. Не е литература или история, че да се налага да се учиш да развиваш теми и прочее. Аз имах много колеги от провинцията, някои от които се справяха блестящо, независимо от това, че не са учили в София преди това. Някои от хората даже бяха влязли с олимпиада - изобщо, който иска да учи си учи, независимо от това от коя провинция идва.
А на хора като теб тогава какво им пречи новата система? Точно такива хора получават стипендии и за тях няма да има голяма разлика между сегашната ситуация и тази с по-високите такси. Прецакани от системата остават само хората, които имат еднакво желание да учат и същите способности като някой по-богат от тях, но не и същите финансови възможности. Само че същите тези хора са прецакани и в момента, точно защото този, който е по-богат може да си позволи по-добро обучение (да, то може да не е задължително, но пък е предимство). Всъщност ако се въведат едни безлихвени студентски заеми за плащането на таксата тези хора ще са по-добре по новата система.
Амелия wrote:Кво значи "факултет, който си заслужава"?
Какво значи ли? Ами такъв, който обучава хора, от които има нужда (т.е. които след това работодателите искат, защото са завършили точно това). Иначе примера ми явно е грешен, аз бях останал с впечатлението, че от целия факултет само десет студента на година започват да си работят по специалността след като завършат.

Не съм достатъчно добре запознат със ситуацията, но със сигурност знам, че има факултети, които обучават много студенти, които после не си работят по специалността. Точно това е ненужно. Идеята е някой така да разпредели стипендиите, че да има достатъчно хора в нужните професии, пък който иска да стане журналист (отново не знам дали е такава ситуацията, само предполагам) при положение, че вече има 500 журналисти, дето не могат да си намерят работа... ами той ще трябва да си плаща.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sat Nov 25, 2006 10:29 pm

Нереално ниските такси за всички са възможно най-ефективното решение на проблема да се осигури възможност за висше образование на всички, които са достатъчно умни и усърдни, дори и да нямат пари. Защото по този начин повечето от даваните от държавата пари за университете отиват за субсидиране на студенти, които или нямат нужда от това, защото са богати, или пък не го заслужават, защото са влезнали, за да отбият номера.
Къде по-добре ще е да се въведе платено обучение за примерно 50% от местата (като тази цифра варира по специалности). Или да се развие системата за студентски нисколихвени заеми. Или да се увеличат многократно стипендиите паралелно с таксите. Все варианти, които за мен са по-добри от сегашната система, в която в общия случай не плащаш почти нищо, но и почти нищо не получаваш.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Nov 25, 2006 11:33 pm

Вкратце казано, Рол, Амелия и всички, които писаха тук - идеи и решения имаме колкото си щем. Щекотливият въпрос е как да ги набием в главите на хората, които ги вземат (решенията), та системата да е по-честна и ефективна за всички.

Гаден въпрос, ъ? Тоя МРЕДЖАН, дето ми сивее в подписа, е един възможен уред за въздействие (вкарване на идеи в действие ;))... само дето ще трябва да се впрегнат много повече хора от скромните 60, които са се записали там. И да въздействат ли, въздействат.

Писането тук е само първата крачка... да?
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19290
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Nov 26, 2006 12:28 am

Хм, темата е доста интересна и със сигурност никак еднозначна.

По въпроса с таксите съм на мнението на Мат - пределно ясно е, че по естествен път таксите биха се вдигнали само там, където за съответната образователна институция има смисъл от това. Няма да е ХФ, който ще си вдигне таксите, при положение, че това ще спре съвсем притока на студенти. Ще се вдигнат таксите там, където студентите могат да се пресеят, като с таксите от богатите бягащи от казарма (то такива вече няма да има ениуей) да се плащат стипеднии на бедните и умните.

Разбира се, може да изглежда малко некоректно парите от повишените такси за право да отиват за поддръжка на лабораториите в биологическия, ОБАЧЕ всъщност по този начин правим биологическите специалности по-привлекателни за студенти, притокът на пари там се качва и нещата се уравновесяват. Факт е, че научните специалности гълтат най-много пари за база, а са най-нерентабилни, но именно едно внимателно калибриране и добро менажиране на постъпващите в университета средства, би могло да промени баланса в дългосрочен план. Защото пари в момента няма. Хрис, ти като преподавател в ХФ, не намираш ли, че парите, с които факултетът разполага брутално не стигат? Нещо с начина на финансиране наистина трябва да се промени, дори да не е в такива стряскащи мащаби.

Не забравяйте и че това все пак е просто вестникарско заглавие. Някой нетвърде дочул и доучил журналист хванал, че сметнал колко ЕВЕНТУАЛНО биха могли да скочат таксите. Без никой реално да е изразил публично някакво намерение това да става.

Не съм финансист, не мога да се ангажирам със стопроцентово мнение коя стратегия би решила явните финансови проблеми на университетите, каквито наистина има. Факт е, че в НБУ високите такси дават ВИДИМО ДОБЪР резултат, факт е също и че сериозна наука там, поне засега, не се е развила.

Мога обаче да се ангажирам стопроцентово с мнението, че концепцията (която бтв е доста често срещана из тоя форум), че висшето образование за всички било няква видите ли идиотщина, че нормалните хора работели, а не учели и това било комунистическа приумица - за мен, с риск да прозвуча грубо, е концепция абсолютно налудничава. Не знам как да го кажа на по-прост език, ама умните хора правят държавата да работи. Висшето образование не просто не е излишно, ами е абсолютно нужно. Държавата е ДЛЪЖНА да прави всичко възможно за да изкарва МАКСИМАЛНО количество истински специалисти.

Разбира се, за държавата това не винаги е посилно. Защото е физически неспособна. Защото се управлява некадърно. От хора, които не са слушали внимателно в университета.

НО дори приемайки, че с настоящите финансови възможности на правителствените институции осигуряването на работеща система за висшето образование е дори теоретически невъзможно, то пак не разбирам как може да се защитава мнението, че висшето образование е излишно, че не трябва всеки да е висшист и т.н. Напротив, трябва. Тези, които нямат интелектуалния потенциал, трябва да го развият. Нали за това се борим като биологичен вид, баси. Тези, които имат интереси извън предлаганото в университетите, трябва на свой ред да имат възможност да се специализират в тях. Хората трябва да стават все по-умни. И толкоз.

И да, знам лафа, че в университета не те учат на нищо и т.н. Това са дивотии. Ако човек иска да учи, ще се научи. Цаката е да го накараш да иска. Това твърдо го вярвам и моят опит като студент (нямам предвид себе си, а наблюденията над колегите ми) го потвърждава на сто процента. За това трябва да се бори системата, стига веднъж да си стъпи на краката.
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Nov 26, 2006 12:47 am

Между тезите "Висшето образование е излишно" "Не всеки трябва да е висшист" има огромна разлика. Първата е очевидна глупост, второто пък за мен е безспорна истина. Голяма част от хората просто нямат нито интелект, нито интерес, нито необходимост да се занимават с това. Пък и има много други начини хората да си развиват интелектуалния потенциал.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19290
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Nov 26, 2006 12:51 am

Мм добре, какво точно изобщо означава "висше образование". Означава специализиране в дадена област над средното образование, което на теория покрива необходимия минимум, за да имаш някаква идея в какъв свят живееш.

Отричаш ли, че "специализиран в дадена област" е тъкмо типът човек, който работи, работи добре, произвежда и развива КАКВОТО И ДА Е в държавата - ей така принципно?

Разбира се, може да не искаш да си специализиран в една област... ТОГАВА УЧИШ ПЕТ ВИСШИ ОБРАЗОВАНИЯ И РАЗВИВАШ ПЕТ ОБЛАСТИ, МЪРЗЕЛ С МЪРЗЕЛ!!!! :twisted:
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Nov 26, 2006 1:01 am

За твърде много професии средното специално образование е съвсем достатъчно. Не виждам примерно ако някой го влече да става стругар или автомонтьор защо му е висше. И още една камара други професии.

Спокойно може един човек да работи успешно и да се е развил интелектуално и без висше. Примери бол, що милиардери има такива да речем. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19290
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Nov 26, 2006 1:14 am

Ами автомонтьор със сигурност би разбирал доста повече от професията си, или най-малкото нямаше да кара на толкова яко емпиричния принцип, на който карат доста автомонтьори, ако беше минал през висше. И за стругар го намирам полезно, както и за фотограф или готвач. Има доста неща, които да се научат във всяка подобна професия.

Окей, за чистач или келнер сигурно не ти трябва висше. Факт е, че колкото и да е достъпно висшето, все ще има хора без капацитет за него, които могат да запълнят въпросните социално-пазарни ниши, докато общият интелектуален потенциал на човечеството не се вдигне достатъчно (чрез висшисти :twisted: ), така че науката да елиминира нуждата от чистачи и келнери.

За келнерките не знам. Те нека останат :oops:
Спокойно може един човек да работи успешно и да се е развил интелектуално и без висше
Верно си е. Но аз и не защитавам подобна теза. Тук си говорим за масите, не за одухотворените единици.

Милиардерите не се броят. Те са прогнили представители на империализма ениуей. Нищо не са развили.
Last edited by Moridin on Sun Nov 26, 2006 1:16 am, edited 1 time in total.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Nov 26, 2006 1:16 am

Demandred wrote:Примери бол, що милиардери има такива да речем. ;)
Особено в България. колко жалко, че свършват млади в канавката.
А висшето е нужно за всеки, който иска да поддържа висок жизнен стандарт и да направи кариера. Защото средното образование рано или късно ти слага таван. Хората затова ходят да учат и да надграждат със специализации и прочее.
Между другото Мор, ако унито почне да се храни основно от студентите си, значи силно сме го закършили. Да, пари няма. Или по-точно, пари има, но отиват на неправилното място. Държавата трябва да има грижата да финансира образователните си институции - по цял свят е така, деба! Отделя се еди какъв си процент от брутния вътрешен продукт за образование. Никой не е седнал да чака студенцията да го издържа. Парите от таксите са само част от цялото.

ПП. От известно време насам ми се ще да се направи една акредитация на БАН и да бъдат уволнени стотиците отвратителни паразити, гниещи от бездействие и лапащи държавните парици. Ако оставят там само хората, които наистина работят (около 15%) и пренасочат парите към държавните ВУЗ-ове, ситуацията ще се подобри леко. Ех, мечти...
Last edited by Amelia on Sun Nov 26, 2006 1:23 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19290
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Nov 26, 2006 1:19 am

Ами Хрис, проблемът е, че СМЕ го силно закършили :)

За БАН подкрепям сто процента. Тоеа е абсолютна дупка за пари. В смисъл баща ми работи там и не мога да кажа, че не вършат работа в неговия институт, но тая работа определено може да се свърши доста по-компактно за по-малко време и за по-малко пари, а при това да се върши работа в БАН е както казваш по-скоро изключение.

Верно си е, доста е унизително да се закрива държавната научна институция, ама като толкова си може, хак й е, с мързел никой не е успял особено (освен милиардерите на Дем).

За последно си спомням да съм чувал за постижение на български учени в някакво научнопопулярно филмче от средата на 90-те. Да, знам, че преувеличавам, ама не съм далеч.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5282
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Nov 26, 2006 2:06 am

Висшето образование не просто не е излишно, ами е абсолютно нужно. Държавата е ДЛЪЖНА да прави всичко възможно за да изкарва МАКСИМАЛНО количество истински специалисти.
И каква е файдата за държавата ако имаме примерно повече прависти на глава от населението отколкото в Америка и 70% от тях стоят без работа или работят не по специалността си? Държавата трябва да подобри КАЧЕСТВОТО на образованието, не да се стреми да накара всеки да стане висшист. С други думи, трябваше да напишеш "истински" с главни букви, а не максимално. :)
И за стругар го намирам полезно
:lol: Достатъчно полезно, че да оправдае години учене за висше? Дай да не се лъжем, а? Още малко ще кажеш, че и футболистите, продавачите в магазините и кондукторите в градския транспорт не е лошо да са с висше.
Тези, които нямат интелектуалния потенциал, трябва да го развият. Нали за това се борим като биологичен вид, баси. Тези, които имат интереси извън предлаганото в университетите, трябва на свой ред да имат възможност да се специализират в тях. Хората трябва да стават все по-умни. И толкоз.
Е, стига с мечтите и бляновете, де. Колко хора записват висше, за да си развиват интелектуалния потенциал, а не за да имат по-хубава работа в бъдеще? Едното не пречи на другото, но е ясно кое е приоритет. Че то ако става за въпрос има университети като ТУ където като нищо могат да ти намалят интелекта, ако не внимаваш много. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Nov 26, 2006 9:26 am

*чета и се усмихвам, и тихичко ръкопляскам на Матрим*

Интересно ми е какво ще ти отговорят сега...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20431
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Nov 26, 2006 9:38 am

Калине, ти немаш ли си нещо по-интересно за правене ;ррр

Е са ако тръгнем да режем гнилото и да разфърляме по специалности кое има нужда и кое не от висше край нема да има. Секи си гледа интереса. тва е.

Жоро за човек дет е обезет от духа на Науката, да не кажа направо тежка обесесия за Учене го разбирам напълно :P . Са очевадно е, че всичко зависи от къде тръгваш, семейство и прочее и изградени некви вече лични интереси и умения, които биха довели до мечтата за една хартиена книжка дет пише отпред Диплома. А дали ще ти свърши работа после - пак зависи. Обаче да не можеш да просперираш извън тясно специализирана област защото я нямаш вече е малко гнило при нивото в момента на обучение. Половината колеги завършващи за IT специалисти не могат да напишат една страничка на Wоrd примерно, обаче ВСИЧКИ минават стига да поседиш евентуално на лекции и да попрепишеш малко. За програмата и експериментите със студенти да не говорим, навсякъде са перверзий като да търси Учебен отдел 6 месеца някой преподавател да дойде да си изпита студентите или.

Виж Учебния Отдел(ТМ) е нещото което трябва първо да бъде изправено пред стената когато почне Революцията. Без цигара.
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 2 guests