Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Moderators: Trip, Random, Roland, Marfa

Ambartanen
Arcanist

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ambartanen » Wed Jan 22, 2020 10:02 am

Аз вероятно ще се включа, макар че след няколко седмици други книги ми поотминава нуждата да ги обсъждам.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Thu Jan 30, 2020 2:02 am

Life update:

Caliban's War не е толкова ударна, колкото първата част, но то няма и как, предвид, че не е НАЧАЛОТО на история, а развитието й. Продължава да ми държи интереса засега и при все, че ще си взема поне месец почивка първо, определено планирам да продължа с поредицата.

Come Tumbling Down е втората най-добра част в Wayward Children. Ако някой се чуди колко точно книги МакГуайър може да поддържа ниво, отговорът е "явно повече от пет" :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

Roland
Site Admin

Post by Roland » Sat Feb 15, 2020 6:42 am

Знам, че никой тук не е чел Gideon the Ninth и съответно не му пука, но намазах Advanced Reading Copy на продължението, Harrow the Ninth и тъкмо го приключих, 5 месеца преди да излезе официално! Това вероятно ще е най-добрата книга, която съм чел тази година, така както предната беше най-добрата за 2019. Жалко, че още сме февруари :mrgreen:
Attachments
EFuhu_cWoAEqRrx.jpg
EFuhu_cWoAEqRrx.jpg (149.05 KiB) Viewed 729 times

aiva
E'lir

Post by aiva » Mon Feb 17, 2020 9:59 am

Е, мн яко. На мен първата все още ми е в reading list-а, чака да стигна до нея..

Roland
Site Admin

Post by Roland » Mon Feb 17, 2020 10:05 am

aiva wrote:
Mon Feb 17, 2020 9:59 am
Е, мн яко. На мен първата все още ми е в reading list-а, чака да стигна до нея..
Не искам да звуча надменно или снизходително, така че плс не го приемай в този контекст., но... Малко е вероятно да има нещо в списъка ти, което да може да се мери с Гидеон.

Martix
Mistborn

Post by Martix » Wed Feb 19, 2020 4:21 pm

Трилогията Проходът - тука малко избързвам с поста, защото съм още на средата на Дванайсетте, но отсега мога да твърдя, че трилогията е сериозно :metal: :metal: :metal:
Боже, защо си толкова несправедлив, дал си на религиозен пропонент като Джъстин Кронин да е толкова добър разказвач, а по света има сума ти автори атеисти, които за нищо не стават. Шегата настрана, Кронин е сериозно талантлив автор от типа, дето се появават веднъж на деситилетие, и е жалко че не е написал много други неща, дано се раздвижи, искам ощеее...
Man has always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much...the wheel, New York, wars and so on...while all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man...for precisely the same reason.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Wed Feb 19, 2020 11:50 pm

Прочетох Docile на К.М. Szpara, която предстои да излезе от Tor на 3 март. Книгата е анти-капиталистическа дистопия, в която хората наследяват дълговете на родителите си и съответно светът се дели практически на трилионери, хората, работещи за тях, и всички останали, които са в различна степен на баснословен дълг. За да "поправи" това, правителството е започнало програма, в която всеки може да продаде дълга си на индивид или корпорация срещу години от живота си или целия си живот. Т.е. робство. Има и наркотик, който те превръща в добродушно зомби, което не задържа спомени, за да "омекоти" този период, но едно от правата, които все още имаш като Docile, е да откажеш наркотика, ако не го искаш.

Anyway, long story short, историята започва като слейвфик, в който един секси пич купува дълга на друг срещу доживотен договор, and there is lots of butt sexing. Но после книгата еволюира в супер интересно разглеждане на идеята за съгласие (тагът е "There can be no consent under capitalism") и контрол, през призмата на двама супер комплексни персонажа. Че накрая има дори courtroom драма!

Книга, писана от транс автор, с множество М/М секс сцени, няма как някога да стигне до бг-пазара, но мисля, че особено @Alexis и @Amelia определено биха я оценили.

Alexis
Forsaken

Post by Alexis » Thu Feb 20, 2020 12:17 am

@Roland Аз изобщо не съм фен на антиутопии, но концепцията изглежда интересна. Като излезе бих я погледнала.

Впрочем, ако се интересуваш от по-алтернативни идеи за voluntary slavery/доброволно робство и си готов да преглътнеш, уви, бая посредствени писателски умения, има цяла поредица писана от жена, член на M/s community-то свързана с доброволното робство и продаването на хора в робство по "частично" техен избор. Светът си е нашият и хората са си най-обикновени в по-голямата си част индивиди. Поредецата е The Marketplace by Laura Antoniou. Аз изчетох някога първите две именно защото имах интерес да се опитам да разбера малко повече за такива хора, но стилът ми беше препятствие и след втора книга се отказах.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Roland
Site Admin

Post by Roland » Thu Feb 20, 2020 1:10 am

Alexis wrote:
Thu Feb 20, 2020 12:17 am
@Roland Аз изобщо не съм фен на антиутопии, но концепцията изглежда интересна. Като излезе бих я погледнала.

Впрочем, ако се интересуваш от по-алтернативни идеи за voluntary slavery/доброволно робство и си готов да преглътнеш, уви, бая посредствени писателски умения, има цяла поредица писана от жена, член на M/s community-то свързана с доброволното робство и продаването на хора в робство по "частично" техен избор. Светът си е нашият и хората са си най-обикновени в по-голямата си част индивиди. Поредецата е The Marketplace by Laura Antoniou. Аз изчетох някога първите две именно защото имах интерес да се опитам да разбера малко повече за такива хора, но стилът ми беше препятствие и след втора книга се отказах.
Мерси. По-скоро не съм, честно казано. Интересното тук ми беше концепцията за притежаване на хора и разглеждането на темата за това възможен ли е романс при такива обстоятелства. Книгата е напълно сериозна, но и супер добре написана.

Иначе, не се подвеждай под думата "дистопия". Дистопичността тук е просто подложка за историята. Книгата не се усеща като 1984 или Фаренхайт. Тя е буквално една-две стъпки напред от света в момента, не някаква измислена драматична алтернативна реалност.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Feb 28, 2020 5:45 pm

Понеже тая книга в списанието ревю няма да види, пускам си ревюто от блога за който му е интересно:

https://simeontsanev.com/review-docile/#.XlkzaWhKg2w

Xellos
Moderator

Post by Xellos » Fri Feb 28, 2020 6:05 pm

Roland wrote:
Sat Feb 15, 2020 6:42 am
Знам, че никой тук не е чел Gideon the Ninth и съответно не му пука, но намазах Advanced Reading Copy на продължението, Harrow the Ninth и тъкмо го приключих, 5 месеца преди да излезе официално! Това вероятно ще е най-добрата книга, която съм чел тази година, така както предната беше най-добрата за 2019. Жалко, че още сме февруари :mrgreen:
Завиждам леко, 1 книжка е трепач и нямам търпение за следващата ама ше чакам ко да прая. :bow:
"Хотели, как лучше, а получилось, как всегда".
Да започна да ти разправям, как"Сийке!... Ами не ми е по характера... Не съм от тях!...

трубадур
Ascendent

Post by трубадур » Thu Mar 05, 2020 4:36 pm

Аз освен като се сетя да се ебавам с колелото на времето по принцип не плякам кви книги чета, ама това трябва да мине пред очите на всички.

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup на John Carreyrou. Става дума за падението на пачата зад компанията Теранос и самият крах на компанията (която по едно време беше златното дете на силиконовата долина, хвалена от кой ли не, като създателката й постоянно бе сравнявана с бил гейтс или стив джобс, а сред фен клубът й бяха клинтънови, обамови и квото там падне) и беше подкрепена с най-мастития борд на директори и инвеститори, които човек може да си пожелае - пустиняци като Кисинджър и Мърдок са само част от тях.

Цялото густо не Теранос се крепеше върху идеята, че малко устройство може да извършва ебем ти колко кръвни теста (над 200 в най-смирените им години) само от проба от пръст. Т.е. край на скъпите, дълги тестове, само се бодеш и ти е ясно кво ти е. И с тая идея се стига до съсипването на животите на маса кадърен персионал - топ левел учени и инженери (вкл. и самоубийство), една от най-големите корпоративни измами в модерната история и заплаха за живота на хиляди, които са основно спасени от кадърни лекари, които от своя страна биват тормозени от компанията заради действията си. Омеси с това нагла лигла, пълен олигофрен мениджър, най-наглото лайно в адвокатска кожа и... получаваш бестселър, засягащ освен кочината, която описва, и баламосването на хора, които управляват САЩ, плюс идващ филм с любимката на форума Дженифър Лорънс :mrgreen: в главна роля.

Книгата предполагам, че основно ще е интересна на @Amelia , @Alexis, но е мега четивна, езикът разбира се е бая сух, но баш в тоя тип произведения, последното нещо, което търсиш е качество на прозата, но не е типичен представител на небивала лешперщина. Повече увлекателен доклад с точни дати и имена. Въпреки че засяга страшно специфична тема, която си влачи ебаси кашона с терминология, всичко е докарано на разбираем език, а и големината на скандала, барабар с имената, заплетени в него, държат интереса до финала, въпреки че знаем какво се случи... ако човек следи подобни новини.

termit
Aes Sedai

Post by termit » Fri Mar 06, 2020 9:36 am

Приключих с The Mother of Learning, което е напълно безплатна уеб новела, налична тук:
https://www.fictionpress.com/s/2961893/ ... f-Learning

... и книгата печели салют от 6 термитски крака. Историята е Groundhog Day (в случая Groundhog month) във фентъзи свят, магическите системи са интересни и добре развити, историята е увлекателна и нещото е епично дълго, без да се влачи или да става скучно, а пичът дето го е писал е достатъчно добър с английския и писането като цяло, та няма дразнещи правописни грешки или грозно написани параграфи. И ИМА КРАЙ!

Изобщо ако имате една седмица за убиване (нещото е епично дълго, повтарям), определено си струва да му отделите време - според мен като качество спокойно се нарежда над един куп платени книги на пазара. За себе си мога да кажа, че станах патрон на автора в Патреон, с надеждата да продължи да пише книги...
Elves dig rocket launchers.

aiva
E'lir

Post by aiva » Sat Mar 14, 2020 12:15 pm

If we were villains от M. L. Rio. Ревюто в списанието супер много ме беше надъхало да я почна и най-накрая (година по-късно :oops: ) стигнах до нея. Доста готино murder mystery, мн ме грабна и я прочетох за отрицателно време.

После почнах A Brightness Long Ago (отново след ревю в списанието) и въпреки че почна обещаващо, много бързо забатачи работата. Главното, което ме спъна, е начинът по който се разказват събитията през очите на няколко герои, като гледната точка се сменя насред ситуациите, често с повтаряне на буквално едно и също не особено интересно нещо от две гледни точки. Пример, имаме къща с две стаи, жена А в едната стая, мъжете Б и С в другата, жена Д се разхожда между стаите. Имаме кратък сегмент от гледна точка на жена А, когато жена Д е при нея и си говорят малко. Преминаваме в гледната точка на жена Д: продължава да си говори с другата жена, после мислите й, докато отива в другата стая, където вижда мъжете. И преминаваме в гледната точка на мъж Б, който вижда жена С и я пита нещо. Да не говорим, че понеже разказвачите не се познават взаимно, се стига до момент, в който point of view героите от предните страници са назовани като "по-високият мъж", "другият мъж", понеже сегашният разказвач не ги знае кои са.

Това е толкова ненужно и омръзва изключително бързо, така че не мисля, че ще я дочета.

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Mon Mar 23, 2020 1:02 am

Прочетох "Отровният пояс" на Артър Конан Дойл, дето излезе на български преди няколко седмици. Формално погледнато, това е продължение на един от любимите ми романи от детството - "Изгубеният свят", само дето, макар че е със същите главни герои, няма абсолютно нищо общо с него, нито откъм атмосфера, нито дори откъм жанр. По някаква причина го продават като роман, макар че е едва стотина странички малък формат с голяма разредка и се чете за около час-час и половина. Ами, остави ме със смесени впечатления. Артър Конан Дойл е страхотен разказвач, което е плюс, обаче тази книжка явно е писана по времето, когато вече го е треснало увлечението по спиритуализма, и една твърде огромна част е заета от някакви размишления за незначителността на човешкото съществуване и други такива. Земята преминава през пояс от отровен космически етер, който ще сложи край на всичко. Единствено професор Челинджър, бидейки най-големият интелект на планетата, успява да предвиди опасността и взема някои мерки, с които той и приятелите му да умрат няколко часа по-късно, като междувременно наблюдават какво се случва. Реално е доста по-приятно за четене, отколкото го описвам, и определено не съжалявам за изгубеното време, обаче предишната книга е много по-добра. Най-малкото, там героите са активни, действат и действията им имат значение. Тук са пасивни наблюдатели, които в цялата история на практика не правят нищо, освен да спорят, да изразяват емоции и да си разменят дълбокомъдрени мисли. Дори предвидливостта на Челинджър няма кой знае какво значение в голямата картинка - а, разбира се, предвид факта, че има още три истории с този главен герой, ясно е, че човечеството си оцелява, макар и не без трусове. Като цяло, приятно четиво, обаче ми се щеше да има повече действие.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „Green Book“/“Зелената книга“