Пети конкурс за разказ на списание ShadowDance - РЕЗУЛТАТИ!

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Tue Jun 28, 2011 9:51 pm

Поздравления, Кристина, за разказа "Змей-пигмей". :) Прочетох го с кафето си тази сутрин - удоволствието беше двойно :wink:
Честито за наградата - все така занапред! :yay:

User avatar
thia
Commoner
Posts: 25
Joined: Wed Feb 23, 2011 7:22 pm
Location: от кюстендил съм, но живея в италия

Post by thia » Tue Jun 28, 2011 10:06 pm

Благодаря, наистина, JohanVladimir!! Радвам се,че ти е харесал. аз в момента чета "Вещица", много ми допада.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Jun 28, 2011 11:26 pm

Поздравления, браво:)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Jun 28, 2011 11:28 pm

Честито за наградата, Кристина! Поздравления и на останалите, които са се класирали. :)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
thia
Commoner
Posts: 25
Joined: Wed Feb 23, 2011 7:22 pm
Location: от кюстендил съм, но живея в италия

Post by thia » Tue Jun 28, 2011 11:58 pm

Още веднъж благодаря на всички! :roll: :D :D :D :D :D :D

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jun 29, 2011 12:16 am

Поздравления, Кристина! Таман прочетох Змей-Пигмей - страхотен е!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
thia
Commoner
Posts: 25
Joined: Wed Feb 23, 2011 7:22 pm
Location: от кюстендил съм, но живея в италия

Post by thia » Wed Jun 29, 2011 1:15 am

:oops: Хора, страшни сте! Току що изчетох публикуваните разкази, ами да ви кажа,впечатляват. Браво!!! Моля, задоволете ми любопитството: колко са общо участвалите разкази? Планирате ли да публикувате и други? :yay: :yay: :yay:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jun 29, 2011 1:19 am

Над 100, мисля че около 150...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
thia
Commoner
Posts: 25
Joined: Wed Feb 23, 2011 7:22 pm
Location: от кюстендил съм, но живея в италия

Post by thia » Wed Jun 29, 2011 1:32 am

Да, Morwen, сега разбирам закъснението на резултатите. Ами че това си е кански труд! Дори само да ги изчетеш колко време отнема! И то не просто за удоволствие, а със съзнанието,че трабва да ги оцениш...Мога само да ви завиждам за усърдието и постоянството. :shock:

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jun 29, 2011 10:37 am

Прочетох разказа "Куцулан" - поздравления за автора! :)

Много ми допадна моделът, по който е избран и изработен разказваческият глас - стои близо до класическата българска разказваческа школа, нещо рядко срещано напоследък, което аз лично силно адмирирам. Като забележка - не стоят добре вмъкнатите "обяснения" кой какъв е и защо такъв е, според мен са напълно излишни и нарушават потока на разказване. Особено историята за Самуил, разказана в пряка реч, ми стои като кръпка - тази история е митологема, тя се възпроизвежда в разказа и няма абсолютно никаква нужда да се и преразказва. Също така многото разказвачи, които са вмъкнати в развитието на историята от типа "само еди-кой си оцеля и разказа еди-си какво" според мен също не са най-доброто решение, защото основният разказвачески "глас" е достатъчно монолитен, той увлича и не се променя никак - така само по себе си твърдението, че разказват различни хора е неубедително, читателят усеща много интензивно присъствие на един-единствен разказвач. Разкритието на самоличността на този разказвач на финала може би също може да се измисли малко по-ефектно.
Това е от мен. Още веднъж - поздравления! :thumbsup:
Last edited by JohanVladimir on Wed Jun 29, 2011 10:39 am, edited 1 time in total.

argortedil
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:27 am

Post by argortedil » Wed Jun 29, 2011 10:43 am

Честито на победителката. И аз много благодаря за наградата на shadowdance, но тя ще бъде по-голяма само ако ''Куцулан'' продължи да се чете и харесва от други хора. Благодаря на тези, които вече са го прочели и харесали. И изказвам благодарностите не само от мое име, но и от това на разказа, защото единствено чрез читателите неговият свят и героите му могат да оживеят и да придобият образ:)

argortedil
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:27 am

Post by argortedil » Wed Jun 29, 2011 10:55 am

Благодаря за мнението, JohanVladimir. Относно историята за Самуил- навярно си прав. И аз съм си го мислил. Относно другото: Различните истории неслучайно са ПРЕРАЗКАЗАНИ. Така (поне според мен) се избягва проблемът, за който говориш.

Jane Undead
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Sat Jun 18, 2011 12:57 am

Post by Jane Undead » Wed Jun 29, 2011 10:46 pm

Честито на победителите!
Честно казано, личния ми фаворит е разказа, класиран на трето място, въпреки че е твърде безцелен за моя вкус. Но пък стила му няма грешка.
Само на мен ли ми се струва, че "Куцулан" не е авторски разказ? Добър е, да, но прилича на приказка, която бабата на автора може да му е разказвала, като е бил малък. Или пък на някоя местна легенда. Както отбелязаха по-горе, начина на разказване наистина е доста архаичен и се съмнявам, че някой млад човек би говорил така.

argortedil
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:27 am

Post by argortedil » Wed Jun 29, 2011 11:36 pm

Хах. Авторски си е разказът. Никой не ми го е разказвал. Да, истина е, че има някой неща, които съвпадат с историята на Трънския край, но те са малко. Като например присъствието на Кара Фаиз и Али бег по тези земи, кулата на Кара-Феиз и факта, че училището в Трън е било съградено по-късно от същата тая кула. Всъчко останало си е измеслено от мене. За историята на Трън не се знае много. Смея да твърдя, че съм изчел бая книги за нея, за да не се излагам в разказите си с неверни твърдения. Иначе фактът, че не вярваш, че млад човек като мен го е написал, всъщност ме радва още повече. Понеже все едно казваш: "Надминал си себе си и годините си." Естествено, няма как да те убедя, че аз съм истинският автор. Винаги можеш да изчетеш книгите за историята на Трън и легендите й, та да провериш де. Аз самият бих ти ги изредил всичките. Някои не са мн леки за четене, защото са по стария правопис. Но ме съмнява да проявиш желание... Другият вариант е да те запозная с баба ми, за да я питаш дали въобще е чувала за Куцулан:D

argortedil
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:27 am

Post by argortedil » Wed Jun 29, 2011 11:40 pm

А относно факта, че разказът звучи като местна легенда... Та то това е целта на начина ми на разказване. Да прозвучи като легенда.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest