"Стражата" по Пратчет

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Post Reply
User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by The Dragon » Sat Sep 14, 2019 8:45 am

Roland wrote:
Sat Sep 14, 2019 8:31 am
Викаш, да си правят черните фентъзита на сериали и филми? Добра идея. Солидна. Напълно функционална в света, в който живеем. Реалистична.
Black Panther? NK Jamisin? Не е като публиката да не е оценявала поносим оригинален контент.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Sat Sep 14, 2019 8:56 am

The Dragon wrote:
Sat Sep 14, 2019 8:45 am
Roland wrote:
Sat Sep 14, 2019 8:31 am
Викаш, да си правят черните фентъзита на сериали и филми? Добра идея. Солидна. Напълно функционална в света, в който живеем. Реалистична.
Black Panther? NK Jamisin? Не е като публиката да не е оценявала поносим оригинален контент.
Да, Пантерата е як. Блейд също. Какъв процент са тия от общото количество комиксови филми? Спойлър алърт: не е същият като количеството чернокожи спрямо белите в Америка или по света.

Иначе мога да ти изброя още 50 черни автори със страхотни книги. Не прави шанса някоя от тях да я видим филмирана в близко бъдеще по-голям.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Amelia » Sat Sep 14, 2019 9:08 am

@Dr. Horrible Начи, въпреки че менталните еквилибристики, през които минаваш всеки път в опитите си да оправдаеш някой от обектите на фанатизма си, са доста фасциниращ феномен, с който е крайно време да се занимае някой твой колега, бих ти препоръчала, когато ти се допишат необмислени Gotcha коментари, да се придържаш все пак към неща, които познаваш (примерно Марвелиадата), щото дори при това положение успеваемостта на аналогиите ти е доста ниска. Та кво остава ако почнеш да пишеш за неща, от които си нямаш хал хабер. Като примерно анимето.

Бтв, в Алоха има повече наративен смисъл в това главната героиня да изглежда бяла, отколкото Мотоко да е бяла, доколкото става въпрос за червенокоса жена, на която наистина не ѝ личи, че е хавайка и тя свръхкомпенсира като го обявява непрекъснато на околните.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Sat Sep 14, 2019 9:29 am

Spider-Man: Into the Spider-Verse. Luke Cage. Black Lightning. Скоро и: The Falcon and the Winter Soldier.
Напълно Е възможно и реализириуемо да се правят успешни филми и сериали с оригинални чернокожи герои. И наистина това е по-добра практика. Казах го и преди - филм за Iron Man, в който Тони Старк е изигран от чернокож актьор, никога няма да бъде културен феномен като Black Panther. Филм с чернокож Peter Parker няма потенциала да е толкова въздействащ, колкото филм за Майлс Моралес.

И няма защо да се хващаме за вече популярните фентъзи епоси. Хората оценяват и оригинални неща, особено сега, когато те са рядкост. Дейвид Гиаси прави брутално добра роля в Carnival Row и като присъствие е може би най-силният актьор. Щото ролята е писана точно за човек като него и той може да ѝ даде наистина нюанси и дълбочина. Джесика Паркър Кенеди като Макс в Black Sails и Танди Нютън като Мийв в Westworld могат съвсем обективно да се нарекат fan-favorites, щото са страхотни. Сега, Теса Томпсън и Джефри Райт в Westorld не са ми любимите лично на мен, но е факт, че сценария дава възможност на актьори като тях да се изявят в ролята на оригинални персонажи в елитна високобюджетна продукция. Според мен лично няма смисъл да се ограничаваме с някакви мисли тип "Какво от вече написаните книги можем да адаптираме и как да наложим модерните механизми на шоубизнеса върху текста?". Може да се прави ново съдържание, при това успешно.

Всеки харесва оригинално съдържание. Сега, може в интернет да има тролове, които искат да бойкотират Black Panther, но филмът беше посрещнат много добре както от американската, така и световната публика, и направи много много пари. Хората нямат против такъв филм. Нека има повече.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Marfa » Sat Sep 14, 2019 9:39 am

Само да ви кажа, че е адски грозно поведението ви към Марто. Това, което правите, отстрани изглежда така:

Марто: Добър ден.
Вие: Я кажи пак за Скарлет Йохансон!

Бих искала да ви осведомя, че май не знаете: напълно нормално е човек да не е расист и да не създава или представлява културно-политически проблеми и в СЪЩОТО време да не се кефи на дайвърсити вълната.

Колкото до това какви фентъзита можели да снимат негрите, ами пичове, африканският континент има богата история, древно минало и невероятни митологии. Не е като хич да няма основа за фентъзи сериал.

Впрочем въобще нямаше да възнегодувам, ако лейди Сибил се играеше от Куин Латифа примерно. Да, ясно, че пак щеше да е заради дайвърситито, но поне образът се доближава страшно много до описанията на автора. Не ме кефи, че за ролята е избрана манекенка.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by The Dragon » Sat Sep 14, 2019 11:06 am

Roland wrote:
Sat Sep 14, 2019 8:56 am
The Dragon wrote:
Sat Sep 14, 2019 8:45 am

Black Panther? NK Jamisin? Не е като публиката да не е оценявала поносим оригинален контент.
Да, Пантерата е як. Блейд също. Какъв процент са тия от общото количество комиксови филми? Спойлър алърт: не е същият като количеството чернокожи спрямо белите в Америка или по света.

Иначе мога да ти изброя още 50 черни автори със страхотни книги. Не прави шанса някоя от тях да я видим филмирана в близко бъдеще по-голям.
Чернокожите в америка са около 12% . Да ти го обясня ли - един от осем да са чернокожи в каста е свръх репрезентация. Обикновенно токен черния е от каст около 5-6 герои.

NBA и музикалните класации показват как дивърситито се постига лека полека.Пък и не е като след осемдесетте негрите да не са представени и в Холивуд обилно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Sat Sep 14, 2019 12:59 pm

Никой никога не поставял под въпрос самото харесване на Лорънс или Йохансон, а само менталните гимнастики. Лорънс бтв откак Уайнстийн си взе покрай metoo не е участвала в един окей филм. Още тя е разрешавала свещени артефакти със задника си, но Доктора тва го намира за окей.

В същото време практиките, ако не сте една от тези две актриси, и направите нещо подобно на тях, по вас ще се сипе храна. Особено ако се казвате Натали Портман.

Тва за сексуалноста е същото, ама ако Рейнолдс реши да играе би Дедпулец тогава ще съм окей и ще съм на мнение, че тва наистина е най-добрият актьор за ролята.

Нещо инетересно, чернокожите са насила част от западната култура в продължение на векове. За голяма част от тях Пратчет, Джордан и етц са по-известни и relatable от Окорафор. Сибил е твърде слаба да, но ние нищим тва, а цвета на кожата.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Sat Sep 14, 2019 3:26 pm

И тая темица замина :oops:
А мен съвсем сериозно си ме зарадва новината, още повече, че я видях на рождения си ден :)

Както и да е...
@Dr. Horrible Аз Скарлет Йохансон и Дженифър Лорънс ги харесвам и специално за Скарлет горе-долу винаги съм се изказвал в подкрепа при споровете тук. (Включително и за "Дух в броня" - който за мен беше ОК до момента, когато го гледах, малоумното нещо.) Когато споменах Мистик, не говорех за Дженифър Лорънс, а за промяната на образа й - която промяна е прекалено видима и в конкретния случай няма никакво значение как и защо се е случила. Това го нищихме предостатъчно вече в други теми обаче.

Само за протокола, колкото имам проблем с актрисата на Сибил, толкова имам проблем и с актрисата на Ангуа, макар че на нея са й запазили расата - доколкото, поне на снимките, изобщо не виждам хищното излъчване, което очаквам от върколачката. Дано го докара, де, обаче на някои снимки ми прилича на подмладена версия на Ана Уинтур, а това далеч не е Ангуа, която си представям.

Карсър изглежда чудесно, но, честно казано, надявам се това, че са го кастнали от сега, да не означава, че ще го правят някакъв злодей на сезона или нещо подобно - в книгите е точно толкова важен, колкото е, примерно, Волф фон Юбервалд.

В началото за актьора на Веселка имах някакви резерви - и все още ги имам донейде - но мисля, че на външен вид пасва, всъщност. Дано играе добре.

Керът изобщо не знам дали е възможно да бъде пресъздаден както трябва на екран - и, с това на ума, младежът поне изглежда адекватно. (Бтв, един от котараците ми се казва Керът - огромен и оранжев, и съвсем прекрасен, обаче това доста ми обърка представите за героя последния път, когато четох "Въоръжени мъже" :oops: )

Ваймс изглежда правилно - не знам дали съм гледал актьора някъде, макар че името му ми е познато. Моят фенски кастинг когато започнах да чета поредицата, разбира се, беше Брус Уилис. После реших, че той няма да е подходящ, защото не е англичанин. Даниел Крейг в "Скайфол" ми пасваше най-много откъм излъчване, визия, глас, изпълнение на бойните сцени и така нататък. Идрис Елба играе доста подобна роля в "Лутър" и затова бих видял и него. Марк Стронг също щеше да ме зарадва. Докато гледах Шон Бийн в поредицата за Шарп как танцува по нервите на потомствените аристократи, си представих и него в ролята. Сегашният избор поне на външен вид ми харесва - може би ако махне брадата, ще е по-добре, обаче.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Marfa » Sat Sep 14, 2019 3:44 pm

Тайгъре, Ваймс е Берик от Троновете бре!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Sat Sep 14, 2019 4:35 pm

Аз троновете стабилно не съм ги гледал от седем години, та и да съм го видял там, съм забравил.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Sat Sep 14, 2019 5:30 pm

Marfa wrote:
Sat Sep 14, 2019 9:39 am
Бих искала да ви осведомя, че май не знаете: напълно нормално е човек да не е расист и да не създава или представлява културно-политически проблеми и в СЪЩОТО време да не се кефи на дайвърсити вълната.
А аз бих искал да те осведомя, че расизмът не е само "негрите на сапун". Напротив, в по-голямата си част расизмът не е съзнателна омраза, а подсъзнателни предразсъдъци. Расизмът е като видиш чернокож герой във филм, да решиш автоматически, че той ще харесва определена музика, или че ще е от "гетото", или че ще е престъпник. Расизмът е като видиш чернокож човек наживо, да решиш автоматически, че той няма да говори езика ти или няма да го говори "правилно". Расизмът е като видиш източно-азиатец, да смяташ, че е по-малко "истински мъж" от други раси (това е конкретно мъжки проблем де). Расизмът е като видиш индианец, да почнеш да си мислиш за казината в Лас Вегас.

Всичко това са произволни примери, много от тях са конкретни за САЩ, но всяка част от света си има свои такива. Расизмът е интернализиране на стереотипи и наслагване на исторически процеси в подсъзнанието, които мигновено предоставят най-различни "други" причини за неодобрение или неприязън. Аз лично съм имал в миналото си - и вероятно до ден днешен имам - много прояви на расизъм ако не директно в поведението си, то определено в разсъждения и позиции, които съм имал (и може би още имам). Знам, че думата е агресивна и плашеща, и много, МНОГО малко хора искат да я приемат за етикет. И честно казано, надявам се, че дори насред яркия ми фанатизъм, е ясно, че не считам никой от участниците в този спор (така де, освен Драгъна, ама то там е трудно човек да знае кое е насериозно и кое не е) за расист.

Но не е нужно човек да е расист, за да проявява расистки тенденции в произволни моменти. Така, както не е нужно да си отявлен погнусен хомофоб, за да "не искаш да парадират чак толкова", нали...

Та обратно на цитата от теб. Да, напълно нормално е човек да не е расист и да не създава или представлява културно-политически проблеми и в СЪЩОТО време да не се кефи на дайвърсити вълната... Но колко е вероятно? Задаваш ли си въпроса защо точно ТАЗИ вълна не те кефи? Аз съм си го задавал за себе си, което в крайна сметка е и единственото позитивно нещо, което евентуално може да дойде от този тип спорове. Никой не е на съд тук, никой не дължи отговори и драматични признания никому.

Marfa wrote:
Sat Sep 14, 2019 9:39 am
Колкото до това какви фентъзита можели да снимат негрите, ами пичове, африканският континент има богата история, древно минало и невероятни митологии. Не е като хич да няма основа за фентъзи сериал.
Основа естествено има. Въпросът ми не беше "има ли потенциал за черни истории", а "колко от тия истории съществуват в каквато и да е степен в масовото съзнание на хората и колко от тях имат шанса да видят заснемане на голям или дори малък екран?'

Щото @Dr. Horrible даде яки примери, ама всичките са от комикси. Ако тръгнем да гледаме СФФ литературата, няма да намерим почти нищо, което да е дори в минимална степен достатъчно популярно, че да има шанса да бъде финансирано. И какво? Значи хората, които не са бели, да бъдат изцяло изолирани от цял огромен жанр, само защото той е бил основно движен от бели чички, които бтв доста агресивно са пречили на всички, които не са били бели чички, да постигнат какъвто и да било успех в него?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by The Dragon » Sat Sep 14, 2019 6:33 pm

Хубавото на твоята разводнена и не особенно смислена дефиниция на расизъм е, че обвинението в такъв тежи само в твоя мозък, а не и в чуждите. Не мисля, че Марфа ще си посипе косите с пепел като и обясниш, че ужас, използва стереотипи и има предрасъдъци.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Marfa » Sat Sep 14, 2019 7:07 pm

Буби, за разлика от теб аз съм прекарала първите смислени години от живота си сред негри и мулати, с които си играехме. Най-добрите ни семейни приятели бяха също доста черни хора. И дори съм им завиждала, щото в Пипи бях прочела как било много красиво златният пясък да полепва по черните кожи на Момо и Моана, та исках и аз. И тук добавям: понеже бях дете, и през ум не ми е минавало да ги възприемам като по-низши или нещо такова. Децата бяха просто мои приятелчета и нищо повече. Играехме на rizado de chocolate - вид сладолед с ванилия, какао и шоколадови парченца. И ако ти изпитваш някаква вина, че навремето си имал намсикви предразсъдъци, при мен това не важи. Щото никога не съм имала предразсъдъци. Лекували са ме черни лекари, преподавали са ми черни учителки. Живяла съм в такава среда, че предразсъдъците не са успели да прокарат и съответно никога не съм разбирала расизма. Мразя оная част от циганите, дето са човешки боклук. И мразя и целия бял боклук във всичките му разновидности. Да речем, че мразя по равно целия човешки род и искам да си вземе, без да кажем някои амазонски индианци. Та ако намираш, че съм расистка, щото не искам Нинив да се играе от Тюон (ОК ли ще е в тая връзка Тюон да се играе от Санса? Не ми отговаряй), проблемът е изцяло вътре в теб и ще трябва някак да се справиш с него.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Sat Sep 14, 2019 7:26 pm

п.п. аз съм си задавал въпроса защо не ме кефи дайвърсити вълната и веднага съм намирал отговора, който посочих и по-горе: тя активно пречи на хората, жертва на действителен расизъм
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Marfa » Tue Nov 19, 2019 7:39 pm

Ако стана олигарх, ще финансирам сериал по поредицата на Праттчет, а не фенфик. https://www.terrypratchettbooks.com/bbc ... NpDhcZlPQ4
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests