David Gemmel

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

David Gemmel

Post by Random » Sat Mar 20, 2004 8:09 pm

Какво мислите за Дейвид? Моето скромно мнение е, че това е един от майсторите на фентъзи, които най-добре се поместват в жанра, избягвайки излишната претенциозност на много други автори. Пише простичко, увлекателно, героите са максимално изпипани в границите на малкия обем на книгите, а стилът е помитащ. Не съм чел Салваторе в оригинал, за да направя добро сравнение, но мисля, че Гемел е доста по-добър в лекото и неангажиращо фентъзи. Все още си спомням прекрасното изживяване, което ми достави прочитането на Legend. Като че ли фентъзи трябва да се пише точно така, защото са адски малко авторите, които се справят достойно с комплексираните и завързани истории. БТВ, някой да е чел последната книга, неиздадена в бг, книга от Камъните на силата?

А, и един въпрос извън темата, че не искам да разводнявам форума: Чел ли е някой неиздадените книги на Гай Гавриел Кай? Ако да, ще се радвам на мнения, че се чудя дали да не взема нещо на англ.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Mar 20, 2004 8:25 pm

Ами навремето бях прочел две много добри книжки на Гемел (едната дренайска, другата - "Echoes of a great song") и втората беше изключително правилна и наистина ми хареса яко. Да, определено доколкото е як тоя тип фентъзи, Гемел го изпълва отсякъде според мене :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6947
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sat Mar 20, 2004 8:35 pm

Чел съм я последната от Камъните, не е лоша:) Всъщност съм чел и имам почти всичко на Гемел на английски. По мое скромно мнение е най-добрия иде ли реч за героично фентъзи.

Обезателно си намери Rigante четирилогията - много правилна поредица.

А за Гай Гавриел Кей - каквото и да вземеш няма а сбъркаш - но Рол е по-капацитет в тая област от мене :D
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 21, 2004 10:39 am

Мда, Рол е зъл мързел, който има целия Кай в оригинал и не е чел нищо, освен Фионавар, от която обаче е възхитително запленен.

Иначе на мен честно казано "Paths of Darkness" поредицата на Салваторе повече ми харесва от двете дренайки на Гемел, които съм чел (Legend & King beyond the gate), пък за почти недоразумителните първи две книги от Сибстраси да не говорим (тях щото в превод, нали...). Което не пречи Гемел да ме радва максимално. В общи линии в тоя тип неангажиращо фентъзи двамата с Роб (говорим за късно-forgotten realms-кия Роб, да е ясно) нямат конкуренция :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
celibat
Merchant
Posts: 84
Joined: Fri Jan 16, 2004 8:54 pm
Location: Land of dreams

Post by celibat » Wed Mar 24, 2004 3:44 pm

Az sashto sam mnogo zariben ot Gemmell. Dori si svalih poredicata Lion of Macedonia i do niakolko dni shte iziam parvata knijka. Super iako kefi. Samo deto ot tova PC me boliat zdravo o4ite na drugia den, ama niama na4in:)))
"Не знам дали се пропих, защото жена ми ме напусна, или жена ми ме напусна, защото се пропих",
Ben,
Leaving Las Vegas

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue Apr 06, 2004 7:00 pm

Vnimavai s ochite, ne se smeniat lesno.A inache.Ako iskate me ubiite ama moeto mnenie e....na purvo miasto bazirano samo na tia knigi deto izliazoha v Bulgaria.Sirech za kamunite na silata dvete tomcheta.Znachi...ne mi e iasno za kakvo nezaangajirashto fentuzi stava duma?Purvata kniga e mnogo dobra.Malko me drazniat interpretaciite vurhu poznati temi....hm....btw imam predvid Poslednia mech na silata i tam kakvoto oshte beshe v toia tom (mamka mu vinagi zariazvam detailite).Ta znachi.Knigata me nakara da se zamislia.I osven tova si beshe napisana uvlekatelno.A atmosferata si e unikalna (moje bi nai vajnoto).Vtorata...be mai Gemel prekali.Tvurde mnogo filosofia...i tvurde malko ubeditelnost.Prosto neshtata ne izglejdaha....Bih kazal realni ama shte me biete.Taka che ne izglejdaha vuzmojni...dori i niakude tam.....
A te bi triabvalo da izglejdat za da poviarvame v tiah nali?V protiven sluchai niama da go izlujem ^^ .......

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Tue Apr 06, 2004 9:52 pm

Джайм, ми незаангажиращо си е точно. Не е като да четеш по 10 тома, всички навързани един за друг и, докато чакаш поредната част, да забравиш кой герой какъв е бил и тям подобни. На Гемел съм чел още и няколко книжки от Дренаи, които са далеч по-добри от издадените в бг. Поредицата пак е един кашон с книги, но пък погат да се четат самостоятелно без никакви проблеми.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 07, 2004 9:24 am

Не просто могат, а са си самостоятелни. Само светът е един. Е, има там един-двама героя, дето сеп овтарят, но... Бе Ян да каже.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Apr 07, 2004 11:15 am

ХМ...Значи за да е заангажираща една книга трябва да е 20 тома навързани и да ти се налага да ги четеш поред?
странно....
не съм съгласен.ангажиращо е нещо което те кара да мислиш.нещо което те .... променя....
нещо което те тормози......

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 07, 2004 11:20 am

Което е чудесно, но от друга страна това няма нищо общо с Гемел...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Apr 07, 2004 4:29 pm

Защо?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 07, 2004 5:03 pm

Това вече не е чудесно, а е спам :р
Ениуей, защото какво общо има обобщаващото ти мнение за сериозната литература с темичката за Гемел? Не че нещо против мнението ти, просто коментирам, че няма връзка ;) И пак поразгледай речника за думичката "заангажиращо" ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Apr 07, 2004 8:34 pm

Ок. Няма да се бием. Е разбира се ако искаш може да излезем навън и да се плюем голи до кръста като мъже....
За мен Деивид Гемел беше заангажиращ. Речника не съм го гледал така че може и да греша за думичката. Ама мисля че разбираш какво имам предвид. Не мисля че има смисъл да навлизам в някакъв сложен литературен анализ на творенията на Гемел. А и да навляза едва ли ще се справя много добре. Просто една негова книга се е запечатала в съзнанието ми и ме е променила. Поне мъничко. Накарала ме е да се замисля. Не знам защо се е получило така. Може нещо да не съм нормален. А и всички знаят как бабичките въздишат по сапунените сериали... Ама все пак ти каза че било важно единствено личното мнение. И...
Изписах всичките тя глупости само за да ти задам един въпрос. Какво е стойностна литература?
За теб. ^^

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Apr 07, 2004 8:34 pm

Това към поста на Роланд:
Аз пък бих я използвала със същото значение и не, не е спам, според мен.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed Apr 07, 2004 8:51 pm

Абре, хора, какво сте се запънали толкова? Като чета как сте се запрепирали... и то за нищо. Който както иска да го приема Гемел. Може да не съм разбрал добре за какво става дума, но заангажиращ за мен не значи сериозен, проникновен, философски, докосващ душата и т.н. В случая имах предвид, че книгите на Гемел са лесно смилаеми, малки като обем, изчистени от излишни детайли и дразнещи описания - забавление в чиста форма. И, Джайм, книгите на Гемел докоснаха и мен, ако не всички ,то поне Легендата. Също така са ме докоснали и променили и други книги - независимо дали фентъзи или не. Само дето една книжка на Гемел я изчитам за ден и каквото ме е впечатлило остава в главата. Докато, земи един Мартин, Ериксон, Дан Симънс или Клавел, се тая, те принуждават да отхвълиш огромно количество информация, да пресяваш, да ангажираш прекомерно паметта и мисълта. Е на това му викам заангажиращо. Което не му пречи да е много добро. И толкоз. Не виждам защо трябваха толкова много думи.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests