Няма такива нарочни закони в България. Тия неща са уредени на ниво Конституция , което не е ненормално, човешките и гражданските права са същността на конституционализма. Прилагат се и международни договори (примерно Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи е един от най-важните) и ако нещо из българските закони им противоречи, те имат по-голяма сила.
Свободата на словото е в чл. 39-41 от Конституцията, няма да ти ги пействам сега.

Отговорността при упражняването й е наказателна. Нарича се дифамация това нещо - нарушаването на нечии чужди свободи при упражняване на собственото право на мнение, от което свободата на слово е част - и е в две разновидности обида и клевета. Преценката къде свършва правото и къде почва отговорността е трудна работа, в общи линии съдът преценява обществения интерес.
Класическите престъпления от омраза в нашия Наказателен кодекс са расови, етнически и верски. Ей ги съставите:
- Spoiler: show
- Чл. 162. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Който чрез слово, печат или други средства за масова информация, чрез електронни информационни системи или по друг начин проповядва или подбужда към дискриминация, насилие или омраза, основани на раса, народност или етническа принадлежност, се наказва с лишаване от свобода от една до четири години и с глоба от пет хиляди до десет хиляди лева, както и с обществено порицание.
Чл. 164. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) (1) Който проповядва омраза на религиозна основа чрез слово, печат или други средства за масова информация, чрез електронни информационни системи или по друг начин, се наказва с лишаване от свобода до четири години или с пробация, както и с глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
Разбира се, отговорност винаги може да се търси по общите състави за обида и другите, вече по-тежки деяния. Просто няма да го има тоя емоционален елемент, който (в общия случай) се счита за квалифициращо обстоятелство. Като цяло, има още много какво да се желае в тая посока, но от години се точат разни обществени дебати, мисли се, вероятно ще има и развитие.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.